Dom

Jak segregować, żeby nie płacić? Zobacz, jak uniknąć dodatkowych opłat za wywóz śmieci

Dom

Aktualizacja:

Z początkiem 2020 roku wszystkie polskie miasta zobowiązane są do odzyskania połowy masy zebranych odpadów komunalnych. Oznacza to, że źle posegregowane odpady mogą nas wkrótce wiele kosztować. Sprawdź, jakich błędów nie popełniać, żeby uniknąć kary.

Konsekwencją źle posegregowanych odpadów może być kara pieniężna lub to, że nasze śmieci nie zostaną wywiezione. Decyzję w tej sprawie podejmuje samorząd. Od rady miasta lub gminy zależy wysokość kary, która nie może wynieść mniej, niż dwukrotność i więcej, niż czterokrotność opłaty śmieciowej. Zgodnie z wyliczeniami Ministerstwa Środowiska, zwiększona stawka może objąć ponad 6 milionów Polaków.

Nowe przepisy mają za zadanie zmotywowanie obywateli do segregacji odpadów. Żeby ów cel zrealizować, urzędy stawiają na edukację i sankcje za źle posegregowane śmieci. O ile w przypadku gospodarstw jednorodzinnych łatwo zweryfikować, czy nowe obowiązki związane z recyklingiem są wykonywane, o tyle w blokach sytuacja znacząco się komplikuje.

Podstawowe zasady selektywnej zbiórki odpadów:

 • Nie myjemy opakowań, słoików i innych odpadów.
 • Opróżniamy opakowania z resztek zawartości.
 • Odrywamy wieczka od pojemników.
 • Zgniatamy puszki, butelki plastikowe kartony i inne możliwe odpady przed ich wyrzuceniem.
 • Do odpadów BIO nie wyrzucamy mięsa, kości, ości, skóry i tłuszczu – trafiają tam resztki po warzywach i owocach oraz resztki roślinne.
 • Odpady BIO wyrzucamy najlepiej luzem lub w papierowych torebkach (foliówki są dopuszczalne).
 • Brudny, zatłuszczony papier, paragony i karton nie nadają się do segregacji. Wyrzucamy je do ZMIESZANYCH.
 • Zużyte przybory higieniczne, chusteczki i ręczniki papierowe wyrzucamy do ZMIESZANYCH.
 • Elektroodpady można przekazać do Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych lub oddać w czasie organizowanych przez samorząd zbiórek.
 • Stłuczone kubki, talerze i lustra wyrzucamy do ZMIESZANYCH.
 • Przeterminowane leki należy wyrzucać do specjalnego pojemnika dostępnego w każdej aptece.

Zasady wywozu śmieci

W Warszawie śmieci należy segregować do pięciu pojemników: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, bio oraz zmieszane. Odpady zielone (liście, gałęzie itp.) odbierane są od marca do listopada. Tzw. „gabaryty”, czyli m.in. stare meble, wyroby tapicerskie czy materace, powinno się wystawiać nie wcześniej, niż dobę przed planowanym terminem wywozu. Mieszkańcy bloków mogą spodziewać się, że odbiór odpadów wielkogabarytowych będzie odbywał się raz na cztery tygodnie. W przypadku domów jednorodzinnych i nieruchomości niezamieszkałych o dokładnym terminie wywozu decyduje właściciel nieruchomości. Odbiór może odbywać się nie częściej, niż co trzy miesiące. Do odpadów wielkogabarytowych nie zalicza się: sprzętu elektrycznego i elektronicznego, materiałów i odpadów budowlanych, czy remontowych, wanien, umywalek, grzejników, muszli toaletowych, ram okiennych, drzwi, niesprasowanych dużych kartonów oraz opon samochodowych.

Dodatkowym elementem informacyjnym są specjalne naklejki, które skierowane są do mieszkańców i administracji. Oznaczenia występują w dwóch wersjach: informujące o zmieszaniu frakcji oraz o tym, że odpad nie jest odbierany „w systemie”. Pojawiają się w przypadku, gdy operatorzy zauważą, że surowce nie zostały poprawnie posegregowane. Oznaczone naklejką pojemniki lub worki zostaną wywiezione w dniu odbioru odpadów „zmieszanych”.

Żeby uniknąć ewentualnych wątpliwości związanych z tym, do którego kosza powinno wyrzucić się dany odpad, powstała wyszukiwarka, która odpowie na wszelkie nurtujące nas pytania.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Jak segregować śmieci i... nie płacić za sąsiada?

Znaki ekologiczne i ich znaczenie

Zbieranie nakrętek. O co chodzi w popularnych akcjach? Jakie nakrętki zbierać?

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości