Nie musimy mieć ogródka czy działki, aby móc cieszyć się naturalnymi i pięknymi kwiatami. Nawet na najmniejszym balkonie można stworzyć niepowtarzalne roślinne kompozycje, które będą cieszyć oko przez kilka lat. Sprawdźmy, jakie kwiaty wiszące na balkon i taras są najpopularniejsze, i poznajmy zasady ich pielęgnacji i uprawy.

  Mech to jeden z groźniejszych chwastów zagrażających trawie. Potrafi rozwijać się prawie na każdym podłożu. Kiedy pojawia się na trawniku, może mieć bardzo negatywny wpływ na stan murawy. Blokuje on bowiem korzeniom trawy dostęp do wody i innych minerałów niezbędnych do jej odżywienia. Nic więc dziwnego, że pytanie, jak zlikwidować mech na trawniku, to jedno z podstawowych zmartwień każdego posiadacza domu z ogrodem.

  Rozplenica słoniowa, trawa Uganda, trawa Vertigo to nazwy tej samej, pochodzącej z Afryki, rośliny. Trawa Vertigo jest najszybciej rosnącą trawą na świecie, do tego osiągającą wysokość nawet do 90 cm. Charakteryzują ją ciemnozielone, niemal czarne liście. Doskonale sprawdza się jako roślina ozdobna w przestronnych wnętrzach. Na zewnątrz może rosnąć jedynie od wiosny do jesieni.

  Zamiokulkas to roślina chętnie hodowana w mieszkaniach, a jednym z powodów są jej małe wymagania. Łatwy w uprawie, a do tego ładnie się prezentujący, spotykany jest w galeriach handlowych, restauracjach i urzędach. Niestety może okazać się rośliną niebezpieczną.

  Palmy doniczkowe cieszą się w Polsce od lat niesłabnącą popularnością ze względu na stosunkową łatwość uprawy i egzotyczny wygląd. Palma pokojowa miesiące letnie może spędzić na balkonie lub tarasie. W sprzedaży dostępne są również mrozoodporne palmy ogrodowe. Palma ogrodowa po odpowiednim zabezpieczeniu może rosnąć na zewnątrz przez cały rok. Doradzamy, jak powinna wyglądać pielęgnacja palmy i jak zadbać o roślinę, żeby dobrze czuła się w ogrodzie przez cały rok.

  Hodowla róż doniczkowych – zarówno tych przeznaczonych do wnętrz, jak i ogrodowych – od lat cieszy się w Polsce dużą popularnością. Poszukując pięknych kwiatów o efektownym wyglądzie i delikatnym zapachu, coraz częściej wybieramy róże. Pielęgnacja tych roślin nie należy jednak do łatwych i różni się od uprawy róż gruntowych. Doradzamy, jak dbać o róże doniczkowe, aby cieszyły nas dłużej niż jeden sezon.

  Jeśli szukamy do naszego ogrodu łatwego w uprawie, długowiecznego krzewu o pięknych kwiatach, doskonałym wyborem będzie piwonia drzewiasta. Sprzedaż piwonii drzewiastych stała się w ostatnich latach bardzo popularna, wciąż nie są one jednak tak często spotykane, jak bylinowe piwonie. Przesadzanie tych krzewów wymaga co prawda pewnej wprawy, przycinanie piwonii drzewiastych jest natomiast bardzo łatwe – przed zimą wystarczy usunąć przekwitnięte kwiaty. Radzimy, jak dbać o piwonie, aby cieszyły nas dłużej niż przez jeden sezon.

  Kamery obserwują nas niemal na każdym kroku. Warto wiedzieć, jakie mamy w związku z tym prawa, a osoby monitorujące obowiązki wobec nas. Monitoring wizyjny a ochrona danych osobowych to kwestie trudne do połączenia.

  Dzięki systemom alarmowym możemy się poczuć bezpiecznie we własnym domu i bez obaw wyjechać na wakacje. Nasz dom i dobytek w każdym momencie będą pilnowane, a w razie wtargnięcia niepowołanej osoby system zaalarmuje nas o tym zdarzeniu. Co jeszcze trzeba wiedzieć o systemach alarmowych i czy można zamontować je samodzielnie?

  Ze względu na to, że systemy monitoringu coraz częściej wykorzystywane są w domu, warto wiedzieć, jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w tym przypadku. Dowiedz się, na jaki produkt się zdecydować i jakie parametry wziąć pod uwagę.

  Winobluszcz pięciolistkowy jest odporniejszą odmianą dekoracyjnego pnącza niż winobluszcz trójklapowy. Ma mniejsze wymagania, jeszcze szybciej się ukorzenia, a w ciągu roku jest w stanie rozwinąć się o 1-2 metry. Pędy pojedynczej sadzonki mogą osiągnąć 10-20 m długości. Nic więc dziwnego, że ta roślina jest chętnie wykorzystywana w aranżacji ogrodzeń, elewacji i murów.

  Wiśnia piłkowana, podobnie jak inne jej odmiany, pochodzi z Japonii. Sporo odmian spotkamy również w Korei i Chinach. Ten japoński symbol narodowy od VIII wieku nie stracił na popularności i do dziś cieszy się wielkim uznaniem ogrodników. To właśnie wiśnia piłkowana jest popularnie nazywana wiśnią japońską. To niewielkie drzewo o imponujących kwiatach z powodzeniem uprawia się także w wielu innych krajach.

  Zatrwian traktowany jest w Polsce jako roślina jednoroczna. W naturalnym środowisku występuje głównie na Wyspach Kanaryjskich, w Afryce oraz w cieplejszych regionach Azji. Jak i gdzie sadzić go w ogrodzie? Jak powinna wyglądać uprawa i pielęgnacja rośliny? Poznaj najpopularniejsze gatunki zatrwianu i wybierz kwiat, który ozdobi Twoją działkę.

  Zawciąg nadmorski nie jest typową byliną ogrodową, którą stosuje się tylko ze względów praktycznych. Obfite i długie kwitnienie zawciągu sprawia, że można stosować go w ogrodzie również dla celów dekoracyjnych. Ma wiele zastosowań, a dodatkowo nie ma dużych wymagań względem podłoża czy stanowiska. Sprawdź, jak prawidłowo uprawiać i sadzić zawciąg nadmorski i jak najlepiej przeprowadzić rozmnażanie rośliny.

  Zielistka Sternberga przywędrowała do nas z Afryki Południowej. W Europie zadomowiła się bez żadnych problemów i przez lata stała się jedną z najbardziej popularnych roślin doniczkowych. Tej niezwykłej popularności sprzyja przede wszystkim łatwa uprawa zielistki, bezproblemowe jej rozmnażanie i duża odporność na choroby.

  Zawilec japoński należy do bardzo delikatnych kwiatów. Kwitnie on od sierpnia do października. Uprawa zawilca japońskiego wymaga stworzenia roślinie określonych warunków: odpowiedniej wilgotności gleby, cienia, żyznej gleby. Natomiast z polskim mrozem zawilec japoński radzi sobie całkiem nieźle.

  Zioła na balkonie to dobre rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy nie mają dostępu do domowego ogródka. Na szczęście większość ziół ma małe wymagania i tak naprawdę wystarczy je jedynie regularnie podlewać. Jak stworzyć własną uprawę? Wystarczy wyposażyć się w doniczki lub profesjonalny stojak na zioła na balkon oraz kupić kilka sadzonek.