Newsy

Dostałeś SMS-a od Google? Tym razem to nie jest oszustwo

Newsy

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
dobreprogramy.pl
Osoba czytająca sms-a
AntonioGuillem/Getty ImagesDostałeś SMS-a od Google? Tym razem to nie jest oszustwo

Dostałeś SMS-a z numeru 732232987 z informacją, że Google weryfikuje numer telefonu? Nie ma się czego obawiać, tym razem nie jest to oszustwo. Prawdopodobnie każdy użytkownik Androida dostał lub dostanie taką wiadomość. Sprawdź, co to za SMS.

SMS od Google - co z nim zrobić?

Część osób mogła dostać SMS-a z numeru: +48732232987 o lakonicznej treści: "Google weryfikuje numer telefonu", a dalej podany jest link. W związku z licznymi akcjami phishingowymi wiele osób obawia się, że jest to kolejny sposób na wyłudzenie pieniędzy. Tym razem jednak SMS jest autentyczny. To jeden z elementów procedury aktualizacji informacji o numerze telefonu, którym posługuje się dany użytkownik konta Google.

Jak nie dać się oszukać?

Uwaga! Kradzieże „na klamkę”
Uwaga! Kradzieże „na klamkę”Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Skrócony link prowadzi do pomocy technicznej Google, oznacza to, że kliknięcie w niego nie spowoduje pobrania opłat ani złośliwego oprogramowania. Po kliknięciu w link czytamy o szczegółach procedury, z której można zrezygnować. SMS od Google może jednak przyjść z innego numeru telefonu - firma nie podaje listy numerów, z których może zostać wysłana wiadomość.

Na jakie SMS-y uważać?

Nic dziwnego, że taka lakoniczna treść SMS-a z linkiem przekierowującym budzi obawy. Wiele wiadomości i akcji phishingowych wygląda bardzo podobnie. Google przyznał, że treść SMS-a może być myląca i zobowiązał się do jej zmiany.

Wszelkie wiadomości, w których znajdują się informacje o konieczności dopłaty, zapłaty lub potwierdzenia przy użyciu kart płatniczych i kredytowych, powinny zawsze wzbudzać nasze podejrzenia. Ostatnio głośną akcją phishingową, która ma na celu zdobycie danych bankowych i wyłudzenie pieniędzy jest, między innymi, SMS o wyłączeniu prądu od oszustów podszywających się pod PGE. Wszystkie podejrzane wiadomości warto sprawdzać, np. poprzez potwierdzenie na infolinii danej firmy, czy faktycznie prąd ma zostać wyłączony, czy konieczna jest dopłata za przesyłkę, czy odbywa się weryfikacja konta itd. W ten sposób możemy uniknąć oszustów i utraty pieniędzy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: dobreprogramy.pl

Źródło zdjęcia głównego: AntonioGuillem/Getty Images

Pozostałe wiadomości