Glazura, terakota i gres – płytki z tych materiałów różnią się zastosowaną techniką i właściwościami, dlatego inaczej wykorzystuje się je w budownictwie. Niewątpliwie glazura do kuchni i łazienki to najlepszy sposób na pokrycie ściany, aby zapobiec wnikaniu w nią wody. Jaką wybrać, by uzyskać estetyczny i funkcjonalny efekt?
Glazura może oznaczać szkliwo, którym pokrywa się płytkę w celu zabezpieczenia jej przed wchłanianiem wody bądź płytki ceramiczne pokryte takim szkliwem – stanowiące alternatywę dla gresu czy terakoty. Najczęściej używa się tego słowa w jego drugim znaczeniu.
Co to jest glazura i jakie ma właściwości?
Płytki glazurowane wykonuje się z tworzyw ceramicznych, czyli mieszanki gliny, piasku i dodatków mineralnych, które są następnie wypalane w wysokiej temperaturze. Wykończenie polega na malowaniu płytek na wybrany kolor i wzór, a także pokryciu cienką warstwą szkliwa, które zazwyczaj w 100 proc. zapobiega wnikaniu wody w głąb materiału ceramicznego. Płytki glazurowane są odporne na działanie substancji chemicznych – można je bez obaw szorować, utrzymując wysokie standardy higieniczne. Dlatego doskonale nadadzą się do pokrycia ścian w kuchni i łazience. Minusem jest natomiast ich niska odporność na działanie czynników mechanicznych – są materiałem cienkim i delikatnym, który nie nadaje się do pokrycia podłóg. Na powierzchni narażonej na obciążenia lepiej zastosować trwalszy gres czy terakotę.
Glazura ozdobna – hiszpańska czy włoska?
W szerokiej ofercie wzorów, którymi producenci pokrywają płytki, znajdziemy zarówno propozycje minimalistyczne, jak i bogato zdobione. Dla zwolenników prostoty odpowiednie będą glazurowane kafle jednokolorowe lub w prostych zestawieniach, na przykład aranżacje biało-czarne. Klasyczne rozwiązania proponują między innymi producenci glazury włoskiej. W ich ofercie znajdziemy płytki utrzymane w odcieniach beżu, a także piękne imitacje marmuru i kamienia. Są to także produkty wysokiej jakości, dlatego cieszą się popularnością wśród polskich klientów.
Jeśli jednak mieszkanie jest utrzymane w stylu rustykalnym, eklektycznym lub glamour, nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować nieco bardziej odważną glazurę na ścianę. Na rynku dostępne są modele płytek o ciekawej fakturze, pokryte reliefowymi wzorami, o niepowtarzalnej kolorystyce. Można stosować je również jako niebanalny akcent w wybranym miejscu, resztę pomieszczenia pokrywając bardziej zachowawczymi płytkami.
Wśród wciąż aktualnych trendów znajduje się niewątpliwie glazura hiszpańska pokryta przepięknymi ornamentami nawiązującymi do tradycji Hiszpanii. Wzory na płytkach mogą być czarno-białe lub utrzymane w kolorach beżu bądź błękitu. Prawdziwą rewelacją są jednak wzory multikolorowe, które wprowadzają do wnętrza pozytywną atmosferę.
Jaką glazurę do kuchni wybrać?
Wspomniane płytki w stylu hiszpańskim świetnie sprawdzą się jako glazura do kuchni. Najlepiej będą się prezentowały w przestrzeni nad blatem, w towarzystwie jednolitych (na przykład białych) szafek. W kuchni właściwie nie ma potrzeby umieszczania płytek w miejscu innym niż podłoga i pas nad blatem. Czy jednak glazura podłogowa to dobre rozwiązanie? Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, delikatna ceramika niekoniecznie utrzyma duże obciążenia, więc lepiej ograniczyć się do kładzenia jej na ścianach. W zestawieniu gres a glazura, zdecydowanie wygrywa wytrzymałość tego pierwszego materiału.
Glazura – doskonały wybór do łazienki
Ze względu na swoje właściwości wodoodporne, glazura w łazience to doskonały pomysł. Warto pokryć nią wszystkie powierzchnie, które mogą być narażone na działanie wody – przestrzeń nad wanną i umywalką, wnętrze prysznica. Płytki należy zaplanować również w okolicach sedesu, by przestrzeń można było łatwo utrzymać w czystości.
Glazura w formie mozaiki składa się z dużej ilości płytek o wymiarach około 1,5 x 1,5 cm, które umieszczone są na siatce. Przestrzenie między drobnymi elementami należy wypełnić spoiną, tak jak w przypadku większych płytek. Tego typu rozwiązanie idealnie sprawdzi się w łazience, na przykład do obudowy wanny narożnej. Powierzchnię po łuku o wiele łatwiej pokryć elastyczną mozaiką niż dużymi kaflami.
Czy można położyć glazurę w salonie?
Choć płytki zwyczajowo stosuje się przede wszystkim w łazience i kuchni, można zastosować je również w innych pomieszczeniach. Jednym z trendów ostatnich lat jest glazura do salonu. Najczęściej wybiera się płytki imitujące drewno lub kamień, by uzyskać bardziej przytulny efekt, przy jednoczesnej łatwości czyszczenia powierzchni. Na balkony i tarasy konieczna będzie zaś importowana lub polska glazura mrozoodporna, która nie ulegnie uszkodzeniom pod wpływem niskich temperatur.
Zobacz także:
- Zmienili budynek administracyjny w dom. "Skuwaliśmy wszystko dosłownie do zera"
- Nowoczesny dom z elementami starej kamienicy. "Lekko nadgryzione zębem czasu"
- Tynki dekoracyjne - sposób na efektowne wykończenie ścian