Aranżacje wnętrz

Jak urządzić mieszkanie, wykorzystując lamele? Porady

Aranżacje wnętrz

Lamele zainstalowane między kuchnią a jadalnią. Drewniane szafki w kuchni, marmurowa płyta, ciemne krzesła, stół w kolorze frontów szafek.

Drewniane lamele to modny element wystroju, który sprawdzi się tak naprawdę w każdym wnętrzu. Dzięki swojemu naturalnemu charakterowi i prostym kształtom lamele doskonale komponują się zarówno z nowoczesnymi, jak i bardziej klasycznymi elementami. Sprawdź, jak możesz wykorzystać ten prosty, a zarazem efektowny dodatek w aranżacji mieszkania.

Lamele dekoracyjne – najważniejsze informacje

Drewno to bez wątpienia jeden z najbardziej uniwersalnych materiałów wykończeniowych, doskonale komponujący się praktycznie z każdym innym surowcem i znajdujący zastosowanie w dowolnej aranżacji, nie tylko jako element dekoracyjny, ocieplający nawet najbardziej surowe wnętrze, ale również funkcjonalny.

Czym są lamele? To nic innego, jak pionowe listewki wykonane z drewna lub fornirowanej płyty MDF. Pomiędzy nimi najczęściej umieszcza się kontrastujące kolorystycznie elementy tła. Na rynku znajdziemy przede wszystkim lamele wykonane z drewna dębowego, sosnowego lub jesionu, choć nie brakuje również rozwiązań z PVC czy aluminium. Umieszczane obok siebie w określonych zestawieniach, tworzą atrakcyjną i oryginalną dekorację wnętrza. Decydując się na lamele w salonie czy innym pomieszczeniu, możemy kupić zarówno listwy sprzedawane na sztuki, dające pełną dowolność w kwestii ich ustawienia, jak i gotowe panele, złożone z kilku bądź kilkunastu listew.

Lamele w salonie – aranżacje 

Jasny salon. Na pierwszym planie okrągły szklany stół z nakryciem dla dwóch osób i jasnoróżowymi krzesłami. W tle szara kanapa i jasne lamele na ścianie. Przed kanapą okrągły stolik kawowy i szary dywan. Z tyłu okno z firanką i szarymi zasłonami.
Lamele w salonie Jasny salon. Na pierwszym planie okrągły szklany stół z nakryciem dla dwóch osób i jasnoróżowymi krzesłami. W tle szara kanapa i jasne lamele na ścianie. Przed kanapą okrągły stolik kawowy i szary dywan. Z tyłu okno z firanką i szarymi zasłonami. Źródło: mat. prasowe

Jednym z najczęstszych zastosowań lameli dekoracyjnych jest ich umieszczenie na całości lub fragmencie ścian. Jeśli zdecydujemy się na lamele w salonie, możemy je wykorzystać np. jako tło dla telewizora, tworząc w ten sposób oryginalnie prezentującą się ściankę RTV. Odpowiednio dobierając lamele, zyskujemy możliwość umieszczenia pod nimi także oświetlenia LED, co pozwoli wieczorem uzyskać jeszcze bardziej spektakularny efekt wizualny. Nie zapominajmy też o właściwościach akustycznych lameli, są one bowiem w stanie wyeliminować uciążliwy pogłos.

W zależności od wielkości pomieszczenia i jego aranżacji warto zastanowić się, czy umieszczać lamele na całej ścianie, czy jedynie na jej fragmencie. Jeśli chcemy uniknąć efektu przytłoczenia, być może zamiast całej drewnianej ściany wystarczy tylko kilka lub kilkanaście sztuk lameli w jej centralnej części, jako mocno dekoracyjny akcent?

Innym ciekawym rozwiązaniem, jeśli chodzi o lamele ścienne w salonie, jest ich wykorzystanie jako tło dla mebli wypoczynkowych. Umieszczone za kanapą czy narożnikiem, pozwolą stworzyć oryginalnie prezentujący się kącik relaksacyjny i zagospodarować ścianę, z której dekoracją wiele osób ma problem. To ciekawa alternatywa, zwłaszcza jeżeli do tej pory naszym najczęstszym wyborem były tapety czy naklejki dekoracyjne.

Lamele w sypialni – aranżacje 

Jeżeli chodzi o lamele drewniane, równie często co w salonie są one wykorzystywane także w innych pomieszczeniach domowych. Doskonale sprawdzą się np. w sypialni, gdzie mogą pełnić rolę efektownego zagłówka dla łóżka kontynentalnego.

Lamele nadadzą się także do oddzielenia strefy spania od strefy roboczej, np. biurka. Wystarczy, że to właśnie za nim umieścimy niewielki panel z lameli. W tym przypadku może on także pełnić funkcję praktyczną – jeżeli dobierzemy odpowiednią grubość listewek, lamele będą pełniły nie tylko rolę dekoracji, ale również tablicy organizacyjnej, na której możemy przyczepić notatki czy zdjęcia.

Czytaj także: 

Kącik kawowy w kuchni czy w salonie?

Jak wykorzystać lamele w łazience i przedpokoju ?

Nowoczesny, jasny przedpokój. Obok drzwi wejściowych szafka z siedziskiem i lamele ścienne z wieszakami. Jasna podłoga, po obu stronach ciemne drzwi pokojowe.
Lamele w przedpokoju Nowoczesny, jasny przedpokój. Obok drzwi wejściowych szafka z siedziskiem i lamele ścienne z wieszakami. Jasna podłoga, po obu stronach ciemne drzwi pokojowe. Źródło: mat. prasowe

Choć wydawać by się mogło, że łazienka nie jest odpowiednim miejscem dla lameli – nic bardziej mylnego. Wystarczy, że wybierzemy te z fornirowanego MDF, które są odporne na działanie wilgoci. Jak wpleść je w tę przestrzeń? Możemy je umieścić np. za umywalką, jako dekoracyjny element wystroju, lub postawić na lamele na suficie, oddzielając w ten sposób strefę kąpielową od reszty pomieszczenia. Ciekawym rozwiązaniem, które coraz częściej możemy spotkać w łazience, jest stworzenie z lameli lekkiej ścianki, która oddzieli wizualnie toaletę od pozostałej części łazienki, zapewniając większą intymność.

A gdybyśmy chcieli wykorzystać przedpokój, by umieścić tam lamele ścienne? Aranżacje w tym pomieszczeniu wprost zachwycają. Jedną z opcji, które możemy coraz częściej napotkać w nowoczesnych wnętrzach, łączącą funkcję dekoracyjną z praktyczną, jest umieszczenie lameli na ścianie razem z wieszakami na odzież wierzchnią. Przy takiej ścianie można postawić wygodne siedzisko ułatwiające zdejmowanie i zakładanie obuwia. Takie rozwiązanie nie tylko jest efektowne wizualnie, ale również chroni ścianę przed zabrudzeniem zanieczyszczeniami z zewnątrz. Często też ścianki wykonane z lameli są wykorzystywane do tego, by w efektowny sposób oddzielić przedpokój od innych pomieszczeń.

Lamele w otwartych przestrzeniach

Jeżeli nasz dom charakteryzuje się układem otwartym, warto wykorzystać lamele do odznaczenia poszczególnych stref umieszczonych na jednej płaszczyźnie. Możemy z nich wykonać lekkie, oryginalnie prezentujące się ścianki, stanowiące delikatne przepierzenie np. między kuchnią a strefą jadalnianą czy kącikiem kawowym. Skonstruowana z lameli ściana nie tylko będzie oryginalnym dodatkiem do wnętrza, ale przede wszystkim nie przytłoczy tak jak tradycyjna ściana pełna.

Innym często wykorzystywanym rozwiązaniem są lamele na suficie. W ten sposób możemy np. wydzielić w strefie dziennej część przeznaczoną do pracy od części wypoczynkowej czy też zaznaczyć naturalną granicę między salonem a otwartą kuchnią. Możliwości są tak naprawdę niezliczone i tylko od wyobraźni naszej lub architekta wnętrz zależy, jaki efekt końcowy uzyskamy. Warto wspomnieć o tym, że dzięki lamelom na suficie nie tylko optycznie poprawimy wygląd wysokich pomieszczeń, ale także zredukujemy pogłos, wykazują one bowiem właściwości poprawiające akustykę wnętrza.

Sprawdź również: 

Lamele w aranżacji wnętrz – jak je wykorzystać? 

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości