Pielęgnacyjne właściwości wody różanej. Kiedy i jak warto jej używać?

Woda różana w buteleczkach
Woda różana w buteleczkach
Źródło: Gulsina/Getty Images

Woda różana znajduje zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce. Jako składnik kremów lub jako tonik ma pozytywny wpływ na skórę twarzy. Stosowana w formie płukanki lub mgiełki chroni włosy przed wypadaniem i może służyć jako naturalny lakier do włosów.

Znana od czasów starożytnych woda różana wyróżnia się właściwościami pielęgnacyjnymi. Są one zasługą znajdujących się w kosmetyku składników. Na skórę twarzy działają antytrądzikowo, nawilżająco i przeciwstarzeniowo. Woda różana skutecznie odżywia wszystkie rodzaje włosów.

Skąd pochodzi woda różana?

Hydrolat różany, inaczej woda różana, uważany jest za jeden z najstarszych i najlepszych naturalnych kosmetyków do pielęgnacji twarzy i włosów. Z jego wyjątkowych właściwości korzystały mieszkanki Bliskiego Wschodu, Rzymu, Grecji i Bułgarii. Ponadto woda różana służyła, i nadal służy, jako dodatek kulinarny. Nadaje daniom specyficzny aromat. Woda różana spożywcza występuje w przepisach wielu orientalnych deserów i słodkich napojów. Nie brakuje jej także w daniach mięsnych.

Skład i właściwości wody różanej

Sekretem właściwości wody różanej są płatki różane, z których jest wytwarzana. Stanowią one bogactwo witamin: A, B3, C, D i E. Uzyskiwany z nich kosmetyk jest źródłem przeciwutleniaczy i flawonoidów, które skutecznie chronią przed niekorzystnym wpływem promieni ultrafioletowych. W wodzie kwiatowej znaleźć można również garbniki wykazujące działanie przeciwzapalnie, ściągająco i antybakteryjnie.

Zaletą wody różanej jest jej intensywny, kwiatowy zapach, posiadający właściwości aromaterapeutyczne i wykazujący korzystny wpływ na samopoczucie. Z tego powodu osobom mającym problemy skurczowe naczyń wieńcowych i choroby nerwowe polecane są kąpiele z dodatkiem wody różanej.

Jak powstaje woda różana

Woda różana jest produktem ubocznym pozostającym po procesie produkcji olejku różanego. Do przygotowania domowej wody różanej potrzebne są płatki róży. Kwiaty, z których wytwarzany jest kosmetyk powinny być świeże. Przykładowo, aby otrzymać 1 kg ekstraktu z płatków róży potrzebne jest około 5 ton kwiatów, które należy zbierać między godz. 5:00 a 9:00 rano, czyli gdy powietrze jest wilgotne i czyste. Jednak taka ilość nie jest konieczna, aby móc korzystać z unikalnych właściwości wody różanej.

Aby przygotować buteleczkę wody kwiatowej dla jednej osoby wystarczy 10 g płatków róży, które zalewa się szklanką wrzącej wody. Napar należy umieścić pod szczelnym przykryciem bądź przelać wraz płatkami do szczelnie zamkniętego naczynia. Do produkcji wody różanej wykorzystuje się wybrane odmiany róży, tj. Rosa Damascena, Rosa Gallica, Rosa Centfolia. Pozbawioną substancji konserwujących wodę różaną należy zużyć w przeciągu 2 tygodni, w tym czasie konieczne jest, aby przechowywać ją w lodówce.

Jakie są efekty stosowania woda różanej do twarzy?

Naturalna woda różana to kosmetyk do twarzy, który polecany jest dla każdego rodzaju cery. Wykazuje właściwości antystarzeniowe, dlatego doskonale sprawdza się w przypadku cery dojrzałej. Sprawia, że staje się ona odpowiednio napięta, odżywiona i nawilżona. Woda różana usprawnia przepływ krwi i działa stymulująco na odbudowę zniszczonych tkanek. Polecana jest osobom z cerą tłustą i mieszaną z przetłuszczającą się strefą T. Reguluje produkcję sebum oraz ściąga i zmniejsza pory. Woda różana gwarantuje odpowiednie nawodnienie cery suchej. Jest to również doskonały produkt dla skóry skłonnej do podrażnień. Działa na nią kojąco i delikatnie pielęgnuje.

Tymczasem w przypadku cery naczynkowej, zmniejsza widoczność zmian i uszczelnia naczynia krwionośne. Woda różana jest niezawodna w walce z trądzikiem. Dodatkowo jest w stanie zniwelować widoczność blizn potrądzikowych. Woda z płatków różanych polecana jest również na przebarwienia skórne.

Woda różana jako tonik do twarzy

Woda różana może być stosowana jako tonik do twarzy. Pomaga przywrócić skórze naturalne pH, uelastycznia ją, nadaje cerze zdrowy koloryt i usuwa oznaki zmęczenia. Jest też idealna na zmęczoną skórę pod oczami. Wystarczy płatki kosmetyczne nasączyć wodą różaną i przyłożyć je, jak kompres, na powieki. W ciągu dnia wodę różaną można stosować w formie mgiełki. Odświeża twarz, a dodatkowo jest w stanie utrwalić makijaż.

Mimo że woda różana jest naturalnym kosmetykiem, istnieją przeciwwskazania, które uniemożliwiają jej stosowanie. Nie powinno się jej stosować podczas chemioterapii. Zrezygnować z niej powinny kobiety w ciąży, osoby cierpiące na epilepsję oraz uczulone na kosmetyk.

Woda różana na włosy – jakie ma działanie?

Woda różana sprawdza się do pielęgnacji każdego rodzaju włosów. Wyciąg z płatków różanych poprawia sprężystość włosów, nadaje im blasku i odżywia je. Wodę różaną stosuje się na włosy między innymi w postaci mgiełek. Tymczasem, wykonując systematycznie płukanki z jej użyciem, ma się wpływ na przyspieszenie wzrostu włosów. Dodatkowo można nią wzbogacać maski do włosów i stosować jako naturalny lakier do utrwalania fryzur.

Zobacz wideo: Kriokomora - leczenie zimnem

Kriokomora_2
Kriokomora – leczenie zimnem
Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości