Oświetlenie akwarium – jakie świetlówki wybrać?

Oświetlenie akwarium
Jak wybrać lampę do akwarium?
Źródło: Przemyslaw Iciak / EyeEm / Getty Images
Oświetlenie w akwarium odgrywa bardzo ważną rolę w pielęgnacji roślin i zwierząt. Zbyt duża ilość ostrego światła powoduje nadmierny rozwój glonów, natomiast w słabo oświetlonych akwariach zauważa się słaby rozwój roślin, osłabienie i chorowitość ryb. Dobrze dobrane świetlówki wspomagają biologiczne procesy zachodzące w ekosystemie akwarium. Jakie świetlówki do akwarium wybrać i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Oświetlenie akwarium jest bardzo ważne dla ryb i zwierząt. Wybór świetlówek do akwarium to kwestia kluczowa w jakości życia rybek, ale też kondycji całego ekosystemu, który zamierzamy stworzyć. Dobrze dobrane światło przekłada się na zdrowie organizmów i jakość wody. Ponadto oświetlone akwarium prezentuje się pięknie, stanowi ozdobę pomieszczenia, w którym stoi. Również za pomocą dobranych lamp możemy zaprezentować podwodny świat, który stworzyliśmy.

Jakie świetlówki do akwarium roślinnego?

Świetlówki do akwarium powinny być dopasowane indywidualnie do akwarium. Tylko wtedy mamy pewność, że nasz zbiornik będzie właściwie doświetlony, a rybom zostaną stworzone najbardziej dogodne warunki. Dobierając oświetlenie, przede wszystkim bierze się pod uwagę wysokość akwarium. Akwaria sięgające powyżej 50 cm powinny mieć świetlówkę o mocy 1W na litr wody, natomiast w niższym akwarium w zupełności wystarczy moc 0,75W na litr wody. Należy wziąć również pod uwagę gęstość roślinności i pochodzenie ryb. Świetlówki nigdy nie powinny prowadzić do nagrzewania się wody. Najlepiej żeby świeciły w 3 kolorach – obok podstawowej bieli wskazane jest wprowadzenie również świetlówek czerwonych i niebieskich. Świetlówki led do akwarium, stosowane zwykle w dużych zbiornikach, powinny być ponadto ustawione tak, by pozostawić rybom małą, słabo oświetloną przestrzeń, w której będą mogły odpoczywać. Akwaria roślinne, w których przeważają bujne rośliny i kwiaty, potrzebują wspomagania w procesie fotosyntezy. Dlatego świetlówki do akwarium roślinnego odgrywają istotną rolę w zachodzących procesach biologicznych żyjących organizmów.

Oświetlenie nocne akwarium

Oświetlenie nocne powinno zdecydowanie różnić się od dziennego. Ma być delikatne, stonowane i dawać raczej poświatę niż całkowite oświetlenie. Zmiana światła na noc to dobry moment na danie rybom chwili na odpoczynek lub sen. Najlepiej sprawdzi się tutaj światło niebieskie lub tzw. księżycowe. Istotne jest również ustawienie nocnego światła – w żadnym wypadku nie powinno ono wpadać do akwarium i rozpraszać ryby. Montaż oświetlenia nocnego ma być taki, aby świetlówki świeciły jedynie od frontu, delikatnie oświetlając przednią ścianę akwarium. Jeśli nie dysponujemy światłem nocnym a jedynie dziennym, właściwe będzie całkowite wyłączanie światła na noc.

Świetlówki t8 a t5

Sklepy akwarystyczne często oferują świetlówki oznaczone znakiem t5 lub t8. Co oznaczają te wartości? Świetlówki o oznaczeniu t5 i t8 obecne są na rynku akwarystycznym od lat 90. Za ich produkcję odpowiada firma Philips. Pierwsza tego typu żarówka, oznaczona jako t8, stanowiła jedną z części podstawowego wyposażenia każdej z pokryw. Z czasem do oferty dołączyła również t5, stając się konkurencją dla t8. Co odróżnia te świetlówki? Świetlówka t8 do akwarium występuje w postaci podłużnej świetlnej rurki o średnicy 26 mm. Poszczególne jej modele występują w różnych długościach:

  • 15 W o długości 44 cm,
    • 20 W o długości 60 cm,
      • 25 W o długości 74 cm,
        • 30 W o długości 90 cm,
          • 40 W o długości 120 cm,
            • 58 W o długości 150 cm.

              Świetlówki t5 do akwarium roślinnego to oferta świetlówek t8, które poszerzone zostały o dodatkowe długości. Dodatkowo mają mniejszą średnicę, bo zaledwie 16 mm. Pośród modeli t5 spotkać można:

              • 24 W o długości 44 cm lub 55 cm,
                • 54 W o długości 105 cm, 115 cm i 145 cm,
                  • 80 W o długości 145 cm.

                    Oba modele mają również różny strumień światła. Mniejsze świetlówki t5 dają o 30 proc więcej rozproszonego światła, niż poprzednik, model t8. Na korzyść t5 przemawia również dłuższy czas pracy oraz mniejsze zużycie energii. Czas pracy świetlówek szacowany jest średnio na 10 tys. godzin. Przewagą belek świetlnych typu t8 lub t5 nad pojedynczymi świetlówkami jest łatwy montaż i estetyczny, minimalistyczny wygląd. Światło może być zamontowane nie tylko na pokrywie, ale i na szybie lub rancie otwartego akwarium. 

                    Zobacz także:

                    Autor: Adrian Adamczyk

                    Źródło zdjęcia głównego: Przemyslaw Iciak / EyeEm / Getty Images

                    podziel się:

                    Pozostałe wiadomości

                    Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
                    Materiał promocyjny

                    Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana