Zwierzęta

Nosidło dla psa – jak wybrać odpowiednie?

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk

Wybierając dobre nosidło dla psa, przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na jego trwałość. Nie warto oszczędzać i kupować produktu najtańszego. Najlepiej zakupić nosidło dla psa znanego producenta, które posiada odpowiedni certyfikat. Poza tym trzeba zwrócić uwagę na wytrzymałość nosidła i kupować zawsze o nieco większym udźwigu niż waga naszego psa.

Wybierając odpowiednie nosidło dla psa, trzeba pamiętać o jego rozmiarze, żeby pies miał komfortowe warunki transportu. Znaczenie ma jego rozmiar, a także wykończenie wnętrza.

Nosidło dla psa – zalety i wady

Zdecydowanie najważniejszą zaletą nosidełka dla psa jest komfort transportu. Aby spełnić ten warunek, nosidło musi być wygodne, miękkie i łatwe w użyciu. Oczywiście, aby było odpowiednie, musi mieć też dobry rozmiar, żeby pies czuł się w nim swobodnie. Dużą zaletą nosidełka dla psa jest jego waga i poręczność. Przede wszystkim przy transportowaniu psa nie stanowi żadnego dodatkowego obciążenia. Natomiast po złożeniu jest bardzo poręczne i nie zajmuje wiele miejsca. Praktycznym dodatkiem są kieszenie w nosidełku, w których możemy umieścić drobne rzeczy, jak np. przysmaki dla naszego pupila, aby był spokojniejszy w podróży czy książeczkę zdrowia.

Nosidełko dla psa przeznaczone jest głównie dla małych i średnich czworonogów. Nosidło dla dużego psa jest niepraktyczne głównie ze względu na wagę zwierzęcia – trudno sobie wyobrazić noszenie ciężkiego i dużego psa w torbie. Poza tym do wad takiego nosidła dla psa zaliczyć można trwałość materiału – jeżeli pies jest szczególnie dynamiczny, może pogryźć nosidło. Ze względu na rodzaj materiału może ono dosyć szybko zużywać się w związku z codziennym użytkowaniem. Po pewnym czasie pojawiają się przetarcia czy pęknięcia szwów. Poza tym przy cięższych psach może nastąpić zerwanie ucha lub oderwanie dna. Taka sytuacja może być bardzo niebezpieczna dla zwierzęcia. Aby im zapobiegać, najlepiej kupować nosidła dla psa z pewnym marginesem bezpieczeństwa. Jeżeli pies waży około 10 kg, warto kupić nosidło o udźwigu co najmniej 11 kg.

Charakter psa a wybór nosidełka

Wybór nosidełka dla psa powinien uwzględniać również charakter psa. Jeżeli jest on bardzo ruchliwy i dynamiczny, warto wybrać większą torbę, nawet jeżeli pies nie jest dużych rozmiarów . W torbie mniejszej podróż dla takiego psa byłaby bardzo uciążliwa, w większej będzie mógł się swobodnie poruszać i lepiej zniesie trudy przemieszczania się z miejsca na miejsce. Z drugiej strony, dla psów, które bezpieczniej czują się w miejscach ciemniejszych, w których mogą się schować, lepsze będzie nosidło mniejszych rozmiarów.

Nosidełko dla psa na rower

Torby dla psów przeznaczone do jazdy na rowerze mają kształt prostopadłościanu i otwierane są z obu stron za pomocą zamka błyskawicznego, co bardzo ułatwia wyjmowanie psa z nosidełka. Tego typu nosidełka najlepsze są dla mniejszych psów, które w kłębie mają około 30 centymetrów. Nosidełko ma otwór na głowę, przez który pies może obserwować swojego właściciela, przez co na pewno będzie spokojniejszy. Nosidełko dla psa na rower ma wzmocniony spód, co znacznie poprawia psu komfort podróży. Przy wyborze materiału, z którego torba jest zrobiona, trzeba przede wszystkim pamiętać o komforcie psa – musi to być materiał, którego tekstura nie będzie łaskotać ani drażnić naszego pupila. Poza tym psy wyczulone są na zapachy różnego rodzaju barwników, dlatego najlepiej wybrać nosidełko nieemitujące zbyt intensywnej woni. Rodzaj wykończenia wnętrza nosidełka ma również bardzo duże znaczenie, np. zbyt wysokie włosie dna nosidełka bardzo utrudnia dbanie o jego czystość.

Nosidełko dla psa na tylne łapy jako narzędzie rehabilitacji

Specyficznym rodzajem nosidełka dla psa jest nosidło na tylne łapy. Służy ono wsparciu psów, które przechodzą rehabilitację po urazie tylnych łap lub kręgosłupa. Ich charakterystycznym elementem jest przypinanie tylnych łap do konstrukcji nosidła. Dzięki temu pies, który nie czuje się pewnie wychodząc na spacer, ma wsparcie w postaci swojego właściciela, który unosząc lekko nosidło, odciąża tylne łapy psa – zwierzę przestaje się chwiać, bojąc się, że się przewróci. Codzienne spacery bardzo pozytywnie wpływają na postępy w rehabilitacji – pies przyzwyczaja się do wychodzenia, nabywa pewności siebie. Poza tym może otrzymywać bodźce ze środowiska, które spowodują, że stanie na własne łapy. Takie nosidło ma też bardzo duże znaczenie dla psów, które cierpią na niedowład nóg. Dawniej schorzenie to oznaczało w praktyce konieczność uśpienia psa. Teraz dzięki takiemu akcesorium pies może w miarę normalnie funkcjonować.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Jak zaprzyjaźnić ze sobą zwierzaki?

Jak zaprzyjaźnić ze sobą zwierzaki?
Jak zaprzyjaźnić ze sobą zwierzaki? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Johner Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości