Dom

Remont mieszkania - ile to kosztuje?

Dom

Autor:
Adrian
Adamczyk
eclipse_images/Getty ImagesRemont mieszkania – ile to kosztuje?

Ile kosztuje remont mieszkania w kamienicy, a ile w bloku? Koszt może wahać się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy – zależnie od powierzchni, zakresu prac i standardu wykończenia. Możliwa jest zarówno opcja ekonomiczna, w ramach której korzysta się z tańszych materiałów i wiele prac wykonuje samodzielnie, jak i sytuacja, gdy wykonawstwo w całości zleca się specjalistom.

Wpływ na cenę generalnego remontu mieszkania ma także lokalizacja – w większych miastach często musimy się liczyć z wyższą stawką fachowców, która znacząco wpłynie na ostateczny koszt. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, planując samodzielny remont mieszkania krok po kroku lub zlecając go podwykonawcom.

Ile kosztuje remont mieszkania – wycena krok po kroku

Kiedy planujemy wykończenia lokalu w stanie surowym lub zastanawiamy się, od czego zacząć remont mieszkania zakupionego na rynku wtórnym, warto najpierw obejrzeć jego stan – najlepiej w towarzystwie budowlańca, który podpowie, co koniecznie będzie trzeba wykonać. Następnie tworzymy listę prac, i biorąc pod uwagę różne czynniki, przystępujemy do dokładnej wyceny.

Na koszt największy wpływ będą miały następujące kwestie:

  • powierzchnia mieszkania,
  • zakres prac koniecznych do wykonania,
  • cena materiałów, których planujemy użyć,
  • cena sprzętów AGD, sanitariatów i reszty wyposażenia,
  • koszt pracy fachowców,
  • standard wykończenia (niski, średni lub wysoki).

Remont mieszkania

HGTV: Remont małej toalety
HGTV: Remont małej toaletyHGTV
wideo 2/2

Należy zaznaczyć, że podczas wyceny należy wziąć pod uwagę, w jakim standardzie ma być urządzone. Remont mieszkania tanim kosztem, czyli wykończenie w standardzie niskim to koszt minimum 1000 zł/m2. Standard średni to co najmniej 1500 zł/m2. Dodatkowe opcje, takie jak podwieszane sufity, sztukaterie, zmiany w obrębie ścianek działowych i wszelkie inne nietypowe rozwiązania architektoniczne, wpisują się w standard wysoki, za który płaci się minimum 2000 zł/m2. Remont mieszkania 50m2 będzie więc kosztował co najmniej 50000 zł, natomiast przy większym mieszkaniu i wyższym standardzie kwota robi się naprawdę spora. Nic dziwnego więc, że wiele osób decyduje się na pożyczkę na remont mieszkania. Szczególnie, że w większych miastach koszty znacząco wzrastają. Zawsze dobrze jest także przyjąć pewien margines – każdy, kto ma doświadczenie w remontach, przyzna, że ostateczna kwota niemal zawsze jest wyższa od zakładanej.

Kapitalny remont mieszkania w bloku – na co zwrócić uwagę?

Wykonanie prac wykończeniowych w bloku będzie różnić się, zależnie od tego, czy jest to remont mieszkania komunalnego, czy też własnościowe lokum. W przypadku mieszkań, których właścicielem jest gmina, lepiej postawić na remont w podstawowym zakresie. Niezbędne może być malowanie ścian, wymiana podłogi na tanie panele lub cyklinowanie parkietu, układanie płytek w kuchni i łazience oraz montaż sanitariatów oraz szafek kuchennych. Jeśli dany element wyposażenia jest w dobrym stanie, można go jedynie odświeżyć, by w lokalu przyjemnie się przebywało.

Remont mieszkania deweloperskiego pochłonie o wiele więcej środków i zaangażowania. W pokojach należy zaplanować montaż podłogi wraz z listwami przypodłogowymi, wykonanie gładzi, gruntowanie, malowanie, ewentualnie budowę podwieszanych sufitów, często także montaż szaf w zabudowie. W łazience należy zadbać o prawidłowo zamontowaną instalację wodno-kanalizacyjną i montaż podwieszanych sanitariatów na odpowiedniej wysokości – na tym etapie można dostosować ją nieco do swojego wzrostu. Wśród dobrych pomysłów na remont mieszkania nie może zabraknąć rady, by podczas wykonywania instalacji elektrycznej, zrobić dokładne zdjęcia jej przebiegu i umiejscowienia puszek. Okażą się niezbędne, kiedy będzie trzeba wykonać naprawę.

Generalny remont mieszkania w kamienicy

Życie w kamienicy wiąże się z dodatkowymi problemami typowymi dla starego budownictwa. Częstym problemem jest na przykład wilgoć – woda może zbierać się pod podłogą lub wnikać w ściany. Jak zaplanować remont mieszkania, w którym zalega wilgoć? Przede wszystkim należy usunąć wszystkie zalane elementy – zerwać parkiety, usunąć tynki, a także uszczelnić newralgiczne miejsca, np. przy oknach. Następnym krokiem będzie pozbycie się grzybów i pleśni za pomocą specjalnych preparatów. Pomocny mogą się okazać specjalne urządzenia wyciągające wilgoć ze ścian oraz usługa ozonowania. Kiedy w końcu zrobi się sucho, możemy przystąpić do dalszych prac.

Planując, jak zrobić remont mieszkania w kamienicy, często należy brać pod uwagę inne czynniki. Zapewne będzie trzeba zadbać o własną instalację CO (podczas gdy w bloku jest zwykle ogrzewanie miejskie), sprawdzić, w jakim stanie są przewody elektryczne i instalacja wodno-kanalizacyjna. Konieczna może być nawet wymiana okien czy belki stropowej, gdy ugina się sufit. Niestety, koszty mogą wynieść nawet tyle, co cena mieszkania.

Nawet jeśli planujemy szybki remont mieszkania, umowa z fachowcem jest niezbędnym elementem współpracy. Należy określić w niej zakres prac, termin ich wykonania, wynagrodzenie i wysokość wpłaconej zaliczki (zwykle to ok. 20–30% całości). Umowa zabezpieczy obie strony przed nieuczciwością.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: eclipse_images/Getty Images

Pozostałe wiadomości