Dom

Jak odzyskać dane z dysku? Sprawdzone i bezpieczne sposoby

Dom

Aktualizacja:
Autor:
Adrian
Adamczyk
komputer, praca, facebook

Utrata danych komputerowych może przydarzyć się każdemu. Jak odzyskać dane z dysku twardego lub z nośnika zewnętrznego? Poznaj sposoby na bezpieczne odzyskiwanie danych. 31 marca obchodzony jest Światowy Dzień Backupu - w tym dniu warto dowiedzieć się, jak przechowywać i odzyskiwać dane.

Wśród informatyków od lat krąży powiedzenie, że użytkownicy komputerów dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i na tych, którzy będą je robić. Znane każdemu przysłowie mówi, że Polak mądry po szkodzie. Co jednak zrobić, gdy doszło do utraty danych komputerowych, a nie mieliśmy kopii zapasowej? Jak odzyskać dane z uszkodzonego dysku twardego lub dysku zewnętrznego?

Jak przywrócić dane z dysku – sposób postępowania

Dane przechowywane na różnego rodzaju nośnikach mogą być bezcenne. Dlatego też w przypadku utraty danych użytkownicy często wpadają w panikę i wykonują czynności, które mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc. Gdy dojdzie do utraty danych, powinniśmy przede wszystkim zachować spokój. Następnie należy zorientować się, gdzie leży problem. Jeśli nie jesteśmy w stanie określić przyczyny utraty danych, najlepiej udać się od razu do serwisu komputerowego.

Internet i technologia

Czy technologia nas ogłupia?
Czy technologia nas ogłupia?Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

Jak odzyskać dane ze sformatowanego dysku zewnętrznego?

Jak odzyskać dane z dysku zewnętrznego, który został sformatowany? Formatowanie odnosi się do tego, że na urządzeniu tworzy się system plików, by znajdujące się w nich dane mogły być odczytywane przez inne urządzenia. Jeśli przypadkowo nośnik danych, taki jak dysk twardy, pamięć USB czy karta SD, zostanie sformatowany, użytkownik nie będzie mieć już dostępu do plików i nie będzie mógł ich przeglądać. Użytkownicy często przypadkowo formatują karty SD z zapisanymi zdjęciami lub dyski twarde, na których są przechowywane istotne dane.

Czy po sformatowaniu dysku można odzyskać dane? Dobrą wiadomością jest to, że formatowanie nie oznacza, że dane zostały na stałe usunięte, ale przestały być widoczne dla systemu operacyjnego. Dlatego też nie musimy się stresować, jeśli w wyniku formatowania przestaniemy mieć dostęp do danych.

Jak więc odzyskać dane z dysku po formacie? Dane możemy odzyskać za pomocą specjalnych programów do przywracania danych. W Internecie znajdziemy zarówno bezpłatne oprogramowanie (np. Data Recovery Wizard Free czy Recuva), jak i komercyjne, płatne narzędzia.

Jak odzyskać dane z dysku twardego z zepsutego komputera?

Jak odzyskać dane z dysku twardego z zepsutego laptopa lub komputera stacjonarnego? Nierzadko zdarza się, że z powodu uszkodzenia komputera tracimy dostęp do naszych danych. Komputer może np. spaść z dużej wysokości, może zostać nieumyślnie uderzony i z tego powodu dochodzi do uszkodzenia dysku twardego, co uniemożliwia odczyt danych. Uszkodzenia mechaniczne to najczęstsze awarie dysków twardych. Dlaczego? Współczesne dyski twarde zawierają delikatną mechanikę, którą można łatwo uszkodzić poprzez działania zewnętrzne.

Jak odzyskać dane z dysku twardego uszkodzonego mechanicznie? Jeśli zauważymy, że dysk twardy nie pracuje poprawnie i zaczął wydawać dziwne dźwięki, np. szuranie lub stukanie, komputer należy niezwłocznie odłączyć od zasilania i nie próbować go ponownie włączać. Próba podłączenia komputera do zasilania może nas pozbawić szansy na odzyskanie danych. W internecie można znaleźć wiele porad i wskazówek, jak odzyskać dane z dysku twardego z zepsutego laptopa, jednak specjaliści nie zalecają domowych rozwiązań, ponieważ mogą one przynieść więcej szkody niż pożytku i doprowadzić do tego, że nie uda nam się odzyskać utraconych danych. Najlepiej więc skorzystać z pomocy profesjonalistów i zanieść komputer do laboratorium specjalizującego się w odzyskiwaniu danych.

Tego typu laboratoria mogą pomóc również w sytuacji, gdy doszło do awarii elektronicznego elementu, ponieważ zazwyczaj mają one dostęp do części zamiennych. Dzięki temu możemy wymienić poszczególne podzespoły nawet w starszych modelach dysków twardych i w ten sposób odzyskać dane znajdujące się na nośniku.

Jak odzyskać dane z dysku Google?

Wiele osób zaczyna przechowywać swoje dane nie na fizycznych dyskach, ale w chmurach. Taką usługę oferuje swoim użytkownikom m.in. Google. Mogą oni korzystać z dysku Google. Co jednak w przypadku, gdy chcemy odzyskać dane, które wcześniej trwale usunęliśmy z dysku Google?

Wystarczy wykonać wszystkie kroki opisane szczegółowo na oficjalnej stronie Google poświęconej temu problemowi. Odzyskiwanie danych z dysku Google nie jest skomplikowane i ogranicza się do odnalezienia przycisku z napisem "Przywróć dane" w konsoli administracyjnej dostępnej po zalogowaniu się na swoje konto. Warto jednak pamiętać, że odzyskanie danych jest możliwe jedynie w przypadku, jeśli zostały one usunięte w ciągu ostatnich 25 dni.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jak utrzymać oczy w dobrej formie?

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Pisanie na laptopie

Pozostałe wiadomości