Fruczak gołąbek nazywany jest również dłużnicem gwiaździkiem. Zwierzę to może być spotykane w ogrodach i potocznie określane jest polskim kolibrem ze względu na charakterystyczny sposób spijania nektaru z kwiatów. Co warto o nim wiedzieć? Jak zwabić go do naszego ogrodu?
Termin aksolotl ma poniekąd ma dwa znaczenia, które mogą mogą powodować konsternację. Co to jest aksolotl? W ścisłym znaczeniu pojęcie to oznacza stan rozwoju osobniczego i dotyczy gatunków płazów. Najczęściej jednak jest przypisywany ambystomie meksykańskiej – popularnemu zarówno w hodowlach amatorskich i profesjonalnych płazowi, przypominającemu małego smoka.
Wilczomlecz białounerwiony jest sukulentem z rodziny wilczomleczowatych. Naturalnie występuje wyłącznie w klimacie subtropikalnym, głównie na egzotycznym Madagaskarze. Często kupujemy go jako roślinę ozdobną i trzymamy na parapecie. Mało kto wie, że może być trujący. Sprawdź, co warto wiedzieć.
Szkodniki to utrapienie dla wszystkich miłośników ogrodnictwa, nie tylko profesjonalistów, ale i amatorów. Potrafią zniweczyć trud włożony w pielęgnowanie roślin i sprawić, że stracą one swój urok. Jednym ze szkodników jest ochojnik, który atakuje różne grupy roślin.
Rutewka należy do bylin trujących, jednak przy prawidłowej pielęgnacji i zachowaniu ostrożności, nie wyrządzi ona krzywdy ani ludziom, ani zwierzętom domowym. Szacuje się, że można wyróżnić nawet 200 różnych gatunków roślin. Wśród najpopularniejszych znajdują się m.in. rutewka orlikolistna, rutewka żółta oraz rutewka dwuskrzydłowa. Jak je uprawiać?
W kolejnym odcinku "Odpicowane mieszkanie" Katarzyna Jaroszyńska pokazała dom w stylu skandynawskim. Nieruchomość została zbudowana na skarpie, co znalazło swoje odbicie w nietypowym układzie pomieszczeń. Zobaczcie, jak wygląda to bajkowe wnętrze.
Pęcherznica kalinolistna to krzew, który coraz chętniej uprawiany jest w polskich ogrodach. Dobrze prezentuje się jako pojedyncza roślina, jednak bardzo często wykorzystuje się go do tworzenia pięknych i gęstych żywopłotów. W jakich odmianach występuje pęcherznica i jak należy ją pielęgnować?
Przemalowanie koloru ścian, wymiana mebli lub dekoracji odmienią aranżację wnętrza, ale są kosztowne i wymagają czasu. Szybszym i bardziej ekonomicznym sposobem na metamorfozę pomieszczenia jest taśma do ścian, dzięki której stworzymy ciekawą ozdobę.
Milan Design Week to coroczne święto designu i architektury. Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią i zmniejszoną wystawą we wrześniu 2021 r., Salone del Mobile w Mediolanie – międzynarodowe targi designu – powróciły na początku czerwca z pełną mocą. Co będzie modne w nadchodzącym sezonie? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadały Beata Kwiatkowska i Joanna Real-Studzińska, architektki wnętrz.
Trzcinnik piaskowy jest gatunkiem pochodzącym z rodziny wiechlinowatych, funkcjonuje także pod nieco bardziej wdzięczną nazwą – trzcinnik łąkowy. Naturalnie występuje na terenie Europy, Azji i Afryki. W Polsce występuje znaleźć go można niemal wszędzie, jest bowiem jednym z najbardziej uporczywych chwastów.
Lęk separacyjny to zachowanie wynikające z paniki, w którą wpada psiak odizolowany od opiekuna. Jakie są objawy? Jak oswoić zwierzę z naszą nieobecnością? Na te pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedział Radosław Ekwiński, behawiorysta.
Żelaźniak to roślina ogrodowa, która ze względu na swoje pokaźne gabaryty chętnie jest wykorzystywana do ozdoby i aranżacji ogrodów. Jest odporny i nie ma szczególnych wymagań w uprawie. Ma żółte kwiaty i w całości pokryty jest meszkiem. Stanowi jedną z ulubionych roślin pszczół.
Krzew Mojżesza to roślina, która ma zdolności do samozapłonu. Nazywana jest też dyptamem. Spotkanie z tą byliną może mieć tragiczne skutki. Bywa, że bliski kontakt prowadzi do rozległych oparzeń, przede wszystkim podczas upalnych dni. Co to za roślina? Jak chronić się przed poparzeniem i co zrobić, jeśli już do tego dojdzie?
Uporządkowana i czysta przestrzeń to nierzadko święty graal wielu pań domu. Niestety, często osiągnięcie zamierzonych celów wizualnych (i higienicznych) wiąże się z wykorzystaniem silnych środków chemicznych, które, oprócz nieskazitelnych powierzchni, pozostawiają po sobie osady czy nieprzyjemny zapach. Czy można tego uniknąć? Jak wprowadzić ład w domu nie sięgając po produkty, które są szkodliwe dla środowiska, więc także dla nas?
W Polsce zwierzę to pojawiło się około lat 90 ubiegłego wieku. Do Niemiec i Rosji zostało sprowadzone około 1930 roku z Ameryki Północnej. Chociaż wydaje się być miłym zwierzakiem, które chciałoby się trzymać w domu, to za jego posiadanie bez wypełnienia odpowiednich formalności można dostać milion złotych kary. Tym niepozornym zwierzęciem, którego nie wolno trzymać w domu bez zgody jest szop.
W naturalnym środowisku różanecznik występuje tylko w Japonii. Innymi popularnymi nazwami tego gatunku są rododendron oraz azalia. Chcesz uprawiać tę roślinę w swoim ogrodzie, ale nie wiesz, na co zwrócić największą uwagę? Różaneczniki japońskie są dość wymagające w pielęgnacji, jednak warte poświęceń – w okresie kwitnienia zmieniają ogród nie do poznania.
Omieg to roślina coraz częściej pojawiająca się w naszych ogrodach. Kiedy zapewnimy jej wszystko, czego potrzebuje, odwdzięczy się bujnym wzrostem i pełnym zdrowiem. Jakie wymagania ma omieg i jak należy go uprawiać?
Wyjątkową pasją Kamila Piwowarczyka z Kozubszczyzny są bociany. Choć ma dopiero 23 lata, to już udało mu się założyć ośrodek rehabilitacyjny, który pomaga zranionym ptakom. Jakie jeszcze inicjatywy prowadzi radny gminy Konopnica?
Kolorowe szkło z PRL-u wraca do łask. Miłośnicy wnętrzarskich dodatków poszukują wazonów, półmis, kieliszków z tamtego okresu. W Dzień Dobry TVN o sztuce użytkowej z lat 60., 70. i 80. XX wieku opowiedziała znawczyni Monika Urbanowicz.
Katarzyna Jaroszyński dotarła na warszawską Ochotę, gdzie mieszczą się stare kamienice. W jednej z nich znajduje się lokum urządzone w stylu mid-century modern. - Starałam się łączyć różne rzeczy
Szkodniki roślin to istne utrapienie każdego ogrodnika. Choć zazwyczaj mają niewielkie rozmiary, to mogą wyrządzić wiele szkód. Jednymi z popularnych szkodliwych owadów są miseczniki. Sprawdź, jak sobie z nimi radzić.
Sezon ślubny trwa w najlepsze. W związku z tym przyszłe panny młode poszukują inspiracji, by zorganizować uroczystość swoich marzeń. Kluczową decyzją jest m.in. wybór odpowiednich kwiatów do bukietu. Jakie będą najlepsze? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała florystka Anna Wojtala.