Porady

Czy jadąc rowerem trzeba mieć maseczkę na twarzy? Prawnik wyjaśnia

"Czy jadąc rowerem muszę mieć maseczkę na twarzy?"

Porady

Czy jadąc rowerem trzeba mieć maseczkę na twarzy? Prawnik wyjaśnia

"Czy jadąc rowerem muszę mieć maseczkę na twarzy?"

Mimo że za oknem coraz zimniej, wiele osób nadal korzysta z rowerów. Część z nich wybiera jednoślad, aby nie narażać się na zakażenie, do którego może dojść w środkach transportu miejskiego. Pojawia się więc pytanie, czy jadąc na rowerze, należy mieć maseczkę na twarzy? Czy są miejsca, gdzie osłony nie są obowiązkowe?

Jazda na rowerze - jakie obostrzenia?

Z powodu rosnącej krzywej zakażeń koronawirusem polski rząd zdecydował się na wprowadzenie wielu obostrzeń, które mają pomóc ją spłaszczyć. Wśród nakazów znalazł się obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej, który dotyczy także rowerzystów.

Jedynym wyjątkiem są tereny zielone wskazane w rozporządzeniu. Są to m.in. parki, skwery, zieleńce czy lasy

- wyjaśniła adwokat, Eliza Kuna.

Odstępstwem od zasady zakrywania ust są osoby jadące na rowerze w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych, w przypadku sędziego lub trenera.

Obostrzenia w czerwonej strefie

Od soboty, 24 października 2002 r. cała Polska znajduje się w czerwonej strefie.

Gastronomia

Restauracje, kawiarnie i bary wydają dania przez najbliższe dwa tygodnie tylko na wynos.

Szkoła, młodzież i dzieci

Nauka zdalna. Od poniedziałku, 26 października, w szkołach podstawowych od 4 klasy nauka odbywa się zdalnie. Młodzież może wychodzić na zewnątrz w godzinach od 8.00 do 16.00 tylko pod opieką dorosłego. Przedszkola działać będą normalnie.

Wydarzenia sportowe i kulturalne

Dodatkowo wydarzenia sportowe odbywają się bez udziału publiczności, a kulturalne z maksymalnym udziałem 25 proc. publiczności.

Baseny, siłownie, aquaparki, dyskoteki i kluby nocne są zamknięte. Restauracje, bary i kawiarnie wydają dania jedynie na wynos. Sanatoria, podobnie jak na początku epidemii, zostały zamknięte.

Sklepy

Jednocześnie w sklepach do 100 m kw. przebywać może maksymalnie pięciu klientów na jedną kasę, a w większych - powyżej 100 m kw. - jeden na 15 m kw. Nadal obowiązują w dni powszednie tzw. godziny dla seniora. W sklepach spożywczych, aptekach, drogeriach oraz na poczcie w godzinach 10.00-12.00 obsługiwane są wyłącznie osoby powyżej 60 lat. We wszystkich placówkach handlowych należy nosić maseczkę. Sklepy muszą udostępnić klientom podczas zakupów rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji rąk.

Komunikacja miejska

W autobusach i tramwajach podróżować może jedynie tylu pasażerów, ile wynosi połowa miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących.

Spotkania

Wszelkie spotkania, zebrania, imprezy oraz zgromadzenia publiczne są dozwolone, ale liczba uczestników nie może przekroczyć 5 osób. W większej grupie mogą spotykać się tylko osoby, które mieszkają razem lub robią to w celach zawodowych.

Seniorzy

Zaleca się, by osoby powyżej 70 lat nie przemieszczały się, chyba że robią to w ramach wykonywania zawodu lub wychodzą do kościoła albo po to, by zaspokoić niezbędne potrzeby życiowe np. na zakupy.

Uroczystości religijne

Kolejne obostrzenie dotyczy uroczystości religijnych. Może w nich uczestniczyć maksymalnie jedna osoba na 7 m kw. Ponadto wszyscy uczestnicy muszą mieć zakryte usta i nos. Taki obowiązek dotyczy też przestrzeni publicznej m.in. ulic, placów, cmentarzy, promenad, bulwarów, środków komunikacji.

Masz pytanie dotyczące koronawirusa i pandemii? Zadaj je naszym ekspertom.

>>> Zobacz także:

Jak zbić gorączkę? Czy gorączka covidowa jest inna? Wyjaśnia lekarz

Zmiany w godzinach dla seniorów. Czego dotyczą?

Lekarze proszą ozdrowieńców o oddawanie osocza. Dorota Gardias: "Ja na pewno to zrobię"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Co sądzisz o tym artykule?
63
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0