Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce, aby na każdym nowym smartfonie sprzedawanym w Polsce obligatoryjnie instalowane były dwie aplikacje.
Mają stanąć w 16 miastach Polski, każda z nich kosztuje 100 tys. złotych - ławki, które zdobyły największy rozgłos za sprawą regulaminu. Filip Chajzer postanowił osobiście zapoznać się z 15 zasadami, których nieprzestrzeganie grozi prawnymi konsekwencjami.
Projekt ustawy o ochronie ludności i stanie klęski żywiołowej zakłada obowiązkowe instalowanie w smartfonach dwóch rządowych aplikacji. Do czego mają służyć?
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało, że 10 kwietnia rano zawyją syreny alarmowe w hołdzie ofiarom katastrofy smoleńskiej. Pomysł został natychmiast skrytykowany przez samorządowców.
Minister cyfryzacji przygotował projekt, na mocy którego ma powstać "megabaza" danych o Polakach. Za jej pomocą będzie możliwe pełne profilowanie obywateli. Nie jest to jednak do końca zgodne z RODO. Co to za projekt? Jakie dane miałyby się znaleźć w takiej bazie?
Stopień CHARLIE–CRP jest trzecim z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Miał obowiązywać w Polsce do 31 marca. Premier Mateusz Morawiecki zarządził, że zostanie przedłużony. Do kiedy?
Osoby legalnie zatrudniające nianie bądź pomoce domowe mogą dostać list od Polskiego Funduszu Rozwoju. Związane jest to z Pracowniczymi Planami Kapitałowymi (PPK). Kto może spodziewać się listu i jak powinien się zachować po jego otrzymaniu?
Czternaste emerytury to dodatek od rządu, który ma wspomóc seniorów w związku z rosnącą inflacją. Trzynaste emerytury są już standardem, a czternaste do tej pory były jedynie okazjonalne. Pojawiły się informacje, że miałyby wejść na stałe. Co ma się zmienić?
Od 1 marca poluzowane zostaną dotychczasowe obostrzenia, wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. Zmiany dotyczyć będą m.in. pracy zdalnej w urzędach. Informacje o nich przekazał premier Mateusz Morawiecki. Co z maseczkami?
W związku z rosnącą inflacją, od początku 2022 roku rząd wprowadził tzw. tarczę antyinflacyjną, czyli rodzaj wsparcia w postaci dodatków pieniężnych dla osób w gorszej sytuacji finansowej. Pierwszy raz przestawiona została w grudniu 2021 roku. Kto może na niej zyskać? Kiedy wprowadzona zostanie tarcza antyinflacyjna 2.0?
Rada Ministrów wystąpiła do prezydenta z wnioskiem o wprowadzenie stanu wyjątkowego na 30 dni w przygranicznym pasie dwóch województw: lubelskiego i podlaskiego. Premier Mateusz Morawiecki poinformował o tym we wtorek (31 sierpnia) po posiedzeniu rządu.
Eksperci alarmują, że Polskę czeka czwarta fala pandemii. Rząd już przygotowuje różne scenariusze na walkę z koronawirusem. "Mogą być wprowadzone sektorowe obostrzenia" - oświadczył na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller.
Skuteczniejsza walka z niebezpiecznymi kierowcami na drodze - taki jest główny cel zmienionych przez rząd przepisów. Przewidują one m.in. podwyższenie maksymalnej grzywny do 30 tys. zł, uzależnienie wysokości składki OC od liczby punktów karnych, kasowanie ich po 2 latach, a także zaostrzenie kar za prowadzenie auta po pijanemu. Sprawca śmiertelnego wypadku będzie płacił rentę dla bliskich ofiary.
Dostawy 30 mln sztuk kolejnej dawki szczepionki przeciw COVID-19 negocjuje polski rząd. Za rozmowy odpowiedzialna jest Komisja Europejska. Wszystko po to, by w razie groźnej mutacji koronawirusa można było błyskawicznie uruchomić szczepienia uzupełniające.
Rząd przedstawił projekt Strategii Demograficznej 2040, która ma wyznaczać kierunki polityki rodzinnej w długofalowej perspektywie. W dokumencie mają się znaleźć rozwiązania służące wspieraniu rodzin i zwiększeniu dzietności. Szczegóły zostały omówione na konferencji prasowej.
Od 4 maja przestają obowiązywać kolejne restrykcje. Wiele osób zastanawia się więc, jak wygląda kwestia planowania imprez. Do tej grupy zalicza się jeden z naszych widzów, który chciałby zorganizować obiad dla rodziny z okazji chrztu syna. Adwokat Eliza Kuna w Dzień Dobry TVN rozwiała wszelkie wątpliwości.
Hotele zamknięte, turystyka zamrożona, a bony turystyczne mają swój termin ważności. Do tej pory zrealizowano zaledwie jedną trzecią przyznanych świadczeń. Co z pozostałymi? Sprawdź, do kiedy można wykorzystać bon turystyczny.
Od 27 marca z powodu pandemii koronawirusa w Polsce obowiązują nowe obostrzenia. Zamknięte są m.in. przedszkola i żłobki, które mają zostać otwarte 19 kwietnia. Niewykluczone jednak, że rząd przedłuży restrykcje. Wskazuje na to jeden ważny szczegół w przepisach.
Obostrzenia związane z pandemią koronawirusa obowiązują do piątku 9 kwietnia. Czy zostaną przedłużone? Czy pojawią się nowe restrykcje? Decyzję w tej sprawie podejmie Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego.
Niedziele handlowe to temat, który od dawna budzi emocje w branży. Ostatnio dyskusja powróciła za sprawą tego, że dwie z nich - w styczniu i w marcu - przypadły na czas lockdownu, kiedy duże sklepy zostały zamknięte. Dlatego właśnie Polska Rada Centrów Handlowych zwróciła się do rządu, by wyznaczył nowe terminy niedziel handlowych.