Sport i fitness

Jakie są najlepsze słuchawki do biegania? Bezprzewodowe czy przewodowe?

Sport i fitness

Aktualizacja:
bieganie
Plume Creative/Getty Images

Słuchawki do biegania muszą spełniać kilka warunków, aby sprawdziły się zarówno w trakcie sprintu, jak i wolnego truchtu. Powinny być wodoodporne i nie mogą wypadać. Miłośnicy biegania mogą wybierać pomiędzy słuchawkami dousznymi, dokanałowymi i nausznymi.

Sporym udogodnieniem są słuchawki do biegania bezprzewodowe, choć wymagają systematycznego ładowania. Istnieje również możliwość zaopatrzenia się w słuchawki z odtwarzaczem mp3 lub z monitorem pracy serca.

Jakie słuchawki do biegania są najlepsze?

Po ciężkim dniu w pracy lub w szkole bieganie pozwala spojrzeć na codzienne problemy z innej perspektywy. Jednak zdarza się, że w trakcie treningu działają na biegacza czynniki rozpraszające, które uniemożliwiają mu czerpanie przyjemności z pokonywanych kilometrów. Dlatego wielu z nas nie wyobraża sobie codziennego joggingu bez ulubionych piosenek. Słuchanie muzyki to rodzaj najzdrowszego na świecie środka dopingowego. Powinniśmy się zatem cieszyć, że dzięki nowinkom technologicznym nie musimy dźwigać mało poręcznych walkmanów czy przenośnych odtwarzaczy płyt CD. Dziś wystarczy smartfon z odpowiednio dużą pamięcią i słuchawki do biegania.

Najlepsze słuchawki do biegania to takie, które pozostają na swoim miejscu zarówno w trakcie rozgrzewki, jaki i podczas sprintu czy wolnego truchtu. Aby mogły spełnić swoją rolę, wyposaża się je w zauszniki, które trzymają się od zewnętrznej strony ucha. Kolejnym udogodnieniem, na które powinni zwrócić uwagę biegacze szukający odpowiedzi na pytanie, jakie słuchawki do biegania wybrać, są słuchawki z „pałąkiem” noszonym na szyi lub na głowie.

Słuchawki do biegania douszne i nauszne

Stając przed wyborem dobrych słuchawek, w pierwszej kolejności musimy zdecydować, czy mają to być słuchawki douszne czy nauszne. Pierwsze z wymienionych mieszczą się w małżowinie usznej. Kształt dousznych słuchawek do biegania jest na tyle zgodny z przeciętną budową ucha, że większość miłośników joggingu uważa je za wygodne. Nie izolują one biegacza od hałasów zewnętrznych. Decydując się na ten rodzaj słuchawek, możemy mieć pewność, że usłyszymy nadjeżdżający samochód.

Osoby preferujące niewielkie słuchawki mogą zdecydować się też na słuchawki dokanałowe, które umieszcza się w kanale słuchowym. Wyposażone są w dodatkowe silikonowe uszczelki, które skutecznie izolują od dźwięków z otoczenia. Słuchawki dokanałowe sprawdzą się w hałaśliwych miejscach, np. na siłowni.

Niemalejącą popularnością wśród biegaczy cieszą się nauszne słuchawki do biegania, które przylegają do małżowiny usznej od zewnętrznej strony. Polecane są osobom, które są wyjątkowo wrażliwe na jakość dźwięku. Aby jednak mogły sprawdzić się w trakcie biegania, należy szukać najlżejszych modeli. Tradycyjne słuchawki nauszne, które służą nam do słuchania muzyki w domu w wygodnym fotelu, do biegania mogą być za ciężkie. Decydując się na tego rodzaju sprzęt, należy wiedzieć, że słuchawki nauszne nie zawsze oznaczają to samo. Dzielimy je na trzy rodzaje: zamknięte, otwarte i półotwarte. Zestawy o zamkniętej konstrukcji szczelnie zamykają kanał słuchowy, przez co nadają się do zatłoczonych i głośnych miejsc. Słuchawki otwarte to modele, które na muszli nausznicy posiadają grill lub siateczkę. Gwarantują przepływ powietrza z otoczenia do słuchawek i odwrotnie, przez co dźwięki ulubionych piosenek wyraźnie wychodzą ze słuchawki. Z kolei słuchawki półotwarte starają się godzić cechy słuchawek zamkniętych i otwartych.

Bezprzewodowe i przewodowe słuchawki do biegania

Dzięki postępowi technologicznemu miłośnicy aktywności fizycznej podczas porannego joggingu mogą cieszyć się wygodą słuchawek bezprzewodowych do biegania. Są one idealne dla osób, którym przeszkadza ciągle ruszający się kabel lub potrzeba jego rozplątywania. Bezprzewodowe słuchawki mogą działać w oparciu o sygnał radiowy lub na podczerwień. Jednak najpopularniejszą wersją tego typu wyposażenia są słuchawki bezprzewodowe do biegania z łącznością Bluetooth. Gwarantują zasięg ok. 10 metrów, co jest wystarczające, biorąc pod uwagę, że w trakcie biegania smartfon trzymamy z reguły w kieszeni bądź na ramieniu. Osoby stroniące od nowinek technologicznych mogą postawić na tradycyjne słuchawki „na kablu”, które za pomocą klipsa można przypiąć do rękawa koszulki. Poza tym wybierając słuchawki przewodowe, nie trzeba martwić się o poziom baterii.

Słuchawki do biegania z Bluetoothem i nie tylko

Szukając słuchawek zaprojektowanych z myślą o osobach aktywnych fizycznie, można zdecydować się na model pozwalający na połączenie z aplikacją, która na bieżąco monitoruje postępy sportowe. Na rynku znajdują się również słuchawki z wbudowanym monitorem pracy serca, który za pomocą wkładki mierzy tętno wewnątrz ucha. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się słuchawki do biegania z wbudowanym odtwarzaczem mp3. Osoby, które poza słuchaniem muzyki podczas joggingu lubią rozmawiać przez telefon, powinny zaopatrzyć się w słuchawki z wbudowanym mikrofonem.

Zobacz też:

Najlepsze aplikacje do biegania na telefon

Jak wybrać smycz do biegania z psem?

79 proc. biegaczy przynajmniej raz w roku ma kontuzję. Co powinni robić, aby ich uniknąć?

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości