Jodła kaukaska to jedna z najpopularniejszych iglastych roślin ozdobnych. Drzewo może być uprawiane bezpośrednio w gruncie zarówno w ogrodzie, jak i w parku. Równie często spotykana jest także jodła w donicy. Bez względu na to, gdzie rośnie, drzewo stanowi doskonały element dekoracyjny. Jakie warunki należy zapewnić jodle kaukaskiej, by prawidłowo się rozwijała?

  Judaszowiec to oryginalne drzewo ozdobne. Wyróżnia się pięknymi kwiatami, które pojawiają się wiosną nie tylko na pędach, ale również na konarach czy pniu. W ten sposób tworzą wspaniały kobierzec, który okala praktycznie całą roślinę. Drzewo to idealnie nadaje się do uprawy w ogrodzie, a jego urokliwy wygląd każdego zachwyci. Czym charakteryzują się poszczególne odmiany judaszowca i jak należy go uprawiać?

  Pod nazwą juka ogrodowa ukrywa się najczęściej juka karolińska. Zgodnie z nazwą, roślina ta idealnie sprawdzi się jako ozdoba przydomowego ogródka. Nie musi być jednak sadzona bezpośrednio do gruntu – juka ogrodowa w donicy również doskonale będzie spełniać swoją rolę. Jakie warunki należy zapewnić roślinie, by rozwijała się bez przeszkód?

  Narcyz to bardzo popularny w Polsce kwiat, który znany jest także pod nazwą żonki Co ciekawe, każdy żonkil jest narcyzem, ale nie każdy narcyz jest żonkilem – to ci dopiero botaniczna zagwozdka!

  Pestycydy to kontrowersyjny temat. Są używane do usuwania szkodników nie tylko w domu, ale i w ogrodzie. Choć działają skutecznie, to ich używanie niesie za sobą liczne skutki uboczne, które często są powodem do kwestionowania słuszności ich stosowania.

  Aby Twoje rośliny prawidłowo się rozwijały, muszą być odpowiednio odżywione. Na rynku znajduje się mnóstwo produktów, nic więc dziwnego, że wiele osób ma problem z wyborem odpowiedniego nawozu.

  Kaktus to powszechnie rozpoznawalna roślina, jednak nie każdy wie, że do grupy kaktusowatych należy bardzo wiele roślin. Jedną z nich jest sukulent Rhipsalis cassutha, czyli kwiat patyczak. To doskonała propozycja dla wszystkich zapracowanych – patyczak jest bowiem niewymagający w pielęgnacji.

  Forsycja to krzew ozdobny o pięknych, żółtych kwiatach, które porastają liczne pnącza. Popularny gatunek rośliny, jakim jest forsycja pośrednia jest łatwy w uprawie, dlatego z jej sadzeniem powinien poradzić sobie każdy, nawet niedoświadczony ogrodnik. Jedyne, czego oczekuje forsycja, to cięcie we właściwy sposób.

  Drewutnia na drewno opałowe jest niezbędna każdemu, kto mieszka w domu jednorodzinnym. Chroni drewno przed deszczem i ułatwia jego składowanie przez cały rok. Dowiedz się, jak należy ją wybudować.

  Frezje to drobne rośliny, które przyciągają wzrok swoimi wyrazistymi kolorami. Bukiet frezji doskonale sprawdzi się na różne okazje, te rośliny mogą być również uzupełnieniem innych, większych elementów wiązanki. Mimo że kwiaty frezje nie są odporne na mróz, można je uprawiać w warunkach szklarniowych przez cały rok.

  Glicynia pięknie prezentuje się na tle ogrodowej roślinności. Glicynia chińska (inaczej glicynia japońska) i glicynia kwiecista, czyli dwie najpopularniejsze odmiany, zachwycają efektownymi pędami z bujnym kwiatostanem, które finezyjnie zwisają wzdłuż odpowiednio przygotowanej podpory, np. pergoli.

  Gardenia jest popularną, choć niełatwą w uprawie ozdobą wielu domów. Gardenia, jako kwiat doniczkowy, w lecie może stać na balkonie czy tarasie, by w zimie prezentować swoje wdzięki w domowym zaciszu. Kwiat gardenia sprawia, że wnętrza są piękniejsze, a jednocześnie wypełniają się przyjemnym zapachem.

  Hortensja ogrodowa to kwiat ozdobny, który może pochwalić się kolorowym, dużym kwiatostanem. Decydując się na tę rozłożystą roślinę, można wybierać spośród wielu jej odmian, idealnych do udekorowania terenu wokół domu.

  Kalina to roślina, która posiada wiele gatunków i odmian. Najpopularniejsza jest kalina koralowa – ma piękne, dorodne kwiaty i czerwone, przykuwające wzrok owoce. Z kolei kalina japońska jest nieco niższa, ale za to bardzo rozłożysta, dzięki czemu lepiej eksponuje swój dekoracyjny charakter.

  Krzewuszka to krzew o pięknych, kolorowych kwiatach przypominających dzwonki. Jej atutem jest przede wszystkim duża ilość kwiatów i wyraziste kolory. Rozłożyście kwitnąca krzewuszka cudowna często spełnia funkcję ozdobną w ogrodzie, w parkach lub na miejskich trawnikach.

  Lobelia przylądkowa to ozdobna roślina o drobnych kwiatach, którą można uprawiać na balkonie czy tarasie. Świetnie radzi sobie zarówno posadzona do gruntu, jak i trzymana w doniczce. Lobelia zwisająca jest bardzo efektowna (ma kulistą strukturę), dlatego często umieszcza się ją w podwieszanych donicach przed domem.

  Lilia to kwiat ceniony zarówno w przypadku uprawy doniczkowej, jak i ogrodowej. Lilia drzewiasta należy do jej najbardziej efektownych rodzajów. Dzięki swoim dużym, kolorowym kwiatom świetnie prezentuje się w ogrodzie. Zachwycająca jest także ich wysokość, która może wynosić nawet 2,5 metra.

  Meble z palet do ogrodu pozwalają niskim kosztem nadać nowy wygląd balkonowi lub tarasowi po zimie. Taki zestaw świetnie sprawdza się podczas popołudniowego wypoczynku, a przy tym jest tani, ekologiczny i prosty do wykonania. Poznaj sposoby, jak go zrobić przy użyciu kilku prostych narzędzi i kreatywnych pomysłów.

  Modrzew należy do roślin iglastych, dlatego jego główną cechą charakterystyczną są gęsto rozsiane pączki złożone z krótkich, miękkich igieł. Drzewo zrzuca je na zimę, by na wiosnę odrodzić się od nowa – jest to rzadka właściwość, dzięki której modrzew staje się coraz bardziej popularną ozdobą ogrodu.

  Malwa ma charakterystyczny wygląd, dlatego ciężko pomylić ją z inną ogrodową rośliną. Na wysokiej łodydze rosną duże, dzwonkowate kwiaty w różnych kolorach. Malwa jako kwiat nie jest wymagająca w uprawie, dlatego zakwita w wielu miejscach, nawet na glebach mało urodzajnych.

  Maciejka to kwiat posiadający około 30 odmian. Roślina należy do grona ulubionych kwiatów wielu ogrodników, gdyż pięknie pachnie oraz stanowi atrakcyjną ozdobę zarówno balkonu, jak i ogrodu. Poznaj najważniejsze zasady uprawy maciejki.

  Monstera, wykorzystywana jako roślina ozdobna i pokojowa, cieszy się dużą popularnością. Jest łatwa w uprawie, dlatego jej pielęgnacja nie wymaga specjalnych zabiegów. Kwiat monstera ze względu na swój rozmiar preferuje duże pomieszczenia, ale za to odwdzięcza się pięknym, zachwycającym gości wyglądem.

  Niecierpek to roślina o pięknych, kolorowych kwiatach. Stanowi doskonałą ozdobę nie tylko przydomowych ogródków, ale również tarasów i balkonów. W zależności od rodzaju, może być uprawiany także w domu. Niecierpki różnią się między sobą kolorami, wysokością czy pokrojem. W jakich odmianach występują i jak należy je pielęgnować?

  Nornica to niepozorne zwierzę, które przypomina mysz. Podobnie jak ona, drąży tunele w ziemi, zjada korzenie, a nawet całe uprawy. Nornica w domu i w ogrodzie może wyrządzić duże szkody

  Olcha należy do drzew solidnych, które uprawiane są nie tylko ze względu na walory ozdobne, ale też liczne funkcje, jakie pełnią poszczególne ich części. Kora wraz z liśćmi ma właściwości lecznicze, z kolei drewno olchy sprawdza się w wielu branżach np. meblowej, lutniczej, rzeźbiarskiej czy modelarskiej.

  Obok platana nie da się przejść obojętnie, zwłaszcza jeśli nasz wzrok przykuje platan klonolistny. To niesamowicie okazałe drzewo o ciekawym wyglądzie może wzbogacić nasz ogród. Jakie są odmiany platana, jak o niego dbać, na jakie zagrożenia możemy się natknąć przy jego uprawie?