Mała łazienka na poddaszu - w poszukiwaniu inspiracji na wnętrza ze skosami

Łazienka na poddaszu
Źródło: Dzień Dobry TVN
Remont łazienki w jeden dzień
Remont łazienki w jeden dzień
HGTV: Remont małej toalety
HGTV: Remont małej toalety
HGTV: Mieszkanie w stanie deweloperskim. Plan remontu mieszkania
HGTV: Mieszkanie w stanie deweloperskim. Plan remontu mieszkania
Mała łazienka na poddaszu ze skosami to prawdziwy dopust dla urządzającej ją osoby. Nie dość, że metraż nie pozwala na wiele, to jeszcze skosy ograniczają inwencję projektanta. Ale i w tak trudnym wnętrzu można urządzić wygodną łazienkę.

Łazienka na poddaszu ze skosami 

Podstawowym problemem, jaki stawia przed nami łazienka na poddaszu jest kwestia powierzchni użytkowej. Nie jest tożsama z powierzchnią pomieszczenia, którą wylicza się na podstawie obrysu podłogi. Przy obliczaniu, jaką powierzchnię użytkową ma łazienka na poddaszu, trzeba brać pod uwagę wysokość pomieszczenia. Wygodnie korzysta się z niego tylko tam, gdzie można stanąć wyprostowanym, a więc sufit (lub skosy) znajdują się na wysokości przynajmniej 190 cm (a najlepiej, jeśli będą co najmniej 200 cm nad podłogą). Wpływa to na możliwość urządzenia łazienki.

Najczęściej jest to łazienka na poddaszu domu. Większość współczesnych budynków ma poddasze użytkowe, a więc będzie w nich łazienka na poddaszu ze skosem. Pół biedy, jeśli ma ona spory metraż. Duża łazienka na poddaszu może być bardzo wygodna i komfortowo wyposażona, choć oczywiście wszystko zależy od kąta nachylenia połaci dachowej, wysokości ścianek kolankowych, a co za tym idzie, wysokości wnętrza. Zwykle jednak na większym metrażu powstaje łazienka na poddaszu z wanną i prysznicem. Oba sprzęty mają nieco inne wymagania co do przestrzeni. Kabinę umieszcza się w najwyższej części łazienki na poddaszu. Najlepiej, by sufit znajdował się tu na wysokości powyżej 2 m, by można było zamontować standardową kabinę. Producenci oferują jednak także specjalne kabiny, przeznaczone specjalnie do łazienek na poddaszu. Jeśli marzy nam się łazienka na poddaszu z wanną, "przysuńmy" ją do ściany. Da się to zrobić pod warunkiem, że będzie tam na tyle wysoko, by przy wychodzeniu można było się wyprostować. Oznacza to, że skos nad wanną powinien znajdować się na wysokości 140-160 cm. Przed wanną trzeba też zostawić wolną przestrzeń (przynajmniej 70 cm), żeby można było się swobodnie wytrzeć po kąpieli. Kształt wanny ma drugorzędne znaczenie - łazienka na poddaszu z wanną narożną będzie równie wygodna, jak z wanną prostokątną. Wyjątkiem może być łazienka na poddaszu z wanną wolnostojącą - taki model najlepiej prezentuje się na środku pomieszczenia.  

Mała łazienka na poddaszu 

Mała łazienka na poddaszu ze skosem pozostawia znacznie mniejsze pole manewru, bo przestrzeń liczona po podłodze jest mniejsza, a dodatkowo jej użyteczność ograniczają skosy. Na małym metrażu, inaczej niż standardowych łazienkach, wygodniej będzie zainstalować wannę. Zmieści się przy ścianie pod skosami, a jeśli będzie tu za nisko, można to uwzględnić w trakcie budowy i odpowiednio przygotować strop. Wówczas wanna będzie w niego częściowo wpuszczona. Takie rozwiązanie ma nie jedna łazienka na poddaszu (aranżacje można znaleźć np. w internecie). Centralna część łazienki na poddaszu ze skosem to miejsce dla umywalki. Przy niej musimy mieć możliwość stanięcia wyprostowanymi, przejrzenia się w lustrze. Natomiast miskę sedesową można umieścić pod skosem. Powinien on znajdować się na wysokości co najmniej 140 cm nad samą miską i być nachylony pod dość dużym kątem, by można było bezkolizyjnie wstawać.

Łazienka na poddaszu - aranżacje 

Urządzając łazienkę na poddaszu, należy dobrze zaplanować wykorzystanie "niepełnowartościowej" przestrzeni pod skosami. Warto poszukać w sieci - na blogach czy stronach internetowych czasopism wnętrzarskich nie brakuje zdjęć ciekawych rozwiązań (np. sprytnych szafek i schowków) oraz wizualizacji wykorzystania trudnych miejsc, które ma każda łazienka na poddaszu. Inspiracje przydadzą się szczególnie, gdy trzeba zmieścić np. pralkę. 

Łazienka na poddaszu - oświetlenie 

W nowo wybudowanych domach zazwyczaj jest łazienka na poddaszu z oknem połaciowym, dobrze doświetlona światłem słonecznym. Jeśli krawędź okna znajdzie się na wysokości 90-120 cm, będziemy mieli kontakt wzrokowy z otoczeniem, nie gorszy niż w pomieszczeniach z oknami pionowymi. Kuszącym pomysłem jest, by okno dachowe umieścić tuż nad wanną i podziwiać widoki zażywając relaksującej kąpieli. Ale trzeba zwrócić uwagę na dostęp do klamki - jeśli trzeba będzie wchodzić do wanny, aby otworzyć lub zamknąć okno, pomysł nie jest zbyt sensowny. Problem rozwiąże wyposażenie okna w napęd i zdalne sterowanie, rozwiązanie którego "nie powstydzi się" łazienka nowoczesna. Na poddaszu bardzo istotną kwestią jest też odprowadzanie pary wodnej i wymiana powietrza, czyli wentylacja. Na ostatniej kondygnacji przewody wentylacji grawitacyjnej są za krótkie, by działała ona sprawnie, zwłaszcza w pomieszczeniach mokrych, jak łazienka na poddaszu. Wentylacja skuteczna to wentylacja mechaniczna lub przynajmniej higrosterowalna kratka wywiewna i nawiewniki zamontowane w oknie.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości