Najczęstsze choroby królików i ich objawy

Królik miniaturka
Najczęstsze choroby królików i ich objawy
Źródło: Tanja Ivanova/Getty Images

Króliki domowe potrafią sprawić człowiekowi wiele radości, ale dość łatwo zapadają na różnego rodzaju choroby. Decydując się na adopcję królika, należy o tym pamiętać. Ważne, aby poświęcić mu czas, pielęgnować go i nie zapominać o regularnych szczepieniach oraz wizytach u weterynarza.

Królik, który jest chory, manifestuje swoje złe samopoczucie. Zwykle odmawia jedzenia i picia wody, a jeśli mieszka w klatkach z innymi zwierzętami, może trzymać się od nich z daleka. Każda choroba charakteryzuje się innymi objawami, ale kiedy rozpoznasz nawet najmniejsze dolegliwości, skonsultuj się z weterynarzem. Poznaj najczęstsze choroby królików.

Zwierzęta

Zwierzęta

Leśne Przytulisko w Skrzynicach Pierwszych
Źródło: Dzień Dobry TVN
To miejsce przytuli każde zwierzątko
To miejsce przytuli każde zwierzątko
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Psy do zadań specjalnych
Psy do zadań specjalnych
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Kto pokocha koty z Palucha?
Kto pokocha koty z Palucha?
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Dzień Kundelka
Dzień Kundelka
Intymne życie zwierząt
Intymne życie zwierząt
Koci celebryci
Koci celebryci
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Najbardziej wymagające rasy psów
Najbardziej wymagające rasy psów
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Psy z obrazka
Psy z obrazka
Pożegnalne zdjęcia psów
Pożegnalne zdjęcia psów
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Psie przedszkole
Psie przedszkole
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Mam kota na punkcie kota
Mam kota na punkcie kota
Olga Frycz pomaga zwierzętom
Olga Frycz pomaga zwierzętom

Królik – choroby skóry

Choroby u królików pojawiają się dość często. Jednym z głównych powodów wizyty u weterynarza są choroby skóry królików, np. ropnie. Jeśli zostaną szybko zdiagnozowane i poddane leczeniu, nie będą utrudniać życia zwierzęciu. W przeciwnym razie mogą prowadzić do licznych problemów zdrowotnych. Ropień to zamknięta przestrzeń w tkankach miękkich wypełniona ropą, o średnicy nawet kilkunastu centymetrów. Przy próbie ich uciśnięcia zwierzę reaguje na ból. Choroba ta atakuje króliki w różnym wieku, a jej przyczyną są zakażenia bakteryjne. Po zauważeniu ropni należy jak najszybciej udać się do weterynarza i podjąć leczenie. Polega ono na otwarciu ropnia, opróżnieniu go i zastosowaniu kuracji antybiotykowej.

Choroby skóry u królika to także grzybica i myksomatoza. Ta pierwsza objawia się wyłysieniem niektórych części ciała zwierzęcia. Najczęściej jest to skóra głowy, łapy i małżowiny uszne. Leczenie jest bardzo proste i polega na spryskaniu klatki środkiem przeciwgrzybiczym. Druga choroba królików – myksomatoza – to wirusowa choroba skóry, przenoszona m.in. przez komary lub pchły. W łagodniejszej postaci objawia się tym, że na skórze zarażonego zwierzaka pojawiają się guzki, które często się rozlewają, zamieniają w strupki i odpadają. Rozmiar guzków bywa różny, najmniejsze przypominają ziarna prosa, a największe – ziarna fasoli. Zwykle pojawiają się nosie, łapach i małżowinach usznych. Cięższa postać choroby objawia się obrzękiem okolic głowy (zazwyczaj wokół oczu) i zewnętrznych narządów rozrodczych. Niestety, chore króliki należy uśpić, a zwłoki zutylizować, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Trzeba też przeprowadzić dezynfekcję klatki. Choroby królików mogą mieć tragiczne skutki, dlatego powinno się je regularnie szczepić.

Choroby królików – wzdęty brzuch

Choroby królików domowych objawiają się różnie. Wzdęcie brzucha u królika może być spowodowane spożyciem silnie fermentujących albo mokrych lub zimnych (wyjętych wprost z lodówki) pasz. Zjedzenie przez zwierzaka kapusty, surowych kartofli czy koniczyny również może okazać się powodem rewolucji w żołądku. Choroby królika, takie jak wzdęcia, wymagają konsultacji z lekarzem weterynarii. Jeśli pupil ma problemy z oddychaniem i odczuwa ostry ból, wzdęcia mogą zagrażać jego życiu.

Choroby królików – biegunka

Królicze choroby mogą wystąpić po zjedzeniu zepsutego jedzenia, ale mogą być także spowodowane zwykłym przeziębieniem. Do tego rodzaju chorób zaliczamy biegunkę. Jak ją rozpoznać? Kał zwierzęcia staje się mazisty, płynny i ma dość przykry zapach. Po zdiagnozowaniu biegunki należy trzymać pupila w temperaturze pokojowej, z dala od przeciągów. Królik powinien jeść w tym czasie suchą paszę, siano i gotowany ryż. Pamiętaj, że nawet jeśli udało ci się samemu rozpoznać choroby królika, warto powiadomić o nich weterynarza i działać według jego zaleceń.

Choroby królików miniaturek

Choroby królików miniaturek mogą mieć różne przyczyny. Najpoważniejsze schorzenia to wyżej wspomniana myksomatoza i kokcydioza. Ta druga wywoływana jest przez pasożyty atakujące komórki wątroby oraz nabłonek jelit. Objawia się ospałym zachowaniem, utratą apetytu, wychudzeniem, osłabieniem i biegunką. Czas od momentu zakażenia do śmierci zwierzęcia wynosi od dwóch do trzech dni. Niestety, śmiertelność jest bardzo wysoka – 70-90%.

Choroby uszu u królików miniaturek także pojawiają się dość często. Zwykle wywołane są przez świerzb, który osiedla się w zewnętrznych przewodach słuchowych. Zwierzęta drapią swędzące ucho i wstrząsają tylną nogą. Po wdrożeniu leczenia należy pamiętać o wyczyszczeniu klatki, w której przebywało zwierzę. Pozostałe choroby u królików miniaturek to m.in. kłaczenie, guzy macicy czy przerost zębów.

Choroby królików – podsumowanie

Króliki to urocze zwierzęta, niestety są bardzo podatne na różne choroby. Jeśli zaobserwujesz dziwne zachowanie u swojego pupila, zgłoś się z nim do weterynarza. Choroby królików bywają śmiertelnie niebezpieczne, ale szybkie zdiagnozowanie przez specjalistę może ocalić im życie. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie