Tynki dekoracyjne to jeden z najciekawszych rodzajów dekoracji ścian ostatnich lat. Atrakcyjna faktura sprawi, że każde wnętrze nabierze ciekawego wyrazu, wprowadzi oryginalny klimat i zastąpi szereg innych ozdób. Wykończenie ścian tynkiem dekoracyjnym jest zabiegiem prostym w wykonaniu, dlatego pracę z powodzeniem można wykonać samodzielnie. Najpopularniejsze rodzaje tynków dekoracyjnych charakteryzują się innymi właściwościami, a tym samym sprawdzają się na różnych powierzchniach.
Tynki dekoracyjne - rodzaje
Rodzaj wykończenia powinien być dopasowany do pomieszczenia. Tynki dekoracyjne wewnętrzne do przedpokoju nie będą takie same jak te w sypialni lub w salonie. Tynk mozaikowy to idealne rozwiązanie zarówno do pomieszczeń w domu, jak i na elewacji. Powstaje z naturalnego tworzywa oraz masy żywicznej, dzięki czemu występuje w bardzo szerokiej palecie kolorów. Wyróżnia się wysoką odpornością na działanie wilgoci, promieni słonecznych i zmiennych temperatur. Doskonale sprawdzi się jako dekoracja ściany w kuchni lub w łazience, a jego struktura ciekawie skomponuje się z płytkami, zwłaszcza ceramicznymi i kamiennymi.
Piękne wnętrza
Kolejne tynki dekoracyjne zewnętrzne i wewnętrzne to tzw. tynki strukturalne, które doskonale prezentują się w pomieszczeniach mieszkalnych oraz na elewacji. Pozostawiają one ogromne możliwości aranżacyjne z uwagi na swobodne tworzenie różnorodnych motywów. Wzory odciska się lub żłobi w świeżo ułożonym tynku za pomocą packi, pędzla, wałka, szpachelki, szczotki. Tynki strukturalne występują w kolorze lub w bieli, którą dodatkowo można pokryć farbami. Dzielimy go na kolejne rodzaje: stiuk i trawertyn.
Jednym z ciekawszych rozwiązań są nowoczesne tynki dekoracyjne japońskie. Powstają ze strzępków bawełny, jedwabiu, włókien mineralnych i celulozowych lub minerałów. Dostępne są w postaci suchych mieszanek, do których dodaje się pigmenty koloryzujące i wodę. Do nałożenia tego typu tynku niezbędny jest pistolet natryskowy. Stosuje się je jedynie wewnątrz pomieszczeń. Ten rodzaj tynku jest chętnie wykorzystywany w ekskluzywnych apartamentach i nowoczesnych aranżacjach. Jednym z oryginalnych wariantów są tynki dekoracyjne z brokatem, które podkreślą luksusowy wystrój w stylu glamour.
Innym popularnym przykładem tynków dekoracyjnych jest często stosowany we wnętrzach tynk zacierany. Nazwa pochodzi od sposobu nakładania, czyli zacierania stalową pacą. Zabieg ten sprawia, że na ścianie powstają nieregularne wzory o różnorodnej fakturze. Do tynku zacieranego należy tynk akrylowy, który składa się z żywicy akrylowej i kwarcu. Z uwagi na fakt, że przepuszcza on wilgoć, poprawiając mikroklimat w pomieszczeniu, może być stosowany w kuchni lub łazience.
Jak samodzielnie nałożyć tynk dekoracyjny?
Jeśli chcemy wykonać prace wykończeniowe samodzielnie, z pomocą przyjdą nam opakowania produktów, na których znajduje się dokładna instrukcja. Każdy tynk wymaga innego podejścia, ale przy odrobinie wprawy i odpowiednich narzędzi jesteśmy w stanie stworzyć wyjątkową dekorację na ścianie.
Potrzebna nam będzie folia i taśma malarska do zabezpieczenia mebli oraz podłogi, wiertarka z mieszadłem, wałek lub pędzel, paca, szpachla i kielnia, a także preparat gruntujący oraz masy tynkarskiej. Do wymieszania tynku najlepiej użyć czystego wiaderka. Najtrudniejszym rodzajem jest stiuk, ponieważ wymaga użycia pistoletu natryskowego i nałożenia trzech warstw. Pozostałe tynki dekoracyjne są jednowarstwowe. Najprostszy w aplikacji jest tynk japoński, a dodatkowo może być łatwo usunięty ze ściany. Poza narzędziami należy wyposażyć się w pokłady cierpliwości oraz precyzji.
Jak nakładać tynki dekoracyjne krok po kroku?
Pierwszą zasadą wykonywania dekoracji ściany jest jej odpowiednie przygotowanie do prac remontowych. Ścianę należy oczyścić, odpylić i usunąć wszelkie uszkodzenia. Ma to ogromne znaczenie dla odpowiedniego przylegania tynku do powierzchni. Następnie czeka nas wybór odpowiedniego tynku dekoracyjnego. Oprócz rodzaju warto przemyśleć też kwestię koloru: czy chcemy położyć od razu produkt barwiony, czy też do samodzielnego malowania.
Bez względu na rodzaj tynku, podłoże najpierw należy zagruntować, pokrywając je odpowiednim preparatem. Nakładamy go za pomocą wałka lub pędzla i czekamy aż wyschnie. Na tak przygotowaną ścianę nakładamy tynk dekoracyjny pędzlem lub pacą. W przypadku tynku zacieranego masę zacieramy okrężnymi ruchami. Jeśli chcemy zastosować drugą warstwę, robimy to od razu, zanim pierwsza zdąży wyschnąć. Przy pomocy narzędzi (szpachli, pacy, kielni albo gąbki) tworzymy w tynku pożądane wzory i faktury.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak urządzić pokój dla chłopca – inspiracje, wskazówki, trendy i pomysły na wyjątkowe wnętrze
- Sypialnia jest idealnym miejscem do wypoczynku — jak powinna wyglądać, aby to osiągnąć?
- Mieszkanie pełne zakopiańskich inspiracji. "Dawniej był tutaj szpital neurologiczny"