Wcale nie trzeba lecieć na zagraniczne wakacje do odległych krajów, by przeżyć niezapomnianą przygodę. Szczególnie w czasie pandemii, gdy podróże były ograniczone, na popularności zyskały mikrowyprawy. Co to takiego?
Małgorzata Rozenek-Majdan opublikowała w mediach społecznościowych zdjęcie ze swoim mężem Radosławem i poinformowała, że to w najbliższym czasie ostatnia fotografia, na której para jest wystrojona. Cała rodzina wybiera się bowiem na wakacje kamperem. "Od jutra: flanele, polary, kalosze i raczej brak make-upu i włosy czesane wiatrem" – zapowiedziała.
Każdy rodzic wie, że podróż z małym dzieckiem może być bardzo uciążliwa. Co zrobić, aby uniknąć niepotrzebnych nerwów i umilić maluchowi czas? W Dzień Dobry Wakacje rozmawialiśmy na ten temat z Magdaleną Kordaszewską, ekspertką ds. zabawek i akcesoriów dla dzieci.
Od 5 do 10 proc. – o tyle wzrosła szacowana waga pasażerów i bagażu. Dodatkowe kilogramy podróżujących mogą być problemem dla linii lotniczych, które już zapowiadają poważne zmiany. Wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo podróżnym.
W większości krajów Europy nakaz noszenia maseczek dotyczy najczęściej pomieszczeń zamkniętych. Wciąż jednak są państwa, w których trzeba mieć zasłonięte usta i nos także na świeżym powietrzu. Za lekceważenie zasad grożą grzywny sięgające nawet 1900 złotych.
Mieszkańcy wielu państw afrykańskich borykają się z trudną sytuacją ekonomiczną i koniecznością codziennej walki o zaspokojenie podstawowych potrzeb. Bieda jest tam powszechna, z czego doskonale zdają sobie sprawę Europejczycy. Jednak nie wszyscy wiedzą, jak należy się zachować, gdy są proszeni o pomoc, zwłaszcza przez dzieci. Co najlepiej zrobić?
Jezioro Hańcza wraz z przyległą skarpą w 1963 roku zyskało miano rezerwatu krajobrazowo-wodnego. Okalające je fauna i flora w całości są objęte ochroną. W 1974 roku z powodu głębokości i struktury, którą tworzą podwodne ściany polodowcowe, jezioro zostało wpisane na listę Projektu Aqua UNESCO. Gdzie znajduje się jezioro Hańcza i co oferuje przyjezdnym?
Ania i Bartek Dawidowscy pewnego dnia zamienili dom na ogromną łódź. Od tego czasu para wraz z dziećmi podróżuje trimaranem po świecie. Na początku czerwca rodzina wróciła z Karaibów do Gdańska. Jak wspomina podróż i jakie plany ma na najbliższą przyszłość?
Kanion Colca w Peru uważany jest za najgłębszy na świecie. Pierwszymi ludźmi, którym udało się go przepłynąć byli członkowie krakowskiego klubu kajakowego. Polscy studenci dokonali tego ponad 40 lat temu. Ich wyczyn przeszedł do historii i trafił do Księgi Rekordów Guinnessa. Jak wspominają tę niezwykłą wyprawę? Dowiecie się tego z naszego materiału.
To była jedna z najbardziej oryginalnych podróży poślubnych XX wieku. Po latach udało się opublikować pamiętniki, które Halina Korolec-Bujakowska prowadziła podczas motocyklowej wyprawy z Litwy do Chin. Przygody, jakie wraz z mężem przeżyła pokonując tysiące kilometrów, robią wrażenie.
Jastrzębia Góra, mimo że nie jest dużą miejscowością, ma wiele do zaoferowania odwiedzającym ją turystom. Położenie nad klifami sprawia, że plaże w tym miejscu wyglądają bardziej nietypowo. Atrakcje w Jastrzębiej Górze obejmują nie tylko urwiste wybrzeża, ale też promenadę, wąwóz czy liczne zabytki.
Wakacje coraz bliżej i planujemy właśnie urlopy. Długa podróż samolotem lub samochodem niestety potrafi dać się we znaki. Jak zadbać o nasze nogi, aby zapobiec drętwieniu, opuchliźnie, a w najgorszym wypadku zakrzepicy żylnej? Z pomocą przychodzi kompresjoterapia. O tym, czym jest, opowiedział nam dr. n. med. Jacek Tulimowski, lekarz.
Jacek i Iwona Bielscy są pasjonatami podróży na motocyklach. Odwiedzili nie tylko Europę, na jednośladach dotarli także do Afryki i Azji. Urodzeni optymiści. Gdziekolwiek się pojawią, budzą zainteresowanie lokalnych mieszkańców i turystów. Od kilku lat regularnie podróżują do Grecji, która stała się ich drugą ojczyzną.
Jacek Koński nazywany jest najstarszym polskim surferem. Miłością do pływania zaraził całą rodzinę. Razem żyją w kamperze i przemierzają różne zakątki, nie tylko Polski, w poszukiwaniu wiatru i odpowiednich fal. Jak wygląda ich życie w podróży?
PKP Intercity szykuje niespodziankę dla dzieci i ich rodziców. Już we wtorek, 1 czerwca 2021 r., spółka - z okazji Dnia Dziecka - wypuści specjalne bilety, które pozwolą najmłodszym pasażerom bezpłatnie jeździć pociągami należącymi do PKP Intercity. Kto będzie mógł skorzystać z bezpłatnych biletów na Dzień Dziecka?
Pandemia powoli odpuszcza. Tym samym podróżowanie staje się łatwiejsze, a kolejne kraje otwierają się dla turystów. Tym razem Michał Cessanis w swoim cyklu "Do zobaczenia" postanowił przybliżyć nam uroki Skanii. Co warto tam zobaczyć?
Kto będzie mógł wjechać do Polski w związku z wprowadzeniem nowych zasad? To pytanie zadają sobie nie tylko turyści, ale też nasi rodacy, którzy mają bliskich w ojczyźnie, ale na co dzień mieszkają za granicą. Wytyczne dla wjeżdżających do naszego kraju podał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Czarnogóra to wchodzące dawniej w skład Jugosławii, niewielkie państwo położone nad Adriatykiem – posiada 150 km wybrzeża. Z jednej strony jest tutaj błękitne morze, z drugiej – piękne skaliste góry. Między nimi znajdują się romantyczne miasteczka z licznymi zabytkami – najczęściej pozostałościami po Wenecjanach. Swobodnie mogą wjeżdżać osoby zaszczepione przeciw COVID-19. Pozostali mają obowiązek wykonać test.
Linie lotnicze będą mogły sprawdzać wagę pasażerów - tak wynika z dokumentów przesłanych przed Federalną Agencję Lotnictwa. Wszystko dlatego, że ważymy coraz więcej. Bez prawidłowych danych odpowiednie wyważenie samolotu może być niemożliwe. Czy będzie można odmówić wejścia na wagę?
Miasto założone przez Greków, zniszczone przez Kartagińczyków, rujnowane przez trzęsienia ziemi i odbudowywane przez Włochów musi mieć ciekawą historię. Oto Mesyna na Sycylii...
Zielone certyfikaty to dokumenty, które ułatwią przemieszczanie się w Unii Europejskiej. Jak zapewnia rząd, Polska zostanie podłączona do systemu najpóźniej 25 czerwca. Jak będzie wyglądał zielony certyfikat? Czy będzie obowiązkowy?
Paszport covidowy lub szczepionkowy miałby być w wersji elektronicznej lub papierowej. Będzie to świadectwo o szczepieniu przeciw COVID-19, przebyciu choroby lub o negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa. Paszport taki ma umożliwić swobodne podróżowanie po krajach Unii Europejskiej. Francja i Malta już dołączyły do programu, kolejne kraje zrobią to w ramach testu.
Paszport szczepionkowy to temat, który rozgrzewa naszą wyobraźnię w związku ze zbliżającym się wielkimi krokami sezonem urlopowym. Wielu z nas chce spędzić wakacje poza granicami kraju. Czy oprócz tradycyjnego paszportu będziemy potrzebować dokumentu zaświadczającego, że jesteśmy zaszczepieni? Prace nad nim prowadzi Komisja Europejska.
W tym roku wiele osób zrezygnuje z zagranicznych wczasów na rzecz pobytu w Polsce. Co ciekawego można zobaczyć w naszym kraju? Miło czas można spędzić np. w Puszczy Niepołomickiej. W Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak pokazał, co może w niej zachwycić.
Jezioro Wetter to jeden z największych szwedzkich zbiorników wodnych, do którego rokrocznie przyjeżdżają miłośnicy aktywnego wypoczynku. Zarówno nad samym jeziorem, jak i w jego okolicach istnieją idealne warunki do uprawiania różnych sportów, ale też do spokojnego odpoczynku na łonie natury. Sprawdź, co ma do zaoferowania jezioro Wetter.
Wyspa Gozo nie jest zbyt duża, za to niezwykle urokliwa. To coś dla osób, które cenią sobie odpoczynek w spokojnym miejscu, gdzie życie płynie wolniej, a widoki zapierają dech w piersiach.
Przylądek Nordkapp to mekka podróżników – choć wbrew powszechnej opinii nie jest on najdalej wysuniętym na północ skrawkiem europejskiego lądu (wyprzedza go znajdujący się na tej samej wyspie przylądek Knivskjellodden), przyciąga turystów już od kilkuset lat. Podróż na Przylądek Północny warto jednak dobrze zaplanować. Jak tam dojechać?
Imponująca twierdza Alcazaba w Almerii to pozostałość po arabskich wpływach w Hiszpanii. Powstała jako umocnienie znajdującego się w mieście portu, który w X wieku miał ogromne znaczenie dla handlu międzynarodowego – drogą morską transportowano tu bawełnę, jedwab i brokaty z Bliskiego Wschodu.
Honduras to państwo w Ameryce Środkowej, położone między Oceanem Spokojnym a Morzem Karaibskim. Klimat Hondurasu jest przez przyjazny cały rok, jednak jest zmienny w zależności od regionu kraju. Waluta Hondurasu to lempira, a jej wymiana możliwa jest w miejscowych placówkach bankowych. Bezpieczeństwo Hondurasu to jeden z częstych tematów warunkujących turystyczną wyprawę do tego kraju. Czy warto odwiedzić Honduras? Jakie są jego główne atrakcje?
Zbliża się weekend majowy, czas wypoczynku oraz rodzinnych wyjazdów. Coraz więcej osób decyduje się na zabranie ze sobą czworonożnych przyjaciół. W naszym studiu gościła behawiorystka Sonia Maciuszek, która podzieliła się wskazówkami, jak przygotować zwierzęta do podróży. Na co zwrócić uwagę? Jak zmniejszyć stres pupila, aby podróż była znośna dla niego i właściciela?