Dom

Jak powinna wyglądać klatka dla papugi falistej? Jak hodować ten gatunek papug?

Dom

Autor:
Adrian
Adamczyk
Roxanna Shelton / EyeEm/Getty ImagesPapuga falista w klatce

Ile żyją papugi faliste? Najczęściej około 13 lat, ale odpowiednie warunki hodowlane mogą znacząco wydłużyć życie tych ptaków. Klatka dla papugi falistej dostosowana do jej potrzeb to jedna z kluczowych kwestii.

Wybierając klatkę dla papugi falistej, należy wziąć pod uwagę kształt, wymiary oraz możliwości aranżacyjne, jakie stwarza. Znaczącą rolę odgrywa właściwe urządzenie woliery. Nie może w niej zabraknąć nie tylko podstawowego wyposażenia, ale również odpowiednio dobranych zabawek.

Klatka dla papugi falistej – kształt i wymiary

Modne obecnie okrągłe klatki, pomalowane na kolor złoty lub srebrny, uwieńczone kopułą, wyglądają bardzo efektownie, jednak kompletnie nie nadają się do hodowania ptaków. Przede wszystkim brakuje w nich przestrzeni, której papużka falista , podobnie jak wszystkie inne gatunki skrzydlatych pupili domowych, potrzebują do wykonania choćby najkrótszego lotu w celu rozprostowania skrzydeł. Kopuła zamykająca przestrzeń może przyprawiać papugi faliste o zawroty głowy, a światło słoneczne odbijające się od złotych i srebrnych prętów – oślepiać, a tym samym dezorientować ptaki. Dlatego też odpowiednia klatka dla papugi falistej musi mieć prostokątny kształt, który gwarantuje największą możliwą przestrzeń. Nie bez znaczenia są także wymiary woliery. Hodowcy przyjmują zasadę, że klatki dla papug falistych powinny być co najmniej pięciokrotnie szersze niż długość zwierzęcia, czyli nie należy kupować wolier dla swoich podopiecznych mniejszych niż:

  • wysokość: 120 cm;
  • długość: 80 cm;
  • szerokość: 60 cm.

Warto też wziąć pod uwagę fakt, że papużki faliste są z natury stadne, dlatego też o wiele najlepiej czują się w towarzystwie innych osobników swojego gatunku. Samotna papuga falista wykazuje większą podatność na choroby. Warto uwzględnić to w hodowli, lecz należy pamiętać, że im więcej podopiecznych, tym większa musi być ich klatka. Najwygodniejsze w obsłudze są modele z plastikowym, wysuwanym dnem. Zdecydowanie łatwiej się je czyści niż klatki ze spodem zamontowanym na stałe.

Wyposażenie klatki dla papugi falistej

Kolejna ważna kwestia to właściwe wyposażenie klatki dla papugi falistej. Do podstawowych akcesoriów, które muszą się w niej znaleźć, należą:

  • karmidełko – mogą być wewnętrzne lub zewnętrzne, mocowane do klatki. Obowiązuje zasada, że w klatce powinien być jedno karmidełko więcej niż jest w niej osobników;
  • poidło – najwygodniejsze jest zewnętrzne, przyczepiane do prętów woliery;
  • Uchwyty na warzywa i owoce – w żywieniu papug falistych ważne jest także dostarczanie im świeżych warzyw i owoców, np. jabłek;
  • kostka wapienna – najlepszym źródłem przyswajalnego wapnia dla papug jest sepia;
  • żerdzie – ułatwiają poruszanie się po klatce i służą ptakom do siedzenia. Powinny być usytuowane na różnych wysokościach – koniecznie przy karmidłach i poidełkach. Należy także zadbać o to, aby były zróżnicowane pod względem długości i grubości, można je wykonać z naturalnych gałązek bądź drewna. Żerdki to bardzo istotny element wyposażenia klatki dla papug falistych, ale nie należy przesadzać z ich liczbą, aby nie zabierały zbyt dużo przestrzeni potrzebnej do krótkich przelotów;
  • zabawki – papugi uwielbiają się bawić i niszczyć swoje zabawki, zarówno dziobem, jak i pazurkami, zapobiegając dzięki temu ich przerostowi. Doskonale sprawdzą się kolorowe huśtawki, liny do wspinania się i wydziobywania, drabinki oraz place zabaw dla papug. Z liczbą zabawek nie trzeba przesadzać na początku, żeby dodatkowo nie stresować ptaka w nowym otoczeniu. Z czasem można doposażyć klatkę w nowe atrakcje.

Klatka dla papużki falistej na dnie powinna mieć wysypany piasek mineralny dla ptaków. Pomaga on nie tylko utrzymać higienę, ale także dostarcza drobnych kamyczków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego ptaków. W hodowlach obowiązkowym elementem wyposażenia jest także budka lęgowa dla papug falistych – konieczna, aby papużki faliste rozpoczęły rozmnażanie. Jako dodatkowe wyposażenie w wolierze można umieścić basen do kąpieli, choć nie każda papuga falista lubi się kąpać – dużo w tym przypadku zależy od uwarunkowań osobniczych. Basen w klatce może być nieco kłopotliwym rozwiązaniem, ponieważ papużki faliste mają skłonność do rozchlapywania wody podczas kąpieli. Dlatego należy rozważyć, czy lepszym pomysłem nie jest zapewnienie papudze możliwości korzystania z basenu podczas lotów po mieszkaniu.

Co jedzą papugi faliste?

Podstawą pożywienia papugi falistej są pełnowartościowe mieszanki zbożowe przeznaczone dla małych i średnich papug. Można je kupić w sklepach zoologicznych. Ich podstawą są ziarna prosa, mozgi kanaryjskiej i owsa. Dieta papugi powinna być zróżnicowana – należy do niej włączyć także białko, orzechy, będące bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz warzywa i owoce, które dostarczają ptakom witaminy i minerały. Do wody można dodawać sok z pomidorów, zwłaszcza w okresie lęgów, kiedy występuje zwiększone zapotrzebowanie na potas.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Kanarki, papugi i amadyny "przyleciały" do Warszawy na Wystawę Ptaków Egzotycznych

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Roxanna Shelton / EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości