Zdrowie

Specjalistyczne i domowe sposoby leczenia trądziku młodzieńczego. Co można zrobić, aby się go pozbyć?

Zdrowie

Autor:
Adrian
Adamczyk
Osoba nakładająca krem punktowo na twarz

Trądzik młodzieńczy, jak sama nazwa wskazuje, pojawia się przede wszystkim w okresie dojrzewania. Przyczyną jego pojawienia się skórze jest burza hormonów typowa dla wieku nastoletniego. Leczenie trądziku uwzględnia maści i kremy, antybiotyki oraz domowe sposoby, takie jak własnoręcznie wykonany tonik aloesowy.

Trądzik młodzieńczy to choroba, która w sytuacji nasilenia objawów wymaga pomocy specjalisty. Leczenie trądziku powinno zacząć się od wprowadzenia do codziennej pielęgnacji odpowiednich kosmetyków, i jeśli jest taka potrzeba, od naprawy złych nawyków żywieniowych. Brak odpowiedniej terapii może pozostawić na skórze trwałe ślady w formie blizn.

Co to jest trądzik młodzieńczy?

Trądzik młodzieńczy to przewlekła choroba występująca w okresie dojrzewania, w której dochodzi do zapalenia mieszków łojowo-włosowych, nadmiernej produkcji i zmian w składzie łoju. Do zmian chorobowych prowadzi także namnażanie bakterii propionibacterium agnes oraz odczyn zapalny. Trądzik młodzieńczy diagnozowany jest u 50–95% populacji w wieku od 11. do 30. roku życia. U osób do 20. roku życia częściej występuje u chłopców i mężczyzn, z kolei po 20. roku życia częściej dotyka kobiety. U niektórych chorych trądzik może utrzymywać się nawet do 50. roku życia. Zazwyczaj ma on charakter łagodny, ciężką formę przybiera u 15% pacjentów, u których wymaga opracowania bardziej skomplikowanej taktyki leczenia.

Trądzik młodzieńczy – przyczyny i objawy

Przyczyną powstania trądziku młodzieńczego są czynniki dziedziczne. Znaczną rolę odgrywa także tzw. burza hormonalna, która towarzyszy procesowi dojrzewania, kiedy pobudzone hormony, a dokładnie androgeny, mają ogromny wpływ na kondycję skóry. Największym winowajcą jest wówczas dihydrotestosteron. Na intensyfikację problemu trądziku wpływ ma również dieta, tj. spożywanie produktów mlecznych, nadmiernych ilości węglowodanów, a czasem nawet produktów o ostrym smaku. Biorąc pod uwagę zmiany, jakie przeważają na skórze, trądzik hormonalny dzieli się na: grudkowo-krostkowy (zapalny), zaskórnikowy (niezapalny), ropowiczy (ropny), oraz bliznowcowy. Zmiany będące efektem trądziku hormonalnego pojawiają na: twarzy, plecach, dekolcie, ramionach, a nawet na pośladkach.

Jak leczyć trądzik młodzieńczy?

Osoby dotknięte problemem trądziku młodzieńczego zadają często pytanie, jak się go pozbyć? Na początek najważniejsze jest to, żeby nie ignorować pojawiających się objawów. Już pierwsze symptomy powinny skłonić do udania się do specjalisty, ponieważ im wcześniej rozpocznie się terapię, tym łatwiej można uporać się z chorobą. Brak decyzji o podjęciu leczenia może mieć fatalne skutki, których całkowite wyleczenie będzie trudne, czasochłonne, drogie, a w niektórych przypadkach niemożliwe. Dlatego warto korzystać z porad dermatologa. Wskaże on, które preparaty na trądzik młodzieńczy są najlepsze.

Łagodne postaci zmian skórnych leczyć można za pomocą maści i kremu na trądzik młodzieńczy. Można je bez problemu kupić w każdej aptece. Z reguły wykorzystuje się maści i kremy z kwasem salicylowym lub kwasem azelainowym. Ponadto leczniczy wpływ mają preparaty z retinolem, czyli witaminą A. Na rynku znajdują się kremy na trądzik bogate w składniki aktywne pochodzące m.in. z lukrecji oraz tabletki na trądzik młodzieńczy, które zawierają witaminy, składniki mineralne i zioła, które mają wpływ na poprawę stanu skóry.

Walka z trądzikiem młodzieńczym okaże się nieskuteczna, jeśli nie będą stosowane odpowiednie kosmetyki. Należy stosować preparaty redukujące wydzielanie sebum, ograniczające łojotok i tym samym redukujące stany zapalne skóry.

Gdy suplementy diety i pielęgnacja skóry nie pomagają, a trądzik młodzieńczy przybiera ostrzejszy przebieg, konieczne jest leczenie antybiotykami. Spośród dostępnych antybiotyków najskuteczniejsza na trądzik młodzieńczy jest tetracyklina. Pożądane efekty daje także stosowanie erytromycyny, minocykliny i klindamycyny. Redukują one szczepy bakterii odpowiedzialne za zmiany skórne. Warto jednak pamiętać, że antybiotyki to leki na trądzik młodzieńczy, które oprócz pozytywnego działania na cerę, mają szkodliwy wpływ na florę bakteryjną jelit i skóry. Terapii antybiotykowej powinno towarzyszyć zażywanie probiotyków.

U dziewczynek i kobiet, u których występują nieestetyczne, ropne krosty i zaskórniki wdrożyć można terapię hormonalną. W czasie stosowania hormonów stan cery może ulec znacznej poprawie. Tym, co na trądzik młodzieńczy może pomóc jest też odpowiednia dieta eliminacyjna, w której brak jest słodyczy, dużych ilości tłuszczu i konserwantów.

Domowe sposoby na trądzik młodzieńczy

Odpowiedzią na pytanie, jak leczyć trądzik młodzieńczy mogą być domowe metody. Naturalne sposoby są polecane w przypadku osób z łagodnymi zmianami skórnymi. Wśród domowych sposobów na trądzik młodzieńczy wymienia się maseczkę z płatków owsianych, w której składzie poza płatkami owsianymi znajduje się miód, woda i mleko. Naturalnym kosmetykiem wartym wykorzystania jest tonik z aloesem, który ze względu na przeciwzapalne, kojące oraz stymulujące właściwości przynosi dobre rezultaty w leczeniu wyprysków. Wymienione sposoby na trądzik młodzieńczy są naturalne, dlatego ich stosowanie w większości przypadków nie wiąże się z efektami ubocznymi.

Zobacz wideo: Przebarwienia na twarzy - jak z nimi walczyć?

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Maya23K/Getty Images

Pozostałe wiadomości