Z powodu pandemii większość z nas pracuje i uczy się zdalnie, co jest niezwykle szkodliwe dla naszych pleców. Dowiedz się, jak zadbać o kręgosłup w czasie domowej izolacji.
Praca na siedząco
Niezależnie od tego, czy na co dzień pracujemy w biurze, za kierownicą samochodu czy uczymy się w szkolnej ławce, znaczną część naszych obowiązków wykonujemy w postawie siedzącej. W obecnej sytuacji spędzamy w tej pozycji nawet więcej czasu, niż dotychczas. Największym problemem dla naszego kręgosłupa jest to, jak go wyginamy. Najczęstszy błąd pojawia się, gdy kręgosłup łącznie z odcinkiem szyjnym wyginamy w łuk.
Jak prawidłowo siedzieć przy biurku?
Na dłuższą metę, każda pozycja po jakimś czasie zaczyna obciążać nasz kręgosłup. Podstawową zasadą, o której należy więc pamiętać jest to, aby nie wyginać pleców w łuk. Podczas siedzenia przy biurku możemy podłożyć sobie poduszkę lub specjalny masażer na wysokości kręgosłupa lędźwiowego, dzięki czemu łatwiej będzie nam utrzymać prawidłową pozycję.
Jest to pozycja, w której zachowujemy lordozę. Żeby zachować lordozę, czyli wygięcie kręgosłupa do przodu trzeba coś podłożyć
– wyjaśnił Adrian Rymarczyk, ortopeda.
Kolejną rzeczą, na którą zwrócił uwagę Rymarczyk, jest ustawienie rąk:
Ręce powinny być na pulpicie tylko dłońmi. Natomiast przedramiona powinny być oparte na jakiejś podstawce. Ta podstawka wyrównuje nam poziom z klawiaturą komputera. Łokcie powinny być poza biurkiem, dlatego że tutaj przechodzi taki nerw łokciowy. Jeżeli będziemy go dociskać do twardego blatu, to może dojść do różnego rodzaju problemów z tym nerwem
Zdaniem ortopedy, przy zakupie podkładki, powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby była miękka i miała łagodnie zakończone krawędzie.
W czasie pracy przy biurku powinniśmy także zadbać o prawidłową pozycję kolan.
One nie powinny być mocno zgięte, tylko wręcz rozprostowane i najlepiej, gdy stopy są podparte
– wyjaśnił.
Jak prawidłowo siedzieć na łóżku?
Podczas kwarantanny wiele osób wykonuje swoje obowiązki nie przy biurku, a w łóżku. Także oni powinni pamiętać o tym, aby zachować lordozę.
Musimy wypełnić tę lukę w naszym kręgosłupie. Lędźwie muszą być podparte masywną, gęstą poduszką
- podkreślił lekarz.
Siedząc, należy zadbać o to, żeby laptop umieszczony był na podstawce. Dzięki temu, że urządzenie znajdzie się na odpowiedniej wysokości, nasza głowa i ramiona znajdują się we właściwej, wygodnej pozycji.
Pod kolanami powinniśmy ułożyć podpórkę, która sprawi, że zmniejszy się naprężenie zarówno w nogach, jak i kręgosłupie.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
Jak siedzieć przed telewizorem, by nie uszkodzić kręgosłupa? Fizjoterapeuta: „Wierćmy się!”
Bolą cię plecy w pracy? Poznaj 10 ćwiczeń, które przyniosą ulgę
Autor: Agata Polak