Koronawirus

Czy rocznemu dziecku można wykonać test PCR? Odpowiada dr Paweł Grzesiowski

Dzień Dobry TVN

Koronawirus

Czy rocznemu dziecku można wykonać test PCR? Odpowiada dr Paweł Grzesiowski

Dzień Dobry TVN

Najlepszym sposobem na wykrycie zakażenia koronawirusem SARs-CoV-2 jest wykonanie testu PCR. Czy takie badanie można wykonać u każdego? Czy wiek może być przeszkodą? Na to pytanie w Dzień Dobry TVN odpowiedział dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do sp. COVID-19.

Test PCR - czy można go wykonać u rocznego dziecka?

U osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 wykonuje się testy PCR. Wykrywa on materiał genetyczny wirusa. Czy test można wykonać u rocznego dziecka? - takie pytanie zadał widz za pośrednictwem formularza

- Test PCR mówi o tym, że w naszych drogach oddechowych znajduje się materiał genetyczny koronawirusa. Ten test można wykonać bez żadnych ograniczeń wiekowych. Może to być noworodek, może to być roczne dziecko czy stuletni człowiek - mówił w Dzień Dobry TVN dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do sp. COVID-19.

Jak wykrywa się zakażenie koronawirusem SARs-CoV-2?

Od 30 października poza testami PCR lekarze mogą wykonywać osobom z podejrzeniem zakażenia kornawirusem SARS-CoV-2 także testy antygenowe. Pozwalają one wykryć białko wirusa, które "zmusza układ immunologiczny do produkcji przeciwciał.

Jak się je wykonuje? Tak samo, jak w przypadku testów PCR od badanego pobiera się wymaz z nosa lub gardła. Następnie materiał umieszcza się na dedykowanym do tego pasku. Jeśli wykryje wirusa - zmieni kolor. Wynik otrzymuje się po kilkunastu minutach.

Mimo że testy antygenowego są szybsze, prostsze i do ich przeprowadzenia nie jest wymagany żaden specjalistyczny sprzęt, to nie są tak czułe, jak testy PCR.

Zobacz także:

Co zrobić, gdy hotel anulował rezerwację i odmawia zwrotu wpłaconej zaliczki? Adwokat Eliza Kuna odpowiada

Do kiedy potrwa lockdown w Polsce? Przedsiębiorcy już to wiedzą

Kiedy będzie można się zaszczepić przeciwko COVID-19? Rząd podał daty

Co sądzisz o tym artykule?
81
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
07.04.2021
mmrozu
a czy test PCR można też wykonać "zlepkowi komórek", zwanym też płodem , bądz dzieckiem w łonie matki?