Stopień alarmowy przedłużony na terenie całej Polski

cyberprzestrzeń, stopień alarmowy
CHARLIE-CRP - stopień alarmowy przedłużony
Źródło: Stanislaw Pytel/Getty Images
Stopień CHARLIE–CRP jest trzecim z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Miał obowiązywać w Polsce do 31 marca. Premier Mateusz Morawiecki zarządził, że zostanie przedłużony. Do kiedy?

Stopień alarmowy CHARLIE-CRP przedłużony

- Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia przedłużające drugi stopień alarmowy (BRAVO) na obszarze województwa lubelskiego i podkarpackiego oraz trzeci stopień alarmowy CRP (CHARLIE–CRP) na terytorium całego kraju. Stopnie będą obowiązywały do 15 kwietnia 2022r. do godz. 23:59 - napisało na Twitterze Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB).

Alerty i cyberbezpieczeństwo

ZALEWSKA_ALERTY_RCB
ALERTY RCB
ALERTY RCB
Plaga cyberprzestępczości w Polsce
Plaga cyberprzestępczości w Polsce

Zgodnie z wcześniejszym zarządzeniem stopień CHARLIE-CRP miał obowiązywać do 31 marca do godziny 23.59.

CHARLIE-CRP. Co oznacza?

Stopień CHARLIE–CRP jest trzecim z czterech stopni alarmowych. - Stopień ten jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu - wyjaśniało wcześniej RCB.

Jak podaje tvn24.pl, stopnie CRP wprowadza się w sytuacji zagrożenia o charakterze terrorystycznym, które dotyczy systemów teleinformatycznych administracji publicznej lub systemów, które wchodzą w skład infrastruktury krytycznej. ALFA to pierwszy stopień alarmu, BRAVO - drugi, CHARLIE - trzeci, a DELTA - czwarty, najwyższy.

Zgodnie z ustawą o działaniach antyterrorystycznych z 10 czerwca 2016 roku stopnie alarmowe lub stopnie alarmowe CRP wprowadza, zmienia i odwołuje w drodze zarządzenia premier, po zasięgnięciu opinii ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz szefa ABW. W przypadkach niecierpiących zwłoki może to zrobić szef MSWiA po zasięgnięciu opinii szefa ABW, informując o tym niezwłocznie szefa rządu.

Więcej newsów znajdziesz na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Stanislaw Pytel/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?
Materiał promocyjny

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla
Materiał promocyjny

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla