Szpachlowanie ścian – instrukcja krok po kroku

HGTV: Malowanie drzwi sosnowych na szaro
Źródło: HGTV
Szpachlowanie ścian to zabieg, który pozwala pozbyć się wszelkich nierówności i pęknięć, a także ukryć elementy instalacji elektrycznej czy wodnej. Efektem jest gładka powierzchnia, gotowa do malowania farbą lub tapetowania. Podpowiadamy, jak wykonać szpachlowanie ścian krok po kroku oraz jak ostatecznie wygładzić te powierzchnie.

Nasz poradnik szpachlowania ścian zawiera szacowane koszty, listę materiałów i narzędzi, a także dokładny opis przebiegu prac. Podpowiadamy także, czym szpachlowanie ścian na mokro różni się od tradycyjnej metody i który sposób lepiej wybrać.

Ile kosztuje szpachlowanie ścian i co jest potrzebne?

Prace remontowe lub wykończeniowe nie mogą się rozpocząć bez zgromadzenia odpowiednich materiałów. Poniżej prezentujemy listę produktów i narzędzi, bez których szpachlowanie nie może się udać. Podczas planowania ilości materiałów należy brać pod uwagę informacje producenta zamieszczone na opakowaniu, dotyczące sugerowanej ilości produktu potrzebnej do pokrycia 1m2.

Lista potrzebnych materiałów:

  • grunt – polimerowy, głęboko penetrujący (10–30 zł/5 l),
    • masa szpachlowa wzmocniona włóknem szklanym – do naprawy pęknięć (8 zł/0,5 kg),
      • masa szpachlowa – sucha mieszanka (20–35 zł/20 kg) lub gotowa gładź (30–50 zł/20 kg).

        Lista potrzebnych narzędzi:

        • szeroka szpachla ze stali nierdzewnej (10–30 zł),
          • mała szpachelka ze stali nierdzewnej (5–10 zł),
            • paca budowlana (15–25 zł),
              • siatka ścierna o ziarnistości 100–150 (2,50 zł/sztuka),
                • wiadro i wiertarka z mieszadłem, jeśli wybiera się suchą mieszankę.

                  Znając koszt poszczególnych narzędzi i materiałów, można łatwo wyliczyć, ile kosztuje szpachlowanie ścian. Trzeba jednak pamiętać o takich parametrach, jak wydajność materiałów (np. masy szpachlowej) oraz powierzchnia ścian i sufitów, ponieważ znacząco wpływają one na koszt prac remontowych. Wiele zależy też od liczby warstw, które będziemy wykonywać.

                  Szpachlowanie ścian krok po kroku

                  Pierwszym krokiem jest przygotowanie podłoża. Jeśli charakteryzuje się ono wysoką porowatością lub jest skredowane (zostawia ślad na ręce po potarciu), należy je zagruntować odpowiednim preparatem. Grunt zapewni lepszą przyczepność mas szpachlowych i ujednolici chłonność podłoża. Jeśli szpachlowanie ma być wykonane bezpośrednio na świeżym tynku, należy odczekać ok. 3-4 tygodnie od jego nałożenia. Na tym etapie możliwa jest także naprawa pęknięć, rys i uszkodzeń ściany za pomocą masy wzmocnionej włóknem szklanym.

                  Kolejnym etapem jest przygotowanie masy szpachlowej, jeśli decydujemy się na wersję w proszku. Najlepiej podążać za instrukcją producenta, łącząc produkt z wodą za pomocą wiertarki z mieszadłem. W przypadku gotowej masy wystarczy otworzyć opakowanie i przystąpić do pracy. Nakładanie masy należy zacząć od trudno dostępnych miejsc i sufitu, a następnie zająć się powierzchnią ścian. Przyjmuje się, że pojedyncza warstwa nie może być grubsza niż 3 mm. Najefektywniejszy sposób to nabieranie masy małą szpachelką i rozprowadzanie jej dużą. Po wyschnięciu pierwszej warstwy można położyć drugą, jeśli jednak efekt jest zadowalający, nie trzeba tego robić. Doskonałe efekty daje także położenie warstwy gładzi szpachlowej, które idealnie nada się do mechanicznego wygładzania.

                  Ostatni krok to szlifowanie, które wykonuje się za pomocą pacy budowlanej pokrytej arkuszem papieru ściernego lub siatki ściernej o ziarnistości 100-150 i wielkości idealnie dopasowanej do pacy. Szlifowanie należy wykonywać okrężnymi ruchami, a po skończonej pracy skontrolować powierzchnię za pomocą latarki, która wychwyci wszelkie niedoskonałości.

                  Szpachlowanie ścian na mokro – jak to zrobić?

                  Tradycyjna metoda szpachlowania ma jedną zasadniczą wadę – konieczne jest późniejsze szlifowanie powierzchni papierem lub siatką ścierną. Proces ten wiąże się z tworzeniem dużej ilości pyłu, który osiada w całym mieszkaniu. Da się jednak uniknąć tych niedogodności, wykonując szpachlowanie ścian na mokro. Nie jest wtedy potrzebne szlifowanie powierzchni ścian. W tym celu należy kupić gładź szpachlową, która nadaje się do stosowania na mokro.

                  Po przygotowaniu podłoża należy rozprowadzić na nim gładź, a następnie odczekać chwilę (producent określi ten czas na opakowaniu), by masa osiągnęła odpowiednią twardość. Należy użyć pędzla lub pacy gąbkowej, by wyciągnąć charakterystyczne mleczko na powierzchnię. Kiedy ulegnie zmatowieniu, należy ściągnąć je ponownie, osiągając idealnie gładką powierzchnię. Warto jednak pamiętać, że sposób ten wymaga precyzji i wprawy.

                  Zobacz także:

                  sposób na wnętrze
                  sposób na wnętrze

                  Autor: Daria Pacańska

                  Źródło zdjęcia głównego: Visoot Uthairam/Getty Images

                  podziel się:

                  Pozostałe wiadomości

                  Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
                  Materiał promocyjny

                  Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana