Chyba każdy ma w swoim domu takie miejsce, gdzie trzyma rzeczy, mając nadzieję, że jeszcze się kiedyś przydadzą. Gadżety potrafią przeleżeć długie miesiące, a nawet lata, bo nigdy ich nie użyliśmy. Co z nimi zrobić?
Na przełomie kwietnia i maja zakwitają rośliny, które są silne i delikatne jednocześnie – magnolie. O uroku tych niezwykłych kwiatów opowiedział nam Łukasz Skop.
Czermień błotna to wodna roślina porastająca brzegi stawów, bagien i jezior. Ze względu na swoje walory estetyczne wybierana jest często jako roślina ozdobna do oczek wodnych. Jest ekspansywna i potrafi rozrosnąć się nawet na 1 m szerokości. Czermień błotna jest bardzo odporna na choroby i niekorzystne warunki atmosferyczne. Jej pączki potrafią przezimować zupełnie nietknięte.
Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia. To także doskonały monet, aby zacząć obserwować np. ptaki. Które z nich można spotkać w Polsce? Gdzie się wybrać, aby zobaczyć je w naturalnym środowisku? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadał Marcin Kostrzyński, przyrodnik, filmowiec.
Gośćmi Dzień Dobry TVN byli Emilia i Kamil Maliccy, którzy działają w Ochotniczej Straży Pożarnej i Ratownictwie Wodnym. Pasją małżeństwa jest praca z psami ratowniczymi. Towarzyszyły im ich dwa pupile, które dzielnie biorą udział w akcjach ratunkowych. Co muszą umieć takie psy i jak się je szkoli?
Koszatniczki są blisko spokrewnione ze świnkami morskimi i szynszylami. W przeciwieństwie do większości gryzoni łatwo się oswajają i wykazują aktywność dzienną. Klatka dla koszatniczki musi być właściwie przygotowania i dobrze wyposażona. Warto też pamiętać, że jest to zwierzę stadne.
Liliowce to chętnie uprawiane byliny ogrodowe. Wielu z nas ceni sobie ich piękne i dorodne kwiaty, długowieczność oraz atrakcyjne ulistnienie. Sprawdźmy, czym się wyróżnia liliowiec ogrodowy "Stella de Oro" i jak o niego dbać.
To się nazywa prawdziwy gigant. Kot imieniem Dexter wrócił do swojego pana po kilkuletniej nieobecności. Wcześniej zaliczył nie tylko pobyt na morskiej platformie, ale również w więzieniu, gdzie był nazywany "jednookim Joe".
Antraknoza to choroba, która sieje prawdziwe spustoszenie wśród roślin uprawnych. Jej rozwojowi sprzyja stale utrzymująca się wysoka wilgotność oraz wysoka temperatura powietrza. Zwalczanie antraknozy nie należy do łatwych i często nie udaje się uratować zainfekowanych roślin, szczególnie jeśli objawy pojawienia się grzyba wywołującego chorobę zostaną zauważone zbyt późno. Jak rozpoznać antraknozę? Jakie gatunki roślin atakuje choroba?
Typ farby należy koniecznie dostosować do rodzaju podłoża i funkcji danego pomieszczenia – inna sprawdzi się w pokoju dziecięcym, a inna w łazience. Na rynku dostępne są produkty akrylowe, winylowe, lateksowe i ceramiczne. Jakie farby do malowania ścian będą najlepsze?
Jarzmianka większa to roślina o ozdobnych, barwnych kwiatach. Rośnie w ogrodach, ale wykorzystywana jest również do bukietów jako kwiat cięty. Występuje w wielu odmianach, które różnią się od siebie kolorem. Jarzmianka większa nie jest byliną wymagającą, chociaż powinna mieć dostęp do wilgotnego podłoża.
Wiewiórki coraz częściej żyją w miastach. Niektóre z nich zakładają swoje gniazda nawet w naszych ogrodach i to na te ostanie trzeba zwrócić szczególną uwagę. Czasem zdarza się, że młode wypadają ze swojego legowiska. Jak im pomóc? Gdzie szukać pomocy, gdy znajdziemy taką wiewiórkę?
Trawy są coraz popularniejsze w ogrodach. Dzięki nim można w bardzo krótkim czasie uzyskać ciekawy efekt dekoracyjny. Sprawdź, jak uprawiać rajgras angielski.
Dlaczego pytony cieszą się takim zainteresowaniem?
Nasturcje pnące coraz częściej goszczą w naszych ogrodach. I nic dziwnego. Ich piękne kwiaty i liście dodadzą uroku niejednej altanie czy podporze. Sprawdźmy, jak uprawiać nasturcje pnące.
Sumak octowiec, to piękna i niepozorna roślina ozdobna. Na tle innych drzew i krzewów wyróżnia się nietypową barwą soczystej czerwieni, pomarańczy i żółci. Roślina ta nie wymaga szczególnej pielęgnacji, gdyż jest odporna na temperatury i może rosnąć w glebie słabej jakości. Zapomniany sumak octowy bardzo szybko się rozrasta i może zdominować ogród. Pod tym względem sumak octowiec jest prawdziwym wyzwaniem. Jak zatem zapobiec jego rozrostowi?
Po ataku Rosji na Ukrainę wielu ludzi zostało zmuszonych opuścić swój kraj, miasto, dom. Maria i Halyna uciekły z Kijowa zabierając ze sobą dwie walizki, torbę z karmą i 28 transporterów z kotami. W ewakuacji pomogła im niewielka grupa kobiet z kilku krajów.
Jeżyce to jedna z najpiękniejszych dzielnic Poznania. Odnajdziemy tam wiele starych kamienic. W jednej z nich mieszka Iga Wyżkiewicz, miłośniczka stylu vintage i pięknych przedmiotów.
Zabawki dla szczeniaka pozwalają mu zaspokoić naturalną potrzebę żucia i gryzienia.
Scewolę (Scaevola aemula) w środowisku naturalnym można spotkać na australijskich wydmach. W Polsce roślina ta jest uprawiana głównie w doniczkach i skrzynkach i służy jako piękna ozdoba tarasów i balkonów. Jak pielęgnować scewolę?
W Makowiskach pod Bydgoszczą powstała wyjątkowa budowla. Dom w kształcie imbryka to pomysł Macieja Chęsiaka, który pragnął zamieszkać w obiekcie kojarzącym się z ciepłem ogniska domowego i bez wahania wprowadził w życie wyjątkową wizję.
Z żywicy można stworzyć podstawki na biżuterię, wazony, a nawet biżuterię.
"Możemy odpowiednio wcześnie zareagować".
"Zielony kącik, gdzie mogę sobie poleżeć, pospać, poczytać książkę w hamaku".
Byliny, zwłaszcza te, które kwitną, są grupą roślin często uprawianą w ogrodach. Wiele z nich pełni nie tylko rolę ozdobną, ale i praktyczną. Taka właśnie jest pragnia syberyjska – czas poznać ją bliżej.
Nornica na pierwszy rzut oka przypomina mysz lub szczura. W ogrodzie może spowodować spore spustoszenie, dlatego dowiedz się, jak uchronić się przed jej szkodliwymi działaniami.
Michael Cicconeti, sędzia w Painesville w Ohio, wymyśla nietypowe kary dla oprawców zwierząt - adekwatne do wyrządzonej krzywdy. Sprawdź jakie.
Świeże, domowe nowalijki to doskonały sposób na zdrowe warzywa. Wystarczy plastikowy pojemnik, ziemia i nasiona, aby mieć domowe przysmaki. Sprawdź, jakie nowalijki można hodować na domowym parapecie i jak to zrobić.
Sprawdź, jak wygląda proces adopcyjny i dlaczego warto przyjąć pod swój dach adopciaka.