Wieńce, które tworzą w domu świąteczny klimat. Jak je zrobić? "Technika jest prościutka"

Wieńce świąteczne - jak je zrobić?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Wianki świąteczne
Wianki świąteczne
Patent na święta
Patent na święta
Idealna choinka na święta
Idealna choinka na święta
Kuchnia. Święta tuż tuż
Kuchnia. Święta tuż tuż
Małgorzata Kożuchowska o przygotowaniach do świąt
Małgorzata Kożuchowska o przygotowaniach do świąt
Paulina Krupińska-Karpiel o świętach Bożego Narodzenia
Paulina Krupińska-Karpiel o świętach Bożego Narodzenia
Święta zbliżają się dużymi krokami, dlatego w wielu domach pojawiły się przybrane bombkami i światełkami choinki, które zajmują zaszczytne miejsca salonów i jadalni. Na tym jednak nie koniec bożonarodzeniowych dekoracji. Małgorzata Niska, prekursorka florystyki w Polsce, doradziła w Dzień Dobry TVN, jak ozdobić drzwi frontowe, by od samego progu czuć magię tego wyjątkowego grudniowego okresu.

Czym różni się wieniec świąteczny od wieńca adwentowego?

Wieniec adwentowy jest istotnym w religii symbolem oznaczającym początek nowego roku kościelnego. Wykonuje się go z gałązek drzewa iglastego, do których mocowane są cztery świece zwiastujące narodziny Chrystusa. Zgodnie z tradycją każdą z tych świec zapala się w kolejną niedzielę grudnia - tak, by w Wigilię wieniec był w całości oświetlony.

Wieniec świąteczny to natomiast kontynuacja tradycji tworzenia wieńców adwentowych. Ozdabiamy nim drzwi, aby pogłębić atmosferę świąt i już od progu odczuwać grudniowy klimat. W ich tworzeniu uwzględnia się symbolikę związaną z celebrowaniem Bożego Narodzenia.

Wieniec świąteczny - jak go zrobić?

Wieńce, które w okresie świątecznym ozdabiają nasze domy, mają różne formy, rozmiary i zastosowanie. Niektóre wiszą na drzwiach, inne dekorują wigilijny stół, a kolejne upiększają ściany niczym żywy obraz. Większość z nich przyjmuje jednak tradycyjne, opływowe kształty.

Zazwyczaj są tworzone z gałęzi wiecznie zielonych, czyli m.in. z: bukszpanu, cisu, jemioły, ostrokrzewu i jałowca. Ich elementami ozdobnymi mogą być: jabłka, suszone śliwki, rodzynki, pierniki, wyroby z cukru, wstążki i świece, a także wycięte z papieru figurki oraz symbole.

- To są takie kółka o szerokości 6 milimetrów do robienia łapaczy snów. Technika jest bardzo prościutka. Potrzebujemy drucików - tłumaczy Małgorzata Niska, która przed kamerami Dzień Dobry TVN zaprezentowała, jak krok po kroku nawijać rośliny na specjalnie przygotowany stelaż. Więcej w naszym materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości