Polka dostała IG Nobla 2020
W tym roku Antynoble przyznano po raz 30. Z powodu pandemii uroczystość odbyła się w sieci, co pozwoliło na udział większości nagrodzonych. Wśród laureatek znalazła się Polka - dr Agnieszka Żelaźniewicz z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Dr Żelaźniewicz jest biolożką, ale została uhonorowana w dziedzinie ekonomii. Jury przyznało jej nagrodę za próbę ilościowego określenia zależności pomiędzy nierównościami dochodów narodowych w różnych krajach a średnią częstotliwością całowania w usta . Polka prowadziła je ze swoim międzynarodowym zespołem naukowców z Wielkiej Brytanii, Francji, Brazylii, Chile, Kolumbii, Australii, Włoch i Norwegii.
Okazuje się, że nagroda nie była niespodzianką. Laureaci wiedzieli od niej od marca, ale - zgodnie z zasadami - trzymali to w tajemnicy do momentu gali, która w tym roku odbyła się on-line.
Statuetkę musieliśmy sobie posklejać sami
- mówiła dr Agnieszka Żelaźniewicz w rozmowie z Dzień Dobry TVN.
Pokazała nam też nagrodę finansową - 10 bilionów dolarów Zimbabwe, czyli waluty, która nie istnieje.
Jak przyznała, nagrodą była bardzo rozbawiona, bo - choć to niezbyt poważny Nobel - ale ma swoją dozę humoru. Ale to dla niej i całego zespołu ogromne wyróżnienie.
Agnieszka Żelaźniewicz i jej badanie całowania
Na czym polegały nagrodzone badania? Naukowcy chcieli sprawdzić, dlaczego jedni całują się częściej, a inni rzadziej.
Okazało się, że w populacjach, gdzie są większe nierówności finansowe, tam ludzie się całują częściej - czyli w Stanach Zjednoczonych, Kolumbii, Chile i Brazylii. Na drugim końcu wykresu były kraje, gdzie dochody są bardziej zrównoważone (Polska, Francja, Włochy, Wielka Brytania).
To były badania międzykulturowe i rzeczywiście znaleźliśmy tę zależność z nierównością dochodową
- podkreśla dr Żelaźniewicz.
Jak często całują się Polacy?
Polacy na tle Europy generalnie wypadli bardzo standardowo.
Najczęściej całujemy się w stałych związkach. Bardzo sobie cenimy całowanie, jak już jest taka faza, kiedy trzeba pokazać, że nam zależy i związek jest ugruntowany
- tłumaczy nasza rozmówczyni.
O ile miłość romantyczna jest kulturowym uniwersum, spotykana we wszystkich kulturach, to wcale nie wszyscy się całują. Stąd pojawia się pytanie, jaką rolę może pełnić całowanie u człowieka
- dodaje badaczka.
Ig Noble 2020
W tym roku uznanie jurorów przykuły m.in. poważne opracowania na temat brwi celebrytów, wibrujących dżdżownic i aligatora, który ryczy jak dinozaur.
Nagrodę pokojową przyznano rządom Indii i Pakistanu. W uzasadnieniu powołano się na liczne doniesienia prasowe, z których wynika, że dyplomaci tych państw potajemnie dzwonią do drzwi w środku nocy, a następnie uciekają, zanim ktokolwiek zdąży otworzyć.
W dziedzinie edukacji medycznej nagrodzeni zostali Wielcy Nauczyciele: Jair Bolsonaro z Brazylii, Boris Johnson z Wielkiej Brytanii, Narendra Modi z Indii, Andrés Manuel López Obrador z Meksyku, Aleksander Łukaszenko z Białorusi, Donald Trump z USA, Recep Tayyip Erdogan z Turcji, Władimir Putin z Rosji i Gurbanguly Berdimuhamedow z Turkmenistanu.
Szczegółowe informacje na temat laureatów nagród Ig Nobla 2020 i ich badań można znaleźć na stronie improbable.com
Zobacz też:
Literacka Nagroda Nobla. Olga Tokarczuk odebrała nagrodę!
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Luiza Bebłot