Zwierzęta

Kuweta dla królika – jaką wybrać i jakie akcesoria są przydatne?

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
Elizabeth Fernandez/Getty ImagesKrólik

Króliki to czyste zwierzątka, dlatego też można je nauczyć korzystania z kuwety. Choć wymaga to podstawowej wiedzy na temat upodobań podopiecznego oraz obserwacji jego zachowań. Kuweta dla królika powinna stać w miejscu wybranym przez naszego pupila.

Kuweta dla królika to bardzo dobre rozwiązanie zarówno dla pupila, jak i jego opiekuna. Zdecydowanie ułatwia sprzątanie, a co więcej – zapewnia królikowi poczucie komfortu. Młode osobniki nie zawsze doceniają wysiłki swojego opiekuna w tym zakresie, ale przy odrobinie cierpliwości można je do tego przekonać.

Czy toaleta dla królika ma sens?

Króliki to czyste zwierzęta, które z natury zachowują porządek na swoim terytorium. Na ogół, o ile mają taką możliwość, wybierają jedno miejsce do załatwia potrzeb fizjologicznych. W zbyt małych klatkach jest to niewykonalne i wówczas cała powierzchnia staje się kuwetą. Należy jednak zaznaczyć, że takie klatki w ogóle są zbyt małe, żeby trzymać w nich królika, ponieważ nie ma on wówczas wystarczająco dużo przestrzeni życiowej. Można je natomiast wykorzystać właśnie jako kuwetę na wybiegu. Toaleta dla królika powinna się znajdować w wybranym przez niego miejscu. Trzeba zaobserwować, gdzie zwierzę ma zwyczaj się załatwiać, i właśnie w tym miejscu postawić kuwetę. Z reguły są to narożniki – klatki bądź wybiegu. Małe osobniki mogą mieć problem z rozpoznaniem swojej toalety, pomóc im może wkładanie do niej zabrudzonej ściółki oraz odchodów pozostawionych przez nie w innych miejscach. Starsze króliki szybciej się uczą, ale uwaga – kuweta dla królika ma sens tylko wtedy, gdy jest on wykastrowany. Dotyczy to zwłaszcza samców. Niewysterylizowane króliki znaczą swoje terytorium moczem i odchodami, załatwiając się w różnych miejscach.

Jaką wybrać kuwetę dla królika miniaturki?

Kuweta dla królika miniaturki musi być niska, aby zwierzak mógł bez problemów do niej wskoczyć i wyskoczyć z niej. W tym przypadku raczej się nie sprawdzą kuwety dla kotów, zwłaszcza te z wysokim rantem czy zamykane. Należy pamiętać, że podstawowym sposobem poruszania się przedstawicieli rodziny zającowatych jest właśnie skakanie. W sklepach zoologicznych są dostępne specjalne kuwety dla królików, w których jeden z boków jest obniżony. To dobre rozwiązanie – sprawdza się także w przypadku starszych podopiecznych oraz mających problemy zdrowotne obniżające sprawność fizyczną.

Kuweta przesiewowa dla królika

Niestety króliki mają skłonność do rozsypywania podłoża stosowanego w kuwecie. Lubią w nim grzebać, dodatkowo wysypują zawartość na łapkach podczas wyskakiwania. Dlatego warto zabezpieczyć podłogę przy kuwecie. Problem ten może nieco zmniejszyć kuweta przesiewowa dla królika. Wybierając taki model, trzeba zwrócić uwagę na to, żeby klatka na dnie była plastikowa i gęsta niczym kuchenne sito. Kratki metalowe z dużymi odstępami między prętami stwarzają zagrożenie dla pupila. Królik może się zaklinować lub zranić. Takie rozwiązanie nie jest też dla niego zbyt wygodne – wymusza siedzenie w nienaturalnych pozycjach, a ten mały skoczek lubi sobie posiedzieć dłużej w kuwecie. Lubi też przekąsić małe co nieco podczas załatwiania się. Niektóre kuwety dla królików są wyposażone w stojak na siano. Nasz podopieczny z pewnością się ucieszy z takiego rozwiązania. Warto jednak zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału wykonany jest stojak – drewniane mogą pochłaniać mocz, jeśli będą miały z nim styczność. Stojak można kupić także osobno i postawić go obok kuwety dla królika.

Kuweta do klatki dla królika

Do klatki najlepsza jest kuweta narożna dla królika. Zajmuje niewiele miejsca i można ją postawić w kącie, czyli tak jak nasz podopieczny lubi najbardziej. Tego typu kuwety świetnie się sprawdzą również na wybiegu – można je umieścić w tych rogach mieszkania, które królik upodobał sobie do załatwiania się. Należy pamiętać, żeby kuweta była wystarczająco duża – musi być dostosowana do rozmiaru królika.

Podłoże i akcesoria do kuwety dla królika

Wielu początkujących hodowców zastanawia się, co do kuwety dla królika będzie odpowiednim podłożem. Większość kocich żwirków nie będzie się nadawać, ponieważ króliki mają delikatne układy oddechowe, zatem wszystkie pylące się podściółki (żwirek bentonitowy czy kukurydziany) są dla nich nieodpowiednie. Ponieważ królik lubi podjadać podściółkę, nie sprawdzą się również żwirki zbrylające – konsekwencje ich zjedzenia mogą zagrażać życiu pupila. Zgodnie z dyrektywami House Rabbit Society najlepsze są wyściółki organiczne – siano, słoma lub papier. W wyspecjalizowanych sklepach zoologicznych można dostać celulozową wyściółkę, która jest najlepsza dla królika, niestety jej minusem jest dość wysoka cena. Powszechnie używa się pociętych gazet, nie jest to jednak praktyka godna polecenia z uwagi na szkodliwość farby drukarskiej. Bezpieczne są natomiast wyściółki drewniane, niezbrylające. Jeśli chodzi zaś o kocie akcesoria, które można z powodzeniem wykorzystać, są to łopatki służące do usuwania z kuwety odchodów.

Kuwety dla królika dostępne są w różnych cenach, wiele zależy od modelu i wielkości. Najprostsza kuweta dla królika miniaturki ma cenę na poziomie kilkudziesięciu złotych. To wydatek, który z całą pewnością się opłaca.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Nietypowe zwierzęta domowe

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Elizabeth Fernandez/Getty Images

Pozostałe wiadomości