Wybieg dla królika – rodzaje

Królik
Wybieg dla królika – rodzaje
Źródło: Harry Speller/EyeEm/Getty Images
Królik przemieszcza się, skacząc. Żyjąc w klatce, nie ma więc nawet możliwości swobodnego poruszania się. Dlatego tak istotny jest zakup dobrego wybiegu dla królika. Nasz podopieczny tam spędzać w nim co najmniej połowę dnia.

Wybieg dla królika można zrobić na świeżym powietrzu, ale odpowiednie miejsce da się wydzielić również w mieszkaniu. Wszystko zależy od indywidualnych możliwości. W każdym przypadku ważne jest, aby dobrze go zabezpieczyć.

Zobacz wideo: Zwierzęta domowe

Po co królikowi wybieg?

Wybieg dzienny dla królików – zarówno tych najmniejszych, jak i dużych – jest bardzo ważnym zakupem. Królik, przebywając cały czas w klatce, nie ma możliwości żyć w zgodzie z naturą. Już samo poruszanie się w obrębie klatki sprawia mu problem. Przestrzeń ta jest dla niego zbyt mała, żeby podzielić ją na strefę jadalnianą, sypialnianą i przeznaczoną do aktywności. Króliki żyjące w stadzie nie mają możliwości ustalenia w obrębie klatki hierarchii, co prowadzi do problemów behawioralnych oraz frustracji i starć między poszczególnymi osobnikami. Wybieg dla królika z założenia ma stwarzać naszym podopiecznym jak najlepsze warunki, czyli najbardziej zbliżone do naturalnych. Należy zapewnić królikowi możliwość spędzania na wybiegu znacznej części dnia.

Klatka dla królika z wybiegiem

W sklepach zoologicznych można dostać wiele gotowych rozwiązań dla zwierząt domowych. Należy do nich klatka dla królika z wybiegiem. Nie jest to jednak zbyt dobra propozycja. Z założenia wybieg ma być miejscem nieograniczonym kratkami, które przeszkadzają królikowi. Należy także zwrócić uwagę na fakt, że dla królików nie są odpowiednie klatki z plastikową górą, ponieważ nie ma w nich odpowiedniej cyrkulacji powietrza ani właściwej dla królika ilości światła dziennego. Zdecydowanie lepiej jest samodzielnie wydzielić wybieg w określonej części mieszkania.

Zobacz wideo: Jak pomóc zwierzętom z Ukrainy?

Jak pomóc zwierzętom z Ukrainy?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak zrobić wybieg dla królika w domu?

Wybieg dla królika w domu powinien spełniać większość potrzeb naszych podopiecznych. Dobrze jest pomyśleć o powierzchni. Aby króliki mogły czuć się swobodnie, na każdego osobnika trzeba zarezerwować 2 m w przypadku wybiegu dla królika miniaturki, a w przypadku większych ras, jak króliki lwie, flamandzkie czy angory – 3 m. Bardzo ważne jest, aby każdy królik miał swój rewir na wybiegu i aby wszystkie osobniki miały możliwość swobodnego mijania się. Wybieg dla królików ogradzamy za pomocą siatki lub płotka – ostre krawędzie należy zabezpieczyć. Przy wysokości 1 m góra nie musi być zamknięta. W obrębie wybiegu muszą być wydzielone osobne miejsca do:

  • spania – w tym celu należy rozłożyć domki dla królików na obrzeżach wybiegu oraz w środku. Jest to bardzo ważne ze względu na zachowania stadne – króliki o najwyższej pozycji w stadzie zajmują bezpieczne miejsce w środku rewiru, z kolei osobniki, które są najniżej w hierarchii – po bokach;
    • toalety – najlepiej wydzielić je w kątach zagródki, stawiając kuwety;
      • jedzenia – miski z pokarmem i poidła z wodą dla królików powinny znajdować się w odpowiedniej odległości od kuwet, najlepiej – po drugiej stronie zagrody;
        • przednią część wybiegu dla królika zostawiamy pustą – jest to miejsce służące do biegania i skakania. W pozostałych partiach ustawiamy paśniki z sianem, tunele i zabawki dla królików.

          Wybieg dla królika na świeżym powietrzu

          Wybieg dla królika można zrobić także na świeżym powietrzu, np. w ogrodzie. W tym celu wybieramy suchy teren i uwzględniamy potrzeby królików, czyli 2 m przestrzeni dla każdego osobnika na wybiegu dla królika miniaturki i 3 m – dla większych ras. Wydzielone miejsce można ogrodzić siatką lub też kupić rozstawianą klatkę-wybieg dla królika, z której można korzystać wiosną, latem i wczesną jesienią. To wygodne rozwiązanie dla przedstawicieli wszystkich ras. W większości dostępnych modeli dach jest częściowo kryty, co zapewnia królikom ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem i deszczem. Oczywiście w klatce powinny się znaleźć budki, w których króliki będą mogły się schować. Przy ich rozmieszczaniu należy uwzględnić zachowania stadne zwierząt. Trzeba także zadbać o to, aby podopieczni mieli stały dostęp do świeżej wody oraz zabawek. W tym przypadku podobnie jak przy wybiegach domowych przednią część zostawiamy wolną. Króliki są zwierzętami bardzo aktywnymi. Już sam ich sposób poruszania się wskazuje na to, że nie nadają się do życia w klatce, a tym bardziej w akwarium, w którym nie mają dostępu do świeżego powietrza. Zorganizowanie właściwego wybiegu dla królika to jeden z głównych obowiązków jego opiekuna.

          Zobacz też:

          Autor: Adrian Adamczyk

          Źródło zdjęcia głównego: Harry Speller/EyeEm/Getty Images

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości