Dom

Architekci wybrali najpiękniejsze domy w Polsce. Wśród nich jest 25-metrowa drewniana chatka

Dom

Przedstawiamy najpiękniejsze domy jednorodzinne w Polsce. Stowarzyszenie Architektów Polskich wybrało trzy budynki, które zachwyciły swoją bryłą. Wśród nich zalazły się zarówno nowoczesne budynki, jak i kameralne mikro chatki.

Nowoczesny i nieoczywisty dom

Pierwszym z wyróżnionych domów jest minimalistyczny dom wybudowany pod Poznaniem. Budynek zachwycił jury swobodą i bezpretensjonalną architekturą, która może być przykładem, jak projektować w nieoczywistych przestrzeniach polskich przedmieść. Jak się okazuje, nieregularny kształt bryły uwarunkowany jest położeniem. Działka, na której powstał dom, nie ma bowiem typowego kształtu prostokąta.

Myślę, że najfajniejsze w tym budynku jest to, że on jest nieoczywisty. W zależności, z której strony na niego spojrzymy, jest on mały i niski, z drugiej strony jest szeroki i wysoki

- powiedział Bartłomiej Bajon, architekt.

Właścicielka domu, pani Joanna Gustowska-Pięta oprowadziła naszą reporterkę po niesamowitych wnętrzach. Jak przyznała, budynek podzielony jest na dwie strefy, dzienną, gdzie tętni życie oraz prywatną na piętrze. Równie atrakcyjny jest ogród, w którym oprócz placu zabaw dla dzieci, znajduje się duża rzeźba królika, wylicytowanego na jednej z aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

- Jesteśmy bardzo zaskoczeni tytułem najpiękniejszego domu w Polsce. Myślę, że został tu doceniony ten minimalizm – powiedziała właścicielka.

Dom w kształcie litery V

Kolejną bryłą, która została wyróżniona przez Stowarzyszenie Architektów Polskich, jest dom zbudowany na Śląsku. Trudne i nieregularne kształty działki dały pretekst do stworzenia prawdziwego dzieła. Budynek złożony został z trzech odrębnych brył poukładanych niczym klocki.

- Ten dom odnosi się bezpośrednio do najbliższego sąsiedztwa. Skierowany jest w kierunku patio, które osłonięte jest tylko dwoma własnymi ramionami. Z jednej strony osłaniają od dużej szkoły, z drugiej od ruchliwej ulicy, zyskując w ten sposób strefę spokoju - powiedział Tomasz Studniarek, architekt.

Właściciel domu, pan Grzegorz dodał, że przy projektowaniu budynku wykorzystane zostały różnice poziomów między dwoma ulicami. Wszystkie pomieszczenia techniczne znalazły się na najniższej kondygnacji, natomiast życie toczy się na pierwszym piętrze. Ponadto, głównym założeniem było stworzenie prostego w formie domu . Z tego względu we wnętrzach znajduje się minimalna ilość mebli, a na ścianach zawisły obrazy współczesnych malarzy.

Mały dom w lesie

Wyjątkowy jest za to ostatni z nagrodzonych domów. Budynek stoi pośród lasu tuż pod Warszawą. Drewniana chatka powstała w zaledwie miesiąc. Choć ma tylko 25 metrów kwadratowych mieści wszystko, co potrzebne.

- Jest to dom nieduży, a mieści się w kanonach domu jednorodzinnego. Zależało nam na tym, żeby maksymalnie zminimalizować potrzeby człowieka - powiedział Bartłomiej Popiela, architekt domu.

Właściciel domu, Bartłomiej Kraciuk dodał, że wnętrze zaprojektowane zostało w ten sposób, aby dawać minimum komfortu, które pozwala przyjemnie spędzić czas, ale też nie rozprasza i nie angażuje zmysłów ponad miarę.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Koala na choince. Zobacz, jak uroczy zwierzak plątał się w światełkach

Eleganckie mieszkanie w stylu glamour. "Dążę do tego, żeby to wnętrze było harmonijne"

Magdalena Boczarska o roli w serialu "Żywioły Saszy": "Dawno żadna postać nie sprawiła mi takiej satysfakcji"

Autor: Nastazja Bloch

Reporter: Sylwia Repeła

Pozostałe wiadomości