Policja ostrzega. Przestępcy atakują w wakacje. Co zrobić, żeby letni romans nie stał się dramatem?

Para tańczy na plaży
Przestępcy atakują latem
Źródło: Anastasiia Krivenok/Getty Images
O tym, że ofiarą przestępstwa paść może każda osoba nie trzeba nikogo przekonywać. W zależności od wieku czy płci, narażona jest jednak na różnego rodzaju przemoc. Na jakie niebezpieczeństwa narażone są kobiety i w jaki sposób mogą się przed nimi chronić? O to zapytałyśmy przedstawiciela Biura Prasowego Komendy Głównej Policji.

Letni romans z oszustem matrymonialnym

Wakacje to ten czas, w którym pragniemy odpoczynku. Czasem zdarza się, że poza relaksem marzymy też o letnim romansie - otwieramy się wtedy chętniej na przypadkowe znajomości w klubach czy na brzegu hotelowego basenu, a także w sieci. Na to tylko czekają uwodziciele - przestępcy. Konsekwencje takiej niefrasobliwości mogą narazić nas na straty, cierpienie a nawet zagrażać naszemu życiu.

Jak dbać o swoje bezpieczeństwo?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
"Projekt Lady". Dom uczestniczki ucierpiał w pożarze. Trwa zbiórka pieniędzy
"Projekt Lady". Dom uczestniczki ucierpiał w pożarze. Trwa zbiórka pieniędzy
Pożar domu jednorodzinnego w Kole. Zginęła 5-letnia dziewczynka
Pożar domu jednorodzinnego w Kole. Zginęła 5-letnia dziewczynka
Uwaga! TVN: Rodzice nie puszczali dzieci do szkoły. W trosce o bezpieczeństwo
Uwaga! TVN: Rodzice nie puszczali dzieci do szkoły. W trosce o bezpieczeństwo
Bezpieczny dom dla dzieci
Bezpieczny dom dla dzieci

- To właśnie w lipcu i sierpniu mamy do czynienia ze zwiększonym ruchem turystycznym i to dosłownie w każdym regionie czy miejscowości wypoczynkowej. Towarzyszące nam odprężenie bardzo często sprawia, że zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dotyczy to zarówno przemieszczania się, jak i samego wypoczynku. Na niektóre sytuacje nie mamy wpływu, a inne z kolei zależą od nas samych i od tego jak będziemy postępować - zaznacza kom. Piotr Świstak z Wydziału Prasowo-Informacyjnego Biura Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji.

Policjanci na terenie całego kraju ostrzegają przed oszustami matrymonialnymi. Mundurowi wciąż otrzymują informacje o próbach wyłudzenia pieniędzy pod legendą amerykańskiego żołnierza czy wojskowego lekarza. Apelują o ostrożność i ograniczone zaufanie w stosunku do wirtualnych znajomych.

Znajomość nawiązana w Internecie. Mężczyzna mieszkający za granicą. Wdowiec, lekarz lub żołnierz służący na misjach. Długie rozmowy i zapewnienia o wspólnej przyszłości. Wzbudzanie zaufania i wypracowanie przywiązania, aż w końcu prośba o pomoc i podanie konkretnej kwoty. Sposób działania przestępców jest podobny. Zmienia się tylko legenda, pod jaką działają oszuści. Raz jest to wdowiec, który potrzebuje pieniędzy dla dziecka, innym razem żołnierz, który jest na misjach i potrzebuje funduszy na zakup biletu lotniczego do Polski lub bardzo drogie leczenie. Gdy ofiara oszusta prześle pieniądze, zostaje bez ukochanego i... bez pieniędzy.

- Przedstawiane przez oszustów historie łapią za serce, a składane przez nich obietnice utwierdzają rozmówczynie w przekonaniu, że relacja jest prawdziwa i niebawem para będzie razem. Przeważnie przestępcy pierwsi odzywają się do swoich ofiar. Wyszukują je na portalach randkowych bądź obserwują media społecznościowe. Rozmowy prowadzą wykorzystując komunikatory internetowe. Wysyłają zdjęcia innych osób, pod które się podszywają. Nie dzwonią i nie prowadzą rozmów z włączoną kamerą, tłumacząc to złym połączeniem internetowym albo zakazem obowiązującym w jednostce wojskowej, w której obecnie rzekomo się znajdują - wyjaśnia policjant i radzi, aby pamiętać o kilku zasadach:

 • nie wysyłajmy pieniędzy osobom, których nie jesteśmy w stanie dobrze zweryfikować,
  • nie przekazujmy swoich danych osobowych, informacji o kontach bankowych lub polisach ubezpieczeniowych,
   • jeśli zorientujemy się, że padliśmy ofiarą oszusta, jak najszybciej to zgłośmy. Bądźmy czujni i nie dajmy się im nabrać. Zawsze kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania.

    Profil ofiary - kogo wybierają oszuści

    Ofiarą oszusta matrymonialnego może paść każdy. Bez względu na płeć czy wykształcenie. Czy jest jednak coś, co pozwala przestępcom wybrać na swój cel właśnie tę, a nie inną osobę? Zapytaliśmy o to psycholożkę Katarzynę Kucewicz.

    - Są to najczęściej kobiety w kryzysie, osoby o niskim poczuciu własnej wartości, po nieudanej relacji. Są to także osoby, które marzą o idealnej miłości rodem z harlequinów. Pełnej uniesień, westchnień, romantycznych gestów i deklaracji. Bardzo często cechuje je niedojrzałość emocjonalna, ufają, że jeśli ktoś mówi, że kocha to tak jest, a sam proces zakochania widzą w filmowej wersji, gdzie do zakochania dochodzi po paru minutach - przybliża ogólny zarys potencjalnej ofiary specjalistka. - Jednak nie zawsze tak musi być. Nawet najbardziej ostrożne i rozsądne kobiety mogą zostać zwyczajnie zmanipulowane. Przestępcy matrymonialni bowiem, to doskonali manipulatorzy. Czasy, kiedy pułkownik Jones działał na kobiety i wyłudzał od nich pieniądze na litość mijają. Oszuści dopasowują swoje strategie w niezwykle wyszukany sposób, teraz może to być żołnierz walczący w Ukrainie, ale także po prostu ktoś, kto buduje przywiązanie i zaufanie. W swojej praktyce spotkałam się z historią kobiety, która na popularnym forum o zdrowiu, pisała o męczących ją migrenach. Bardzo szybko pod jej wpisem uaktywnił się mężczyzna, który okazywał jej zainteresowanie, doradzał jak pozbyć się bólu, a także powracał z troskliwym pytaniem, czy ona czuje się już lepiej. To z pewnością wytrawni obserwatorzy. Potrafią dostrzec samotność, potrzebę "zaopiekowania", niepewność i dokładnie w te punkty "uderzyć", wywołując wiarę w kobiecie, że tak oto trafiła, zupełnie przypadkiem, na kogoś, komu zależy, kogoś kto o niej myśli, interesuje się jej problemami. Komu można zaufać - dodaje psycholożka.

    Bezpieczeństwo kobiet – "pigułka gwałtu"

    - Gwałt jest przykładem przemocy seksualnej i jest takim samym przestępstwem jak inne. Niestety przestępstwa na tle seksualnym charakteryzują się niewielką liczbą zgłoszeń, ze względu na wstyd i traumę, jaką przeżywa zgwałcona osoba - podkreśla kom. Piotr Świstak - Na zdarzenie gwałtu można zareagować bardzo różnie. Można czuć się poniżoną, zawstydzoną i bezsilną. Można też być zupełnie spokojną i opanowaną. To reakcje na stres po takim zdarzeniu. Kobiety zwykle mają ochotę wziąć prysznic, wyrzucić ubranie, pościel i uciec. Pomimo, że jest to niezwykle trudne, nie należy tego czynić, zwłaszcza jeśli zawiadomiliśmy policję. Pościel, ubranie, niedopałki papierosów, butelki, szklanki itp. rzeczy mogą być źródłem bardzo istotnych dowodów – mogą tam się znajdować ślady, które pomogą w postępowaniu - zwraca uwagę policjant. Podczas przesłuchania koniecznie trzeba przekazać wszystkie informacje, pozwoli to odtworzyć szczegółowo przebieg zdarzenia - dodaje.

    Bezpieczny przejazd taksówką

    Wiele firm, które oferują przewóz osób, dba o bezpieczeństwo swoich klientów. W tym celu powstały aplikacje na smartfony, dzięki którym można udostępnić znajomym trasę przejazdu, obserwować samemu na mapce, w jakim kierunku porusza się samochód, a także wezwać służby ratunkowe.

    Zamawiając pojazd przez aplikację powinniśmy sprawdzić oznaczenie pojazdu: powinien mieć napis taksówka na dachu, np. w Warszawie: na przednich drzwiach pas żółtoczerwony, herb miasta, numer identyfikacyjny, który jest równoznaczny z licencją na dany pojazd. Kierowca powinien także posiadać identyfikator.

    Co zrobić, by być bezpieczną w taksówce:

    • przed rozpoczęciem podróży sprawdź, czy wsiadasz do odpowiedniego auta,
     • jeśli coś wzbudza twój niepokój, zrezygnuj z takiej podróży,
      • sprawdź, czy kierowca ma identyfikator w widocznym miejscu,
       • udostępnij znajomym swoją lokalizację,
        • bądź w stałym kontakcie z bliskimi podczas podróży,
         • zachowaj czujność i obserwuj, dokąd jedziesz,
          • nigdy nie zasypiaj w taksówce,
           • nie opowiadaj kierowcy zbyt dużo o sobie,
            • nie eksponuj biżuterii, gadżetów elektronicznych ani pieniędzy,
             • rzeczy najcenniejsze oraz dokumenty i pieniądze postaraj się mieć przy sobie, a nie w torebce,
              • w żadnym przypadku nie korzystaj z poczęstunku oferowanego przez kierowcę.

               Jeśli jednak dojdzie do ataku ze strony kierowcy taksówki, należy utorować sobie drogę ucieczki, korzystając z technik samoobrony, krzyku i wzywania pomocy. Należy się bronić, używając w tym celu torebki, parasolki, a nawet obcasów. Wszystko, co może zdekoncentrować napastnika, zwiększa możliwość ucieczki. Za wszelką cenę należy zachować równowagę i nie pozwolić, by napastnik nas jej pozbawił i przewrócił na ziemię. Gdy jednak do tego dojdzie, najlepiej skulić się, a rękoma osłonić głowę.

               Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

               Zobacz także:

               Autor: Patrycja Sibilska

               Źródło zdjęcia głównego: Anastasiia Krivenok/Getty Images

               podziel się:

               Pozostałe wiadomości

               11-miesięczna dziewczynka trafiła do szpitala. Miała liczne złamania i uraz głowy

               11-miesięczna dziewczynka trafiła do szpitala. Miała liczne złamania i uraz głowy

               Grażyna Wolszczak skończyła 65 lat. "Cały czas mi się chce i mam tę ciekawość świata"

               Grażyna Wolszczak skończyła 65 lat. "Cały czas mi się chce i mam tę ciekawość świata"

               Serial "Camera Cafe" powraca po 20 latach. "To jeden z najlepszych polskich sitcomów"

               Serial "Camera Cafe" powraca po 20 latach. "To jeden z najlepszych polskich sitcomów"

               Ciekawe i smaczne wariacje z kiszonkami. Przepisy Sebastiana Olmy
               Materiał promocyjny

               Ciekawe i smaczne wariacje z kiszonkami. Przepisy Sebastiana Olmy

               Michał Koterski po rozstaniu szybko związał się z inną

               Michał Koterski po rozstaniu szybko związał się z inną

               Śmietanka w daniach wytrawnych i słodkich. Dlaczego warto ją dodać?
               Materiał promocyjny

               Śmietanka w daniach wytrawnych i słodkich. Dlaczego warto ją dodać?

               Kate i William na najnowszym rodzinnym zdjęciu. "Dzieci rosną bardzo szybko"

               Kate i William na najnowszym rodzinnym zdjęciu. "Dzieci rosną bardzo szybko"

               Wiktoria Gorodeckaja szybko pokochała Polskę i swój zawód. "Woda sodowa nie uderzyła jej do głowy":

               Wiktoria Gorodeckaja szybko pokochała Polskę i swój zawód. "Woda sodowa nie uderzyła jej do głowy":

               Opracowywane tam metody zmieniają światową okulistykę. Jak działa Międzynarodowe Centrum Badań Oka?
               Materiał promocyjny

               Opracowywane tam metody zmieniają światową okulistykę. Jak działa Międzynarodowe Centrum Badań Oka?

               Lara Gessler świętuje drugą rocznicę ślubu. W Polsce nie ma on mocy prawnej

               Lara Gessler świętuje drugą rocznicę ślubu. W Polsce nie ma on mocy prawnej

               Ania Wyszkoni w hołdzie Markowi Jackowskiemu. "To prywatne sprawy, do których chętnie wracam"

               Ania Wyszkoni w hołdzie Markowi Jackowskiemu. "To prywatne sprawy, do których chętnie wracam"

               Iga Świątek wyjawiła tajemnicę dotyczącą słynnej czerwonej sukni. "W końcu wyszło tak, że zostałam sama"

               Iga Świątek wyjawiła tajemnicę dotyczącą słynnej czerwonej sukni. "W końcu wyszło tak, że zostałam sama"

               Świąteczny zapach w domu. Jak wykonać go samodzielnie? Potrzebujesz tylko dwóch produktów

               Świąteczny zapach w domu. Jak wykonać go samodzielnie? Potrzebujesz tylko dwóch produktów

               Czy modele z wybiegów powinni zarabiać na Instagramie?

               Czy modele z wybiegów powinni zarabiać na Instagramie?

               Jak wygląda codzienność 13-osobowej rodziny? "Ludzie już się przyzwyczaili do tego, jakie ilości zakupów robimy"

               Jak wygląda codzienność 13-osobowej rodziny? "Ludzie już się przyzwyczaili do tego, jakie ilości zakupów robimy"

               Co robić, gdy dotyka nas hejt? "Ma na celu poniżenie, ośmieszenie, zastraszenie"
               Materiał promocyjny

               Co robić, gdy dotyka nas hejt? "Ma na celu poniżenie, ośmieszenie, zastraszenie"

               Nowa Rzeczniczka Praw Dziecka doprowadziła Ewę Drzyzgę do łez. "Wzbudziło to we mnie młodzieńczy bunt"

               Nowa Rzeczniczka Praw Dziecka doprowadziła Ewę Drzyzgę do łez. "Wzbudziło to we mnie młodzieńczy bunt"

               Jak ozdobić mieszkanie na święta? "To świetny sposób na zmianę wnętrza"
               Materiał promocyjny

               Jak ozdobić mieszkanie na święta? "To świetny sposób na zmianę wnętrza"

               "Święta marzeń". Pobierz nasz e-book i zacznij przygotowania do świąt już dziś
               Materiał promocyjny

               "Święta marzeń". Pobierz nasz e-book i zacznij przygotowania do świąt już dziś

               Jak zatrzymać procesy starzenia? "Bardzo ważne jest to, żeby pamiętać o białkach"
               Materiał promocyjny

               Jak zatrzymać procesy starzenia? "Bardzo ważne jest to, żeby pamiętać o białkach"

               Wygrał fortunę i stracił kontakt z matką. "Obraziła się na mnie, bo nie chciałem dać jej 25 mln dol."

               Wygrał fortunę i stracił kontakt z matką. "Obraziła się na mnie, bo nie chciałem dać jej 25 mln dol."

               Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

               Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

               Była niesłusznie oskarżana o współudział w morderstwie przyjaciółki. Irena Santor przeżyła wiele

               Była niesłusznie oskarżana o współudział w morderstwie przyjaciółki. Irena Santor przeżyła wiele

               Aparatem czy smartfonem - czym lepiej tworzyć treści na Instagramie?
               Materiał promocyjny

               Aparatem czy smartfonem - czym lepiej tworzyć treści na Instagramie?

               Pyszny deser z włoskim serem? TAK! Mus z serem Gorgonzola to będzie hit tej jesieni 
               Materiał promocyjny

               Pyszny deser z włoskim serem? TAK! Mus z serem Gorgonzola to będzie hit tej jesieni 

               Zimowe atrakcje turystyczne w Warszawie. "Odpalenie iluminacji, a potem silent disco"
               Materiał promocyjny

               Zimowe atrakcje turystyczne w Warszawie. "Odpalenie iluminacji, a potem silent disco"

               Nie masz pomysłu na prezent? Postaw na sprawdzone, łatwe w doborze kosmetyki
               Materiał promocyjny

               Nie masz pomysłu na prezent? Postaw na sprawdzone, łatwe w doborze kosmetyki

               Kup frytki i wspomóż ważną akcję. To dzięki niej rodzice mogą być blisko chorujących dzieci
               Materiał promocyjny

               Kup frytki i wspomóż ważną akcję. To dzięki niej rodzice mogą być blisko chorujących dzieci

               ''Gorgonzola. Przepyszna historia''. Pobierz nasz e-book i poznaj przepisy na dania z wyjątkowym włoskim serem.  
               Materiał promocyjny

               ''Gorgonzola. Przepyszna historia''. Pobierz nasz e-book i poznaj przepisy na dania z wyjątkowym włoskim serem.  

               Świąteczne atrakcje w Warszawie. Co możemy robić zimą w stolicy? "To powód, żeby się zatrzymać"
               Materiał promocyjny

               Świąteczne atrakcje w Warszawie. Co możemy robić zimą w stolicy? "To powód, żeby się zatrzymać"

               Zimowe stylizacje w skandynawskim stylu. Przedstawiamy najmodniejsze swetry 
               Materiał promocyjny

               Zimowe stylizacje w skandynawskim stylu. Przedstawiamy najmodniejsze swetry 

               Osteopata ostrzega: "Nie kichaj jak alpaka"

               Osteopata ostrzega: "Nie kichaj jak alpaka"

               Dlaczego koale przytulają drzewa? Poznaj ciekawostki o tym uroczym zwierzaku
               Materiał promocyjny

               Dlaczego koale przytulają drzewa? Poznaj ciekawostki o tym uroczym zwierzaku

               Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

               Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

               Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

               Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

               Twój kot lubi się wdrapywać na choinkę? Spryskaj drzewko płynem. "Nie znoszą tego zapachu"

               Twój kot lubi się wdrapywać na choinkę? Spryskaj drzewko płynem. "Nie znoszą tego zapachu"

               Robimy drewnianą choinkę. "Jest totalne zero waste"

               Robimy drewnianą choinkę. "Jest totalne zero waste"

               Wielkie otwarcie e-sklepu TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
               Materiał promocyjny

               Wielkie otwarcie e-sklepu TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

               "The Last of Us" najlepszym serialem 2023 roku. Kiedy drugi sezon?

               "The Last of Us" najlepszym serialem 2023 roku. Kiedy drugi sezon?

               Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

               Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

               Halina Mlynkova wspomina jedną z ostatnich rozmów z teściem Janem Nowickim. "Czym zasłużyłam, że mówił mi takie rzeczy".

               Halina Mlynkova wspomina jedną z ostatnich rozmów z teściem Janem Nowickim. "Czym zasłużyłam, że mówił mi takie rzeczy".

               Świąteczne historie miłosne, które warto zobaczyć na ekranie

               Świąteczne historie miłosne, które warto zobaczyć na ekranie

               Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

               Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

               Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

               Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

               Marzena Rogalska wydała zbiór świątecznych opowiadań. "Wszystkie dzieją się w Wigilię"

               Marzena Rogalska wydała zbiór świątecznych opowiadań. "Wszystkie dzieją się w Wigilię"

               Ewa Chodakowska pokazała zdjęcia z mamą. "Taki mój prywatny Aniołek"

               Ewa Chodakowska pokazała zdjęcia z mamą. "Taki mój prywatny Aniołek"

               Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

               Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

               Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

               Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

               Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

               Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

               Mandat za zostawienie psa pod sklepem? To nie wszystko!

               Mandat za zostawienie psa pod sklepem? To nie wszystko!

               Maria Machulska o dorastaniu w domu znanych rodziców. "Chciałam zostać anonimowa"

               Maria Machulska o dorastaniu w domu znanych rodziców. "Chciałam zostać anonimowa"

               Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

               Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

               Finalistka "MasterChefa" o planach ślubnych. "Jest to temat sporny"

               Finalistka "MasterChefa" o planach ślubnych. "Jest to temat sporny"

               Historia Przemka, która łamie serce. "Zasługuje, na to, by móc funkcjonować tak, jak zwyczajne dzieci"

               Historia Przemka, która łamie serce. "Zasługuje, na to, by móc funkcjonować tak, jak zwyczajne dzieci"

               Życie w spirali zadłużenia. Jak nie nabrać się na "chwilówkę"?

               Życie w spirali zadłużenia. Jak nie nabrać się na "chwilówkę"?

               Święty Mikołaj w Dzień Dobry TVN. "Przyjechał specjalnie dla Państwa i Waszych dzieci"

               Święty Mikołaj w Dzień Dobry TVN. "Przyjechał specjalnie dla Państwa i Waszych dzieci"

               Klaudia El Dursi zdradziła, ile kieszonkowego dostaje jej syn. Kwota zaskakuje

               Klaudia El Dursi zdradziła, ile kieszonkowego dostaje jej syn. Kwota zaskakuje

               #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

               #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas