Odmiany jaszczurek domowych dla początkujących terrarystów

jaszczurka
Które jaszczurki można hodować w domu?
Źródło: EThamPhoto/Getty Images
Poszczególne odmiany jaszczurek domowych stają się coraz częstszymi towarzyszami ludzi. Trzeba jednak pamiętać, że gady to zwierzęta specyficzne w hodowli. Aby utrzymać je w zdrowiu i dobrej kondycji, należy zapewnić właściwe dla gatunku warunki cieplne, odpowiednią wilgotność powietrza i stały dostęp promieni UVB.

Kluczowe w udanej hodowli jaszczurki jest terrarium, które będzie stanowiło jej właściwy dom. Wypuszczanie jaszczurek na wybieg jest kwestią bardzo dyskusyjną, odradzaną choćby z tego względu, że to organizmy zmiennocieplne. Dlatego też podstawą jest przygotowanie terrarium właściwego dla wybranej odmiany jaszczurki domowej.

Zwierzęta

Leśne Przytulisko w Skrzynicach Pierwszych
Źródło: Dzień Dobry TVN
To miejsce przytuli każde zwierzątko
To miejsce przytuli każde zwierzątko
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Psy do zadań specjalnych
Psy do zadań specjalnych
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Kto pokocha koty z Palucha?
Kto pokocha koty z Palucha?
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Dzień Kundelka
Dzień Kundelka
Intymne życie zwierząt
Intymne życie zwierząt
Koci celebryci
Koci celebryci
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Najbardziej wymagające rasy psów
Najbardziej wymagające rasy psów
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Psy z obrazka
Psy z obrazka
Pożegnalne zdjęcia psów
Pożegnalne zdjęcia psów
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Psie przedszkole
Psie przedszkole
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Mam kota na punkcie kota
Mam kota na punkcie kota
Olga Frycz pomaga zwierzętom
Olga Frycz pomaga zwierzętom

Hodowla jaszczurek – co należy wiedzieć?

Jaszczurka w domu to duże wyzwanie. Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że relacja z takim współlokatorem jest bardzo podobna do więzi z rybkami. Gady – w przeciwieństwie do ssaków – nie wykazują potrzeby kontaktu z człowiekiem. Wręcz przeciwnie – zazwyczaj są płoche i niechętne bliższym spotkaniom. Co do zasady jaszczurki domowe powinny przez cały czas przebywać w terrarium. Niektóre gatunki jaszczurek hodowlanych można czasem wypuścić na spacer po wybiegu, ale nie powinien on trwać dłużej niż 10–15 minut. Takie praktyki nie mogą też być częste, gdyż jest to po prostu niezdrowe dla jaszczurki hodowlanej. To zwierzęta, które potrzebują określonej temperatury, oscylującej w okolicach 28–30℃, odpowiedniej wilgotności powietrza – od umiarkowanej po 90% (w zależności od odmiany jaszczurki domowej) – oraz stałego dostępu do promieniowania UVB. Takie warunki można stworzyć w terrarium, ale nie da się ich osiągnąć w całym mieszkaniu. Co więcej – jaszczurka domowa na bliższe interakcje z ludźmi reaguje dużym stresem. Dlatego też, decydując się na hodowlę jaszczurek w domu, trzeba mieć świadomość, że to zwierzę przede wszystkim do oglądania. Kontakt z nim jest mocno ograniczony – w większości przypadków do karmienia i sprzątania terrarium. Z całą pewnością nie jest to więc zwierzę dla każdego. Jeśli pociąga cię terrarystyka – przed zakupem zwierzęcia koniecznie się dowiedz, jak hodować jaszczurki. Każdy gatunek ma nieco inne wymagania.

Jaszczurka do domu – jaką wybrać?

Przy wyborze jaszczurki domowej często bierze się pod uwagę tylko względy estetyczne. Jest to błąd. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę wymagania określonego gatunku odnośnie do warunków klimatycznych i pożywienia. Jako jaszczurki hodowlane dla początkujących wskazuje się najczęściej gekona (lamparciego, pigmejskiego, płaczącego czy orzęsionego) i agamę brodatą. Są to gady pochodzące z terenów stepowych, nie wymagają zatem utrzymywania wysokiej wilgotności powietrza, co już jest znaczącym ułatwieniem. Poza tym te rodzaje jaszczurek hodowlanych są dość odważne, dzięki czemu można podjąć próbę ich oswojenia. Nie zmienia to faktu, że nie da się zrobić z jaszczurki łaszącego się kota, ale można np. nauczyć ją jeść przysmaki z ręki. Kupując jaszczurkę, należy zwrócić uwagę na jej stan zdrowia. Objawami złej kondycji są m.in.:

  • osowiałość;
  • pokrzywione kończyny i wykrzywiony ogon;
  • rany i oparzenia na skórze;
  • zabrudzone okolice nozdrzy i oczu;
  • nadmierna chudość.

Gekony – małe jaszczurki hodowlane

Im większą jaszczurkę wybiera się, tym większe trzeba zorganizować terrarium, aby zapewnić pupilowi odpowiednią przestrzeń życiową. Małe jaszczurki hodowlane to m.in. gekony. Gekon pigmejski ma ok. 6 cm długości wraz z ogonem, płaczący zaś 9. Hodowla jaszczurek tak niewielkich rozmiarów wiąże się z zakupem terrarium o minimalnych rozmiarach 25×25×25 cm. W przypadku obydwu gatunków należy utrzymać temperaturę na poziomie ok. 24℃ w nocy i 31 w dzień, a w punkcie ciepła – do 44℃. Dwa razy w tygodniu ściany terrarium trzeba zraszać wodą, pilnując, by nie zamoczyć podłoża – powinno być tylko wilgotne, a nie mokre. Nie wolno zraszać zwierzęcia bezpośrednio, ponieważ gekony bardzo tego nie lubią.

Gekon orzęsiony to nieco większa jaszczurka hodowlana – jej długość sięga do 22 cm z ogonem. W przypadku tego gatunku najmniejsze akceptowane wymiary terrarium powinny wynosić: 40×40×50 cm. Największy wymiar to wysokość, ponieważ jaszczurki lubią się wspinać, dlatego też niezbędnym elementem wyposażenia ich terrarium są korzenie, gałązki i rośliny. Gekon orzęsiony nie lubi aż tak wysokich temperatur, jak jego pobratymcy – w dzień wystarczą mu 22–24℃, w najcieplejszym punkcie – 29, a w nocy – ok. 20. Potrzebuje natomiast większej wilgotności powietrza – na poziomie 60–90%. Podobne wymagania ma gekon lamparci, którego długość sięga do 30 cm. Gekony to jaszczurki długowieczne. W dobrych warunkach dożywają nawet 25 lat.

Trudniejsze w hodowli są jaszczurki domowe roślinożerne, ponieważ wymagają właściwego komponowania pokarmu i dostarczania go codziennie. Gatunki mięsożerne należy karmić raz w tygodniu. Podstawą ich pożywienia są drobne owady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości