Jego niebieska skóra to wynik kazirodztwa. Czym grozi związek w bliskiej rodzinie?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Czego oczekujemy od swoich partnerów?
Czego oczekujemy od swoich partnerów?
Kiedy kochamy zbyt mocno
Kiedy kochamy zbyt mocno
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość rośnie wokół nas
Miłość rośnie wokół nas
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Miłość, która nie zna granic
Miłość, która nie zna granic
Miłość do siebie i muzyki
Miłość do siebie i muzyki
Dom pełen miłości
Dom pełen miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Miłość z „Hotelu Paradise”
Miłość z „Hotelu Paradise”
 Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Ben Stacy zmaga się z rzadką chorobą genetyczną, w wyniku której jego skóra przybrała niebieski odcień. Schorzenie rozwinęło się u mężczyzny na skutek związku kazirodczego jego przodków. Trzeba podkreślić, że konsekwencje takich relacji mogą być znacznie poważniejsze, dlatego przeciwne są im medycyna i prawo. Jakie są konsekwencje zdrowotne wejścia w związek z kimś z rodziny? Jaka kara może grozić osobom, które zdecydują się na taką relację? O tym rozmawialiśmy z Eweliną Kamińską, epigenetyczką, doktorantką Uniwersytetu Ludwiga i Maksymiliana w Monachium oraz dr. Maciejem Zaleskim, radcą prawnym.

Dlaczego związki kazirodcze są niebezpieczne?

Związki kazirodcze są zakazane, mimo to zdarzają się sytuacje, gdy dwie blisko spokrewnione osoby łączą się w parę. Jeśli z takiego związku urodzi się dziecko, konsekwencje mogą być tragiczne. Niedawno media informowały, że w Uzbekistanie zmarło dziecko, które przyszło na świat ze związku siostry i brata. Chłopiec miał liczne wady genetyczne, w tym tzw. wrodzoną rybią łuskę. Żył zaledwie kilka godzin i - jak podkreślają lekarze - do jego śmierci doprowadziło bliskie pokrewieństwo między rodzicami.

Zbyt bliskie pokrewieństwo może sprawić, że prawdopodobieństwo przekazania kolejnym pokoleniom niektórych, bardzo rzadkich schorzeń genetycznych, które występowały w danej rodzinie, będzie znacznie wyższe. Przekonał się o tym Ben Stacy, Amerykanin ze stanu Kentucky. W rodzinie mężczyzny, na skutek kazirodczego związku między jego przodkami, uwypukliła się wada genetyczna zwana methemoglobinemią. Za jej sprawą skóra nabiera delikatnie niebieskiego zabarwienia, a usta stają się sine.

Mimo że do zawarcia związku kazirodczego doszło na początku XIX wieku, to jego skutki nadal odczuwają kolejne pokolenia. 47-latek w rozmowie z lokalnymi mediami wyznał, że urodził się z lekko niebieskim zabarwieniem skóry. Dodał, że gdy był małym dzieckiem i zmarzł lub czymś się denerwował, jego skóra delikatnie zmieniała kolor. Na szczęście z wiekiem przypadłość ustąpiła. Co ciekawe, dzieci mężczyzny nie mają takiego problemu.

Co medycyna mówi o związkach kazirodczych?

Katarzyna Oleksik, dziendobry.tvn.pl: Związki kazirodcze są zakazane i niebezpieczne. Z jego powodu wspomniany mężczyzna zmaga się z rzadką chorobą i jego skóra barwi się na niebiesko.

Ewelina Kamińska, epigenetyczka, doktorantka na Wydziale Chemii Organicznej Uniwersytetu Ludwiga i Maksymiliana w Monachium: Za kolor naszej skóry – podobnie, jak oczu, czy włosów odpowiada cały zestaw genów. Jeśli chodzi o takie schorzenie czy każde inne, może być dziedziczone przez wiele pokoleń. Wszystko jednak zależy od tego, jaki gen za nie odpowiada i jak jest dziedziczony. Methemoglobinemia jest dziedziczona w sposób autosomalny dominujący, a więc wystarczy jedna kopia zmutowanego genu rodzica, aby przekazać (fenotyp) tę cechę potomstwu.

Jak wygląda dziedzicznie?

Mamy 23 pary chromosomów. Każdy chromosom z danej pary otrzymujemy od mamy i od taty. Oznacza to, że dysponujemy dwiema kopiami każdego z nich. Ta mieszanka to jest nasz genotyp i on odpowiada za to, jacy jesteśmy. Niektóre geny mogą być przekazywane kolejnym pokoleniom w sposób dominujący. Takim genem jest np. ten, który decyduje o tym, że mamy brązowe oczy. Wystarczy jedna kopia, aby dziecko miało brązowe oczy. Natomiast geny odpowiedzialne za niebieski kolor oczu dziedziczone są recesywnie. Oznacza to, że dziecko będzie miało niebieskie oczy wtedy, gdy dostanie ten gen od obojga rodziców.

W przypadku chorób, jeśli ktoś otrzyma np. jeden wadliwy gen od jednego z rodziców, to zawsze ma tę drugą "zdrową" kopię od drugiego rodzica. Jest ona w stanie wyprzeć chory wariant lub przejąć jego zadania. W sytuacji, gdy osoby są ze sobą bardzo blisko spokrewnione, prawdopodobieństwo, że mutacja występuje u nich w tym samym miejscu, jest znacznie większe i nie ma możliwości, aby "zdrowy" gen zdominował bądź zastąpił ten uszkodzony. Jeśli łączą się ze sobą osoby blisko spokrewnione, to pewne wadliwe geny możemy dziedziczyć dwa razy.

Jakie inne konsekwencje zdrowotne niosą za sobą takie związki?

Badania pokazują, że dzieci z takich związków żyją krócej, do tego znacznie częściej zmagają się chorobami psychicznymi, jak i fizycznymi. Są bardziej narażone na wystąpienie wad letalnych, często umierają krótko po przyjściu na świat.

Dodatkowo, jeśli kobieta zaszła w ciążę z kimś blisko spokrewnionym, to prawdopodobieństwo, że dojdzie do samoistnego poronienia również jest znacznie wyższe.

Dlaczego różnorodność genetyczna i mieszanie się genów ma aż tak duże znaczenie?

Jeśli chcemy się rozwijać, musimy miksować ze sobą geny. Dzięki mieszaniu się genów jesteśmy silniejsi, łatwiej się dostosowujemy, a to zwiększa nasze szanse na przetrwanie.

Związki kazirodcze – jak patrzy na nie prawo?

Z punktu widzenia zakorzenionej w wielu społeczeństwach moralności związki kazirodcze są niedopuszczalne. Nieprzychylnie patrzy na nie także medycyna. A jak podchodzi do nich prawo? Dr Maciej Zaleski, radca prawny w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl stwierdził, że na tę kwestię trzeba spojrzeć pod wieloma aspektami.

Kazirodztwo zalicza się do przestępstw na tle seksualnym. Do pozostałych możemy zaliczyć przestępstwa gwałtu oraz pedofilii, jak również zmuszania do prostytucji oraz rozpowszechniania pornografii. Penalizacja czynów przestępczych może nastąpić za jedno lub wiele popełnionych czynów. Ojciec współżyjący z córką, która ma mniej niż 15 lat, dopuszcza się nie tylko kazirodztwa, ale także pedofilii. To drugie przestępstwo nie podlega przedawnieniu i osoba, która się go dopuściła, już na zawsze będzie miała taką adnotację w dokumentach – tłumaczy specjalista.

W polskim prawie karnym podstawowy podział przestępstw dokonywany jest ze względu na ich wagę. Dzielą się one na takie, które są występkiem lub też zbrodnią. – Za występek (to przykładowo niszczenie mienia) można otrzymać wysoką grzywnę lub trafić do więzienia na 3 lat. Najcięższy rodzaj przestępstwa to zbrodnia. Grozi za nią minimum kara trzech lat pobawienia wolności lub kara surowsza. Zbrodnią jest zawsze morderstwo, zamach stanu, ale również fałszowanie pieniędzy – podkreśla dr Maciej Zaleski.

Kazirodztwo sklasyfikowane w art. 201 Kodeksu Karnego jest występkiem. – Co do zasady jest popełniane przez partnerów pomiędzy którymi występują więzi krwi, lecz godzących się na tego rodzaju obcowanie – mówi specjalista.

Co ciekawe, prawo przewiduje karę tylko wtedy, gdy do kazirodztwa dochodzi w pierwszej linii pokrewieństwa. – Czyli gdy ojciec obcuje seksualnie z córką, brat z siostrą lub dziadek z wnuczką. O kazirodztwie mówi się także wtedy, gdy jeden z opiekunów współżyje z adoptowanym dzieckiem. W sytuacji, gdy np. kobieta ma dziecko z pierwszego małżeństwa i wchodzi w nowy związek z mężczyzną, który także ma dzieci z innego związku, to związek między potomstwem tej dwójki będzie uchodził za kazirodztwo, mimo że nie są ze sobą spokrewnieni – zaznacza prawnik. Tym samym zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem np. małżeństwo między rodzeństwem ciotecznym – choć społecznie nie do przyjęcia – jest absolutnie zgodne z prawem i takie osoby bez problemu mogą wziąć ślub cywilny. – Linia ta jest konsekwentnie utrzymywana w polskim prawie karnym. Nawet przed drugą wojną światową ustawodawca w sposób mało restrykcyjny egzekwował przepisy karne dotyczące kazirodztwa – wskazuje nasz rozmówca.  

Zupełnie inaczej na tę kwestię patrzy prawo kanoniczne. – Nie zezwala ono na małżeństwo, jeżeli istnieje jakakolwiek wątpliwość, czy strony są w jakimś stopniu spokrewnione w linii prostej, albo w II stopniu linii bocznej (w tym zakresie obowiązuje bezwzględny zakaz dyspens). W przypadku pokrewieństwa w III lub IV stopniu linii bocznej konieczna do zawarcia małżeństwa jest dyspensa udzielana przez kurię – dodaje radca prawny. Choć może się wydawać, iż tak "lekkie" podejście do kwestii kazirodztwa wynika z faktu, że takie związki to margines i zdarzają się one niezwykle rzadko, to niestety prawda jest zupełnie inna. – Obecnie w Polsce przebywa ponad 2000 osadzonych skazanych prawomocnym wyrokiem za przestępstwa seksualne, chociaż nie wszystkie z nich stanowią przestępstwa kazirodztwa, to bezsprzecznie przypadki kazirodztwa nie są odosobnione, a sądy spotykają się z nimi nadzwyczaj często – przyznaje dr Maciej Zaleski.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Davin G Photography/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Kasia Kowalska zabiera fanów w sentymentalną podróż

Kasia Kowalska zabiera fanów w sentymentalną podróż

Już za chwilę rozkwitnie wiosna, a wraz z nią nowa ramówka w TVN

Już za chwilę rozkwitnie wiosna, a wraz z nią nowa ramówka w TVN

Artur Żmijewski ma trójkę dorosłych dzieci. Czy poszły w ślady słynnego taty?

Artur Żmijewski ma trójkę dorosłych dzieci. Czy poszły w ślady słynnego taty?

"Pokaż nam, jak bardzo kochasz Diunę" i wygraj bilety do kina

"Pokaż nam, jak bardzo kochasz Diunę" i wygraj bilety do kina

Łączenie wielu leków i suplementów może być niebezpieczne. "Dochodzi tzw. kaskady zapisywania"

Łączenie wielu leków i suplementów może być niebezpieczne. "Dochodzi tzw. kaskady zapisywania"

Magdalena Stępień rozliczy się ze zbiórki na rzecz synka?

Magdalena Stępień rozliczy się ze zbiórki na rzecz synka?

Ruszyła 8. edycja konkursu POLSKI PACJENT W AVÈNE. Do wygrania wyjazd do Centrum Hydroterapii w Avène we Francji oraz emolienty XERACALM A.D
Materiał promocyjny

Ruszyła 8. edycja konkursu POLSKI PACJENT W AVÈNE. Do wygrania wyjazd do Centrum Hydroterapii w Avène we Francji oraz emolienty XERACALM A.D

Kim była Liza, ofiara brutalnego gwałtu? "Nikt nie zareagował. Umierała pięć dni"

Kim była Liza, ofiara brutalnego gwałtu? "Nikt nie zareagował. Umierała pięć dni"

Agnieszka Chylińska komentuje zmiany w "Mam Talent!"

Agnieszka Chylińska komentuje zmiany w "Mam Talent!"

Wiosenne nowości. Czego mogą spodziewać się widzowie Dzień Dobry TVN? "Mamy akcje specjalne"

Wiosenne nowości. Czego mogą spodziewać się widzowie Dzień Dobry TVN? "Mamy akcje specjalne"

Niecodzienne potrawy z serem Gouda. Przygotuj pyszne serowe śniadanie i obiad z Piotrem Kucharskim
Materiał promocyjny

Niecodzienne potrawy z serem Gouda. Przygotuj pyszne serowe śniadanie i obiad z Piotrem Kucharskim

Koniec z plotkami na temat zdrowia Kate Middleton. Rzecznik ujawnia prawdę

Koniec z plotkami na temat zdrowia Kate Middleton. Rzecznik ujawnia prawdę

Bonding, czyli szybka i niedroga korekta uśmiechu. "Jest to plomba na zewnątrz zęba"
Materiał promocyjny

Bonding, czyli szybka i niedroga korekta uśmiechu. "Jest to plomba na zewnątrz zęba"

Ile najwięcej ważyła Sylwia Bomba? "Pytanie dla mnie traumatyczne"

Ile najwięcej ważyła Sylwia Bomba? "Pytanie dla mnie traumatyczne"

Anna Mucha w bardzo śmiałej sukni. Internauci kłócą się, czy powinna się w niej pokazywać

Anna Mucha w bardzo śmiałej sukni. Internauci kłócą się, czy powinna się w niej pokazywać

Nie masz czasu, aby pysznie i zdrowo gotować? Z tymi mieszankami warzyw szybko przyrządzisz smaczne dania
Materiał promocyjny

Nie masz czasu, aby pysznie i zdrowo gotować? Z tymi mieszankami warzyw szybko przyrządzisz smaczne dania

Czworaczki skończyły rok. Z tej okazji odwiedził je ktoś wyjątkowy

Czworaczki skończyły rok. Z tej okazji odwiedził je ktoś wyjątkowy

Pyszne i zdrowe. Poznajcie fenomenalne sposoby na przygotowanie mięsa wieprzowego
Materiał promocyjny

Pyszne i zdrowe. Poznajcie fenomenalne sposoby na przygotowanie mięsa wieprzowego

Kate Winslet jako bezlitosna dyktatorka wkrótce w  HBO Max. Kiedy premiera serialu "Reżim"?

Kate Winslet jako bezlitosna dyktatorka wkrótce w HBO Max. Kiedy premiera serialu "Reżim"?

Jak odświeżyć swoją garderobę na wiosnę? Wykorzystaj drugi obieg
Materiał promocyjny

Jak odświeżyć swoją garderobę na wiosnę? Wykorzystaj drugi obieg

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
Materiał promocyjny

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

"Jazda konno, strzelanie z łuku". Gwiazda serialu "Odwilż" ujawnia swoje zawodowe marzenie

"Jazda konno, strzelanie z łuku". Gwiazda serialu "Odwilż" ujawnia swoje zawodowe marzenie

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
Materiał promocyjny

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

Bradley Cooper szczerze o ojcostwie. "Nie jestem pewien, czy bym żył, gdybym nie był tatą"

Bradley Cooper szczerze o ojcostwie. "Nie jestem pewien, czy bym żył, gdybym nie był tatą"

"Odwilż" - nowy serial kryminalny w TVN. Kiedy premiera?

"Odwilż" - nowy serial kryminalny w TVN. Kiedy premiera?

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

Uczniowie w wyjątkowy sposób pożegnali szkolną sekretarkę. "Serce zostawiła w ekonomiku"

Uczniowie w wyjątkowy sposób pożegnali szkolną sekretarkę. "Serce zostawiła w ekonomiku"

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Czy pomysł ma szansę wejść w życie?

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Czy pomysł ma szansę wejść w życie?

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

Rok przestępny - magiczny czy pechowy? Według niektórych może być rokiem wojny

Rok przestępny - magiczny czy pechowy? Według niektórych może być rokiem wojny

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

Partnerka Artura Szpilki była ofiarą przemocy. "Miałam nóż na gardle, dosłownie"

Partnerka Artura Szpilki była ofiarą przemocy. "Miałam nóż na gardle, dosłownie"

To miała być niezapomniana impreza. Zakończyła się płaczem dzieci i przyjazdem policji

To miała być niezapomniana impreza. Zakończyła się płaczem dzieci i przyjazdem policji

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

Tabletka "dzień po" to bomba hormonalna? Lekarz rozwiewa wątpliwości

Tabletka "dzień po" to bomba hormonalna? Lekarz rozwiewa wątpliwości

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas