Polskie warzywa najlepsze w sierpniu
Do najpyszniejszych i najbardziej wartościowych warzyw rosnących w Polsce w sierpniu należą:
- pomidor
- kalafior
- cukinia
- papryka
- szpinak
Warzywa, które dojrzewają w swoim sezonie, od razu zbierane i nie przechowywane długo, zawierają najwięcej naturalnych składników odżywczych. Warto właśnie wtedy po nie sięgać, ponieważ są dobre dla ludzkiego organizmu.
Pomidory
Pomidory zawierają dużo witaminy C – jeden spory pokrywa nawet 50 proc. dziennego zapotrzebowania na nią. Zawierają też sporo witaminy E, beta-karotenu, a także witaminy z grupy B, które korzystnie działają na układ nerwowy. Dodatkowo posiada witaminę K, która wpływa na krzepliwość krwi.
Pomidory zawierają też dużo cennych składników mineralnych: potas, wapń, magnez, żelazo, oraz mikroelementy: mangan, miedź czy kobalt. Największym bogactwem pomidorów jest jednak likopen – naturalny barwnik, który daje pomidorom intensywnie czerwony kolor, będąc jednocześnie niezwykle silnym antyutleniaczem. Dieta bogata w pomidory, a więc w likopen, pomaga zapobiec zawałom serca, rozwojowi miażdżycy, może zmniejszać ryzyko raka szyjki macicy i hamować proces zwyrodnienia plamki żółtej w oku. Świeże, sezonowe pomidory zawierają aż 93 proc. wody i są niskokaloryczne - ok. 15 kcal/100g.
Przepisy na dania z pomidorami:
- Mikołaj Rey w królestwie pomidorów. Dania na ciepło i na zimno
- Wariacje na temat leczo – sprawdzone i proste przepisy
- Zupa krem pomidorowa na wiele sposobów - z serem, grzankami, bazylią
Kalafior
Kalafior jest niezwykle bogaty w witaminę C. Nawet 100 g tego warzywa pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę C, a także na witaminy z grupy B. Zawiera również sporo składników mineralnych: wapń, potas, żelazo, magnez, cynk, fosfor, a nawet fluor. Substancje te wspierają w organizmie procesy, dzięki którym prawidłowo funkcjonuje. Spożywanie kalafiora pomaga zapobiegać stanom zapalnym i łagodzić te obecne. Kalafior jest również niskokaloryczny - ok. 25 kcal w 100 g warzywa.
Przepisy na dania z kalafiorem:
- Kalafiorowa z kurkami, steki z kalafiora
- Kiszony kalafior. Jak go zrobić i z czym łączyć w kuchni?
- Przepisy na purée z kalafiora z różnymi dodatkami
Cukinia
Delikatna w smaku cukinia zawiera cenne minerały: potas, żelazo, magnez oraz witaminy: A, C, K, PP i B1, a także beta-karoten, który przekształca się w organizmie w witaminę A. Jest niskokaloryczna - ok. 16 kcal w 100 g warzywa. Cukinia jest niezwykle wszechstronna. Można ją smażyć, dusić, piec, marynować, a nawet jeść na surowo.
Przepisy na dania z cukinią:
- Kabaczek i cukinia. Czy to jest to samo warzywo? Znamy odpowiedź
- Jak przyrządzić kwiaty cukinii? Sprawdź najlepsze pomysły i przepisy
- Bigos z cukinii. Wersja dla miłośników mięsa, ale i wegetarian
Papryka
Papryka to warzywo bardzo bogate w witaminę C - zawiera jej nawet 4,5 razy więcej niż cytryna. Posiada też silne przeciwutleniacze w postaci witaminy E i beta-karotenu, które chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Posiada również likopen, który także odpowiada za wychwytywanie wolnych rodników. Papryka dostarcza nieco witamin z grupy B oraz minerały: potas, fosfor, żelazo i magnez. Zawiera również kapsaicynę, która nadaje jej lekko (lub bardziej, w zależności od gatunku) piekący smak i ma działanie rozgrzewające oraz przeciwbólowe. Ostrą paprykę należy jednak jadać z umiarem, by uniknąć podrażnień przewodu pokarmowego.
Przepisy na dania z papryką:
- Wszystko o paprykach i ich ostrości
- Dania z papryką – faszerowaną, duszoną i pieczoną
- Papryka faszerowana wegetariańska na wiele sposobów
Szpinak
Zielone liście szpinaku zawierają beta-karoten, witaminę C oraz luteinę, czyli przeciwutleniacze o właściwościach m.in. przeciwnowotworowych. Szpinak jest bogaty także w kwas foliowy, szczególnie cenny w przypadku kobiet w ciąży, a także w witaminę K, ważną dla krzepnięcia krwi, witaminy z grupy B oraz witaminę E. Posiada też magnez, który dobrze wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego, uspokaja i obniża podatność na stres. Obecny w szpinaku potas, w połączeniu z magnezem korzystnie wpływa na pracę serca. Zawiera też nieco żelaza, ale nie tak dużo jak głosi powszechna opinia. Jest niskokaloryczny – ma tylko 16 kcal w 100 g.
Przepisy na dania ze szpinakiem:
- Świeży szpinak na wiele sposobów. Przepisy Jaśka Kuronia
- Garść pomysłów na szpinak w cieście francuskim. Sprawdzone przepisy
- Makaron ze szpinakiem i fetą – z kurczakiem, suszonymi pomidorami, jajkiem. Poznaj proste przepisy!
Zobacz wideo: Jedz sezonowo! Na jakie warzywa postawić wiosną i latem?
Autor: Diana Ryściuk
Źródło zdjęcia głównego: E+