Materiał promocyjny

90 proc. Polaków ma niedobór witaminy D. To wpływa nie tylko na ciało, ale również psychikę

Projekt Plaża - Biofarm
Źródło: Dzień Dobry TVN
Synteza skórna witaminy D może być niewystarczająca, co może nieść za sobą poważne konsekwencje. Dlatego ważne jest, aby utrzymywać właściwy poziom tego związku w organizmie. Dr hab. n. med. Anna Zofia Antosik-Wójcicka, psychiatra, oraz Marzena Wierzbicka, konsultantka ds. medycznych w firmie BIOFARM wyjaśniły, kiedy i dlaczego powinno się suplementować witaminę D.

Witamina D3 - działanie

Niedobór bądź graniczny poziom witaminy D3 występuje w populacji ogólnej dość powszechnie i może dotyczyć w skali globalnej nawet jednego miliarda osób.  90% populacji polskiej ma niedobór witaminy D. Nawet poziom mieszczący się w normie laboratoryjnej, niższy jednak od optymalnego, może być przyczyną gorszego samopoczucia.

- Jesteśmy jedną całością i często się o tym zapomina, że psychika i ciało są ze sobą nierozerwalnie związane - podkreśliła Dr hab. n. med. Anna Zofia Antosik-Wójcicka. - Jeśli mamy w organizmie niedobory jakiś substancji, to się przekłada nie tylko na nasz stan fizyczny, ale także psychiczny. Receptory kalcytriolu, czyli aktywnej formy witaminy D, są obecne we wszystkich komórkach ciała, włącznie z układem nerwowym. Ciągle nie wiemy, jakie jest znaczenie tego odkrycia, ale wiemy, że jeśli mamy niedobory witaminy D, to przekłada się to na ryzyko występowania zaburzeń lękowych, zaburzeń nastroju, depresyjnych - wyliczała.

Witamina D odgrywa bardzo istotną rolę w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego w tym w regulacji nastroju. Wpływa również na pamięć, koncentrację. W ostatnich latach wykazano też związek pomiędzy zbyt niskim poziomem witaminy D3, a chorobami neuropsychicznymi takimi jak: stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, zaburzenia funkcji poznawczych. Prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu jest nierozerwalnie związane z prawidłowym poziomem witaminy D3, dlatego też tak ważne jest, żeby poziom witaminy D3 kontrolować, a w razie niedoboru uzupełniać.

Zdrowie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

U pacjentów z depresją, stanami lękowymi niedobór witaminy D jest powszechny, stąd konieczność jego uzupełniania. Może to zmniejszyć nasilenie objawów depresji. Witamina D ma również wpływ na odporność. To ważne również w kontekście zbliżającego się sezonu jesienno-zimowego.

Witamina D - suplementacja

Głównym źródłem witaminy D u ludzi (80- 90 % witaminy D) jest synteza skórna, zachodząca pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Pozostała część witaminy dostarczana jest z pożywieniem. Bogatym źródłem tej witaminy są tłuste ryby (łosoś, makrela, tuńczyk, sardynki, śledź).  Mówiąc o suplementacji, pamiętajmy, że powinniśmy dostarczać odpowiednią dawkę witaminy D, która powinna zostać właściwie dobrana do wieku, masy ciała i stylu życia. Zawsze warto skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

- Cały czas wdrażamy nowe produkty - zdradziła Marzena Wierzbicka, konsultantka ds. medycznych w firmie BIOFARM. - Bardzo ważnym w zakresie witaminy D jest lek Vigalex. Mamy trzy dawki: 1000, 2000 i 4000 jednostek międzynarodowych. Dlaczego trzy dawki? Ponieważ każdy pacjent jest inny i potrzebuje innej dawki - dodała.

Osoby w wieku podeszłym powyżej 65 r.ż. i osoby, które unikają słońca lub stosują kremy z filtrem powinni przyjmować witaminę D przez cały rok. Zresztą zgodnie z zaleceniami towarzystw endokrynologicznych nawet przy prawidłowym poziomie wit. D3 należy przyjmować dawkę profilaktyczną 2000 IU/dobę w celu podtrzymania zalecanego stężenia ( ≥ 30ng/ml), jest to szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, gdy nie mamy szansy na syntezę skórną.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje zobaczysz w serwisie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry Wakacje

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana