Zwierzęta

Królik miniaturka jako doskonały towarzysz rodziny. Co warto wiedzieć o tym zwierzaku?

Zwierzęta

Aktualizacja:
Autor:
Adrian
Adamczyk
Królik miniaturka

Królik miniaturka jest jednym z najpopularniejszych domowych zwierzaków. Bardzo lubi towarzystwo ludzi i przysmaki, którymi jest karmiony. Króliki to duże łasuchy, które należy karmić z rozsądkiem i umiarem. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Królik miniaturka to rasa domowego królika europejskiego z rodziny zającowatych. Tych uroczych zwierząt wbrew pozorom nie karmimy wyłącznie marchewkami i sałatą. Mimo że króliki należą do towarzyskich zwierząt, nie przepadają za przesadnym przytulaniem czy noszeniem na rękach. Ich złość poznamy poprzez wydawanie przez nie niecodziennego dźwięku i tupanie łapką.

Zanim zdecydujemy się na zakup nowego członka rodziny, musimy zmierzyć się z kilkoma faktami. Cena królika miniaturki wynosi 20–450 zł. Ta duża rozbieżność jest zależna od rasy, wieku i wyposażenia, jakie oferuje sprzedawca. Do tego kosztu dochodzi cena klatki, kuwety, poidła, miski na posiłek, żwirku, przyborów do pielęgnacji oraz oczywiście pożywienia.

Zwierzęta

Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić Dzień Dobry TVN
wideo 2/27

Światowy Dzień Królika

26 września obchodzony jest Światowy Dzień Królika. Ustanowiony został w Wielkiej Brytanii, do Polski trafił w 2001 roku. Ma na celu podkreślenie smutnego losu tego zwierzęcia, a także zwrócenia uwagi na konieczność objęcia ich ochroną. Króliki często hodowane są nie tylko jako zwierzęta domowe, ale również hodowlane w przemyśle spożywczym oraz do badań laboratoryjnych. Co gorsza często bywają przetrzymywane w niewłaściwych warunkach, co powoduje cierpienie tych zwierząt. Warto w tym dniu zastanowić się nad losem naszych długouchych przyjaciół.

Rasy królika miniaturki

Do najpopularniejszych ras królika należą: królik lwi i baranek Teddy. Pozostałe rasy królika miniaturki to: Grzywacz Afrykański, Netherland Dwarf, Dwarf Hotot, królik Holenderski, długowłosy, gładkowłosy oraz himalajski.

Ile żyje królik miniaturka?

Niektóre gatunki królika miniaturki mogą osiągnąć wiek 10 lat, natomiast ich przeciętna długość życia wynosi ok. 7 lat. Im lepiej będziemy się nimi opiekowali, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że zachorują.

Co je królik miniaturka?

Co jedzą króliki miniaturki? Przyjęło się, że króliki to zwierzęta spożywające sałatę i marchew, ale to nie jedyne warzywa, które jedzą. Dieta królików powinna być pełnowartościowa i bogata w składniki odżywcze. Miniaturki spożywają siano, które jest doskonałym źródłem włókna pokarmowego i ma pozytywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego. Dieta królika bogata w siano ma znamienity wpływ na trawienie, zapobiega zaparciom i bolesnemu wypróżnianiu. Nie zapominajmy o tym, że każdy produkt, łącznie z sianem, powinien być bardzo dobrej jakości. Jeśli wyczujemy zapach pleśni lub innych dziwnych aromatów, to należy takie siano wyrzucić. Królik miniaturka nie powinien jeść pyłu z siana, ponieważ ma on zły wpływ na jego układ oddechowy.

Do innych niezbędnych produktów w ich diecie należą oczywiście warzywa. Króliki mogą jeść marchewkę i jej liście, selera, pietruszkę, dynię, cukinię, sałatę, rzodkiewki, paprykę, rukolę, buraki, pasternak itp. Wbrew powszechnej opinii, marchewka powinna być jedynie nagrodą dla zwierzaka, ponieważ spożywana w dużych ilościach może powodować znaczny wzrost poziomu cukru we krwi, a w związku z tym problemy zdrowotne.

Przygodę z warzywami należy zacząć od jednego gatunku i obserwować reakcje królika przez 24 godziny. Jeśli nie wystąpią zaparcia, a stolec nie będzie zbyt miękki - możemy karmić go danym produktem. Taką technikę wykorzystujemy do wszystkich nowo wprowadzanych warzyw.

Królik miniaturka nie pogardzi świeżymi i suszonymi… ziołami! Trusie mogą jeść estragon, kolendrę, lubczyk, rozmaryn, tymianek, koperek, bazylię, pietruszkę, kminek i wiele innych. Zioła są doskonałym źródłem minerałów i witamin, a dodatkowo regulują pracę układu trawiennego.

Waga królika miniaturki różni się w zależności od rasy. Nie powinna przekraczać maksymalnej masy ciała, która w przypadku gładkowłosych wynosi 800–1200 g, a długowłosej Angory 800–1400 g.

Opieka nad królikami i pielęgnacja

Królik miniaturowy nie należy do wymagających zwierząt, o ile ma krótkie włosie. Pielęgnacja królika miniaturki wygląda inaczej w przypadku baranka Teddy, Lewka i innych długowłosych, które powinno się czesać nawet codziennie. Inne gatunki królików, takie jak Angora, możemy dodatkowo strzyc. Należy również dokładnie sprawdzać skórę zwierzęcia, w przypadku gdy królik korzysta ze spacerów na trawie.

Opieka nad królikiem miniaturką wymaga cierpliwości i wiedzy. W końcu to nasze zaangażowanie ma sprawić, że poczują się jak u siebie w domu. Przestrzeganie podstawowych zasad opieki i pielęgnacji przyczyniają się do tego, że królik miniaturka żyje z nami kilka lat. Odpowiednie odżywianie, kontrola futerka i specjalna wyściółka to zasady, o których należy zawsze pamiętać.

Klatka i zabawki dla królika miniaturki

Króliki to zwierzęta, które żyją, jedzą i załatwiają się w klatce, ale wymagają również spędzania czasu poza nią. Klatka królika miniaturki powinna mieć minimalną długość 100 cm i szerokość 50 cm. Klatka nie powinna być niska, a najlepsza to taka, która umożliwia mu stanie na łapach. Najpowszechniejszy żwirek dla królika to drewniany lub zeolitowy. W ostatnim czasie popularniejsze stały się żwirki kukurydziane i sojowe. Żwirek pochłania nieprzyjemne zapachy i doskonale wiąże płyny. Ważne jest, aby produkt był odpylony i niezanieczyszczony.

Zabawki dla królika możemy wykonać sami lub kupić w sklepie zoologicznym. Króliki uwielbiają tunele, mostki, po których mogą się wspinać lub zaimpregnowane drewniane gadżety.

Imię dla królika

Najpopularniejsze imiona dla królika miniaturki to Baks, Tuptuś, Pusia, Trusia albo Fafik. Króliki, podobnie jak koty, poznają i zapamiętują swoje imię, ale reagują na nie, jeśli zechcą. Imię królika należy często powtarzać w trakcie zabawy lub podawania mu ulubionej przekąski.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Olga Frycz pomaga zwierzętom

Olga Frycz pomaga zwierzętom
Olga Frycz pomaga zwierzętom Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: robert reader/Getty Images

Pozostałe wiadomości