Rządowe Centrum Bezpieczeństwa nie spełnia pokładanych w nim oczekiwań według MSWiA. W związku z tym ma ono zostać zlikwidowane, a razem z nim SMS-y z alertami RCB. Co miałoby powstać w zamian? W jaki sposób będą wyglądały nowe ostrzeżenia?
Likwidacja Rządowego Centrum Bezpieczeństwa
Reforma ustawy o ochronie ludności oraz stanie klęski żywiołowej, której projekt przedstawiło MSWiA, miałaby zlikwidować Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Obowiązki te przejąłby między innymi Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, który obecnie zajmuje się opiniowaniem i doradzaniem. Oznaczałoby to wzmocnienie jego funkcji. Jak podaje Rzeczpospolita "Z projektu wynika, że szef MSWiA chce zwiększyć swoje wpływy".
Podatki
Podatki
RCB obecnie podlega premierowi - Mateuszowi Morawieckiemu. Miałoby ono zostać zlikwidowane na rzecz utworzonej przy szefie MSWiA całodobowej służby dyżurnej państwa. Odpowiadałaby ona między innymi za alarmowanie i powiadamianie ludności o zagrożeniach, koordynowanie wymiany informacji w zakresie ochrony ludności oraz realizację szkoleń i ćwiczeń. Przejęłaby ona nadzór nad organizacją i funkcjonowaniem Krajowego Systemu Ostrzegania i Alarmowania. Z kolei o treści tych alertów będzie miał decydować minister.
Co zastąpi alerty RCB?
MSWiA chce, aby Rządowy Zespół Zarządzania zajął się między innymi: "inicjowaniem i koordynowaniem działań organów administracji rządowej, instytucji państwowych i służb w zakresie ochrony ludności np. w związku z potrzebą podniesienia gotowości, monitorowania i oceny sytuacji kryzysowej".
Rzeczpospolita zapytała Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji o przyczyny likwidacji Rządowego Centrum Bezpieczeństwa oraz czy Mateusz Morawiecki zgadza się na jego likwidację. Odpowiedzi jednak nie uzyskano. Za to w uzasadnieniu do projektu podano, że RCB "nie spełnia pokładanych oczekiwań, a przyjęta formuła działania sprawdza się wyłącznie w bardzo ograniczonym zakresie, tym samym nie dając pożądanych rezultatów w sytuacji wymagającej zarządzania kryzysowego".
Filarem reformy ustawy o ochronie ludności oraz stanie klęski żywiołowej ma być Krajowy System Ratowniczy (KSR). W jego skład miałaby wejść straż pożarna, OSP, a Państwowe Ratownictwo Medyczne miałoby współpracować z organem.
Zobacz także:
- Nowy lek przeciwko COVID-19 dopuszczony do obrotu. Jak działa Evusheld?
- Czy grozi nam ubóstwo żywnościowe? Rząd planuje otwarcie spożywczego giganta
- Elementy przysposobienia obronnego wrócą do szkół. "Chcemy, żeby dzieci przynajmniej raz były na strzelnicy"
Autor: Teofila Siewko
Źródło: Rzeczpospolita/Business Insider
Źródło zdjęcia głównego: deepblue4you/Getty Images