Aranżacje wnętrz

Jak układać terakotę? Układanie terakoty krok po kroku i wskazówki

Aranżacje wnętrz

Autor:
Adrian
Adamczyk
płytki
urfinguss/Getty ImagesJak układać terakotę?

Układanie terakoty dla wielu z nas może wydawać się czynnością skomplikowaną. Jednak przy odpowiednim wyposażeniu i dokładności jesteśmy w stanie wykonać tę pracę samodzielnie. Konieczne będzie przygotowanie niezbędnych narzędzi, precyzja w działaniu oraz zapoznanie się z najważniejszymi zasadami – wówczas układanie terakoty przebiegnie prawidłowo.

Jak wszystkie prace budowlane, także układanie terakoty należy rozpocząć od dokładnego obejrzenia miejsca i przygotowania wszystkich materiałów. Niezastąpiona będzie zaprawa, fuga i maszynka do cięcia płytek. Przydadzą się także: paca, młotek gumowy, poziomica i krzyżyki dystansowe. Oczywiście najważniejszym materiałem będą płytki odpowiednio dopasowane do podłoża. Układanie terakoty na balkonie lub na schodach różni się od układania terakoty w kuchni czy łazience.

Piękne wnętrza

W domu Mai Bohosiewicz. Jak urządziła wnętrza?
W domu Mai Bohosiewicz. Jak urządziła wnętrza?
wideo 2/7

Jak przygotować podłoże do układania terakoty?

Zanim zabierzemy się za układanie terakoty, musimy przygotować podłoże. To niezwykle istotne, by było ono zwarte i nośne, dzięki czemu w trakcie użytkowania ochronimy płytki przed pękaniem lub odpadaniem. Na początek należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia i zagruntować powierzchnię specjalną emulsją gruntującą, nakładając 1–2 warstwy preparatu. To także dodatkowe zabezpieczenie przed wilgocią i poprawa przyczepności. Jeżeli podłoże jest nierówne lub popękane (jak w sytuacji, gdy chcemy na przykład układać terakotę na balkonie), warto zastosować wylewkę samopoziomującą. Kolejnym ważnym aspektem przygotowań jest dobór odpowiedniej zaprawy i rozplanowanie pracy. Szczególnie trzeba przyjrzeć się, w którym miejscu układanie terakoty wymaga zachowania całych płytek, a w którym – wykorzystania docinek.

Układanie terakoty na sucho – dlaczego warto?

Zanim przejdziemy do właściwej pracy, warto najpierw przećwiczyć układanie terakoty bez kleju. Pozwoli to nabrać wprawy w prowadzeniu płytek równo i w planowany wzór. Dla ułatwienia można zastosować sznurek pomiarowy, wzdłuż którego poprowadzimy płytki. Warto od razu zostawić odpowiednie szpary pomiędzy płytkami, które później wypełnimy fugą. Taka wizualizacja pomoże zaplanować pracę i zminimalizować docinki. Dodatkowo łatwiej będzie zdecydować, w jaki sposób będziemy działać. Bardzo popularne jest układanie terakoty w karo, ale możemy kłaść je także w układzie prostym, mijankowym lub mieszanym.

Układanie terakoty – instrukcja

Układanie terakoty krok po kroku to najlepszy sposób na powodzenie. Nie warto się spieszyć ani działać niedokładnie. W zależności od tego, gdzie odbywa się praca, należy dopasować kierunek rozmieszczania płytek. Inaczej wyglądać będzie układanie terakoty na schodach, a inaczej w pokoju. Jeśli chodzi o standardowe pomieszczenie, to płytki rozmieszczamy partiami, rozpoczynając od ściany znajdującej się najdalej od wyjścia. Najlepiej, kiedy pierwszy rząd składa się z pełnych płytek. Klej nakładamy na podłoże za pomocą pacy i rozprowadzamy go, używając do tego szpachli zębatej. Na taką powierzchnię kładziemy płytkę i dociskamy ją dokładnie. Sprawdzamy wypoziomowanie i w razie potrzeby obijamy płytkę na całej powierzchni gumowym młotkiem. Dla zachowania równych odległości pomiędzy poszczególnymi elementami wkładamy pomiędzy nie plastikowe krzyżyki dystansowe.

Za każdym razem sprawdzamy poziomicą powierzchnię i czy któraś płytka nie odstaje od pozostałych. Jako ostatnie układamy płytki skrajne, które najczęściej trzeba przyciąć maszynką do cięcia. Układanie terakoty w ostatnim rzędzie wymaga zachowania dylatacji, czyli przerwy pomiędzy ścianą a płytkami. Zanim klej przyschnie, usuwamy jego namiar ze szpar pomiędzy elementami oraz z ich powierzchni. Możemy użyć w tym celu specjalnego skrobaka. Zostawiamy całość do wyschnięcia na min. 24 godziny, a najlepiej 2–3 dni. Po tym czasie usuwamy krzyżyki dystansowe i przystępujemy do uzupełnienia szpar fugą.

Układanie terakoty – porady dotyczące fugi

Aby powierzchnia wyglądała estetycznie i stylowo, szpary pomiędzy płytkami należy wypełnić fugą. Zanim to nastąpi, musimy dokładnie oczyścić spoiny i usunąć z nich ewentualne pozostałości kleju lub zanieczyszczeń. Warto przetrzeć je wilgotną szmatką i rozpocząć nanoszenie zaprawy do fugowania ukośnie w stosunku do szpar. Fugę wypełniamy za pomocą gumowego ściągacza do momentu, aż spoina będzie całkowicie wypełniona. Pamiętajmy, że fugowanie dotyczy jedynie przestrzeni pomiędzy płytkami, ale nie pomiędzy płytkami a ścianą – ta spoina musi pozostać pusta. Po lekkim przeschnięciu fugi przecieramy ją na mokro, a po całkowitym wyschnięciu kafelki wycieramy suchą szmatką.

Układanie terakoty – co na koniec?

Kiedy położone płytki i wypełnione pomiędzy nimi szczeliny wyschną, można przystąpić do ostatnich prac wykończeniowych. Dotyczy to m.in. zamontowania listew przypodłogowych w miejscach dylatacji. Przytwierdzamy je za pomocą kleju lub kołków rozporowych. Na koniec jeszcze raz dokładnie myjemy gotową podłogę i możemy rozpocząć wnoszenie mebli oraz pozostałych elementów wyposażenia.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: urfinguss/Getty Images

Pozostałe wiadomości