Dom solarny dla uczestników Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 w Pekinie wybudują specjaliści z krakowskiej AGH. Do współpracy zaprosił ich Chiński Uniwersytet Górnictwa i Technologii. Jak będzie wyglądał ten niezwykły obiekt?
Dom solarny - prestiżowy projekt AGH
Dom solarny powstanie w ramach konkursu Solar Decathlon China 2021. Wydział Energetyki i Paliw AGH został zaproszony do współpracy przy realizacji konkursowego projektu przez Chiński Uniwersytet Górnictwa i Technologii (China University of Mining and Technology).
Głównym zadaniem zespołu z AGH jest zaprojektowanie strony energetycznej obiektu. Uczelnia z Krakowa odpowiada także za poszukiwanie partnerów z jednostek badawczych, firm oraz osób związanych z nowoczesnym budownictwem.
Projekt jest ambitny
– przyznał Paweł Wajss, członek zespołu AGH.
Jak wyjaśnił, prace – m.in. modelowanie, testowanie, konstruowanie, formalności, budowa – potrwają rok. Jesienią przyszłego roku budynek stanie w Zhangjiakou - mieście, w którym znajdzie się kompleks mieszkalny dla uczestników Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 w Pekinie.
Dom solarny w Pekinie
Dom, który będzie zasilany jedynie energią słoneczną, ma zająć 4-arową działkę. Musi mieć jedną kondygnację, a jego powierzchnia ma wynieść od 120 do 150 m kw. Powstanie w technologii umożliwiającej jego rozłożenie i złożenie.
Będzie miał wiele urządzeń helioaktywnych, paneli słonecznych, kolektorów, ale nie będą one mogły negatywnie wpływać na estetykę, która w konkursie również jest oceniana
– opowiada członek zespołu AGH.
Wszystkie urządzenia wewnątrz domu także będą zasilane energią słoneczną – nie tylko w dzień, ale i w nocy, stąd ważny będzie system akumulacji
– wyjaśnia naukowiec.
Nazwa konkursu wskazuje, że jest on "słonecznym dziesięciobojem" (solar decathlon – pol. słoneczny dziesięciobój). Gotowe budynki będą oceniane w 10 różnych kategoriach, takich jak wydajność energetyczna, potencjał rynkowy, wygoda czy przyjazność środowisku.
Olimpijski kompleks przyszłości
Domy zbudowane na konkurs staną w Chinach i będą służyć jako element kompleksu mieszkalnego podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 w Pekinie. Budynki będą także laboratoriami i modelami do analizy w zakresie zrównoważonego rozwoju energetycznego.
Krakowski zespół rozpoczął już pierwszy etap prac, czyli modelowanie i testowanie systemów energetycznych. Projektuje m.in. panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, układy dystrybucji ciepła i chłodu czy oświetlenia. Efektem końcowym prac ma być zoptymalizowany dom przyszłości, w którym jak najmniejszym kosztem możemy wytworzyć jak najwięcej energii.
Solar Decathlon China 2021
Konkurs budowania domów solarnych odbywa się cyklicznie na sześciu kontynentach. Polsko-chińska ekipa będzie rywalizować z kilkunastoma innymi drużynami z całego świata.
AGH jest pierwszą uczelnią z Polski biorącą udział w globalnej serii konkursów Solar Decathlon.
Zespół z AGH liczy obecnie dziewięć osób i wciąż poszukuje chętnych do współpracy przy projekcie. Zainteresowanych odsyła do strony: solardecathlon.pl.
To nie pierwszy raz, gdy specjaliści z AGH pracują nad projektem wykorzystującym energię słoneczną. W ubiegłym roku studenci krakowskiej uczelni budowali bezzałogowy samolot solarny.
Zobacz też:
Świnoujście: przez okno ewakuowano mężczyznę ważącego ponad 200 kg [WIDEO]
Brytyjscy ratownicy znieśli bernardyna z najwyżej góry w Anglii. Ile kilogramów musieli udźwignąć?
Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.
Autor: Agata Polak
Źródło: PAP