Dlaczego koty reagują na "kici kici"?
Koty nie rozumieją ludzkiej mowy, jednak doskonale radzą sobie z przypisywaniem dźwiękom konkretnego znaczenia. Potrafią zatem reagować na swoje imiona, nie pozostają też obojętne na kroki właściciela czy odgłosy wydobywające się z kuchni w porze karmienia. Nie inaczej jest z popularnym zwrotem "kici kici", który zwykle towarzyszy im od najmłodszych lat.
Zwierzęta
Dla większości mruczków "kici kici" to obietnica nagrody w postaci przysmaku, zabawy czy pieszczot. Nawoływany tymi słowami pupil spodziewa się "zapłaty" za swoje posłuszeństwo. Jeśli ją otrzymuje, jego zachowanie się utrwala. Behawioryści określają ten mechanizm mianem pozytywnego wzmocnienia. Niestety zdarza się i tak, że reagujące na charakterystyczny zwrot koty spotyka krzywda. W takiej sytuacji "kici kici" staje się ostrzeżeniem przed niebezpieczeństwem.
Jak przywołuje się koty za granicą?
"Kici kici" z całą pewnością przykuwa uwagę większości mruczków wychowywanych w Polsce, jednak w trakcie zagranicznych podróży te słowa mogą okazać się bezużyteczne. W innych krajach koty przywołuje się nieco inaczej.
Podczas pobytu w Wielkiej Brytanii warto postawić na "kitty-kitty" lub "chh chh chh", z kolei we Francji mruczki reagują na "minu minu minu". W takich krajach, jak Grecja, Szwecja, Norwegia, Izrael i Cypr, sprawdzi się donośne "pss pss", natomiast we Włoszech - "misz misz".
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Maluje piękne portrety zwierząt. "Wyglądają jak żywe do tego stopnia, że chce się ich dotknąć"
- Czy można znaleźć wspólny język ze swoim pupilem? "Mój entuzjazm go nakręca"
- Bobi pobił rekord Guinnessa. Zapisał się jako najstarszy pies w historii. Ile ma lat?
Autor: Magdalena Brzezińska
Źródło: natemat.pl, facebook.com
Źródło zdjęcia głównego: Carol Yepes/Getty Images