Profilaktyka zdrowia

Czy mierzenie ubrań w sklepach jest bezpieczne? Immunolog nie pozostawia wątpliwości

Profilaktyka zdrowia

W nowej dla wszystkich rzeczywistości związanej z pandemią rodzi się wiele niejasności i pytań. Na każde z nich odpowiada jeden z naszych ekspertów. Dzisiaj rozwiewamy wątpliwości dotyczące mierzenia ubrań w sklepach.

Mierzenie ubrań bezpieczne?

Od 4 maja 2020 roku - w ramach odmrażania gospodarki - zostały otwarte stacjonarne sklepy odzieżowe. W związku z tym pojawiły się pytania, czy można bezpiecznie przymierzać ubrania w przymierzalni? Na co trzeba uważać, czego unikać?

Zdaniem immunologa, dr Pawła Grzesiowskiego, teoretycznie można przenosić koronawirusa za pośrednictwem przedmiotów, ale dodał również, że w przypadku kontaktu z ubraniem, które wcześniej dotykał zarażony ryzyko zakażenia jest właściwie niemożliwe.

Musielibyśmy tę odzież obwąchiwać, przykładać do twarzy, oczu i to nie przez chwilkę, ale przez dłuższy czas, żeby tę niewielką ilość wirusa wprowadzić do naszego organizmu

- wyjaśnił ekspert ds. zakażeń.

Wytyczne dotyczące obiektów handlowych

Ministerstwo Rozwoju we współpracy z GIS wydało wytyczne dla funkcjonowania galerii handlowych, w których znajduje się wiele sklepów odzieżowych. Do głównych obowiązków ich właścicieli należą:

  • utrzymanie odległości przynajmniej 2 m pomiędzy klientami,
  • obowiązek zasłaniania ust i nosa,
  • zainstalowanie możliwie dużej liczby pojemników z preparatem dezynfekcyjnym przy wszystkich wejściach,
  • obowiązek noszenia przez klientów w sklepach rękawiczek jednorazowych (lub rękawiczek foliowych),
  • wyłączenie z użytku, lub dokładne czyszczenie, po każdym kliencie, środkami chemicznymi, przebieralni w sklepach na terenie obiektu handlowego.

>>> Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Iza Dorf

Pozostałe wiadomości