Profilaktyka zdrowia

Ból kolana - skąd się bierze? „To jest informacja dla naszego mózgu, że coś się dzieje nie tak”

Profilaktyka zdrowia

Staw kolanowy jest bardzo podatny na uszkodzenia. Wynika to z jego niezwykle skomplikowanej budowy i pełnionych funkcji. Wiele osób uskarża się na dolegliwości związane z kolanem. Problem ten coraz częściej dotyczy nie tylko starszych, ale i młodszych osób. Jak sobie z nim radzić? O tym mówił nam fizjoterapeuta Michał Dachowski.

Ból kolana - przyczyny

Dolegliwości kolan nie należą do przyjemnych i mogą spotkać każdego. Należą do nich stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia, naciągnięcia, naderwania i zerwania. Jednak to przeciążenia są najczęstszym powodem wizyty w gabinecie fizjoterapeuty.

Najczęściej bierze się to z tego, że trochę źle to kolano używamy – ono jest przeciążane, nie jesteśmy przygotowani do sportu, nie jesteśmy przygotowani do tego, żeby to kolano dobrze używać i nagle gdzieś wychodzimy, robimy czegoś za dużo i potem zaczyna nas boleć

– wyjaśnił Michał Dachowski, fizjoterapeuta.

Ból stanowi pierwszy sygnał, że z naszym kolanem coś się stało. Może oznaczać, że powinniśmy zgłosić się o pomoc do specjalisty.

To jest tylko informacja, tego nie należy się bać. To jest informacja dla naszego mózgu i dla nas, że coś się dzieje nie tak

– zauważył specjalista.

Drugim sygnałem jest opuchlizna, jednak - jak zauważył nasz rozmówca - nie zawsze ona występuje.

Ból podczas wysiłku fizycznego

Dolegliwości związane z kolanami niekiedy ujawniają się w trakcie aktywności fizycznej. Ból może być znakiem, że nieprawidłowo wykonujemy dane ćwiczenie lub stanowić przejaw istniejącego już urazu. W tych sytuacjach należy zasięgnąć porady specjalisty.

Najgorzej będzie, jeżeli będzie nas bolało cały czas

– podkreślił Michał Dachowski.

Leczenie będzie bardzo zależne od tego, co zdiagnozujemy

– dodał.

O ile samodzielne leczenie i domowe sposoby mogą być czasem skuteczne, to jednak diagnostykę lepiej powierzyć w ręce specjalistów. Dopiero gdy poznamy przyczynę bólu, będziemy mogli go skutecznie wyleczyć.

Nasz gość odradził przy tym stosowanie przyrządów takich, jak np. stabilizatory, ponieważ za bardzo odciążają struktury w naszych nogach. To może prowadzić do dalszych komplikacji.

Narządy, które nie pracują, zanikają, więc zdjęcie takiego stabilizatora będzie powodowało, że nasze struktury będą jeszcze bardziej osłabione i jeszcze bardziej mogą nas boleć albo ryzyko uszkodzenia, zerwania, naderwania jakichś struktur w kolanie będzie jeszcze większe

Jak dbać o kolana?

Zdaniem Michała Dachowskiego, wzmacnianie i siła mięśni pełnią niezwykle ważną rolę w dbaniu o sprawność naszych kolan. Należy również pamiętać o stabilności, dobrym balansie i elastyczności mięśni, w czym pomoże nam m.in. ich rozciąganie i rolowanie.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Ćwiczenia rozluźniające i poprawiające stabilność stopy

Przez siedzący tryb życia plecy wołają o pomoc? Fizjoterapeuta proponuje skuteczne ćwiczenia

Jak zadbać o kręgosłup podczas pracy? Ortopeda radzi, które pozycje są najzdrowsze dla naszych pleców

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości