podróż

  podróż

  Byli smutni i zawiedzeni życiem... postanowili zrobić coś dużego i najdalej jak się da! 20 tysięcy kilometrów od Polski na środku Oceanu Spokojnego leży wyspa Pitcairn zamieszkana przez potomków buntowników z Bounty. Korzystając z własnych środków, kredytu oraz pieniędzy zebranych dzięki crowd-fundingowi Mateusz Konopacki i Marek Szymański postanowili wybrać się na tę wyspę i nakręcić tam film dokumentalny!

  „Nie mamy ustalonego planu, tylko niektóre miejsca do których chcemy dotrzeć. Nie wiemy kiedy wrócimy, kupiliśmy bilet w jedną stronę” – tak właśnie Julia opowiada o swoich planach. Już 5 lutego zaczyna największą przygodę swojego życia, wraz z Janem- narzeczonym – wyjeżdża w podróż do Indii. W Dzień Dobry TVN opowiedziała o swoich planach i „dyżurowała” jako naczelny juror oceniający i wybierający Wasze fotografie.

  Pomysł na wyprawę do Afryki samochodami terenowymi wziął się, jak mówią nasi goście, z ogromnej potrzeby podróżowania. Uczestnicy wypawy mieli cel - chcieli zobaczyć Afrykę nie ponosząc wyszokich kosztów i pomóc szkole i dzieciom z gambijskiej wioski. O swojej wyprawie po drogach i bezdrożach Afryki opowiedzieli w Dzień Dobry TVN: Bartosz Dobrowolski i Marcin Kołacz.

  Tym razem Jakub Porada udał się do miasta, w którym faktyczną siedzibę ma Parlament Europejski. Oprowadził nas po kultowych miejscach w Brukseli, między innymi na własne oczy zobaczył najsłynniejszego na świecie siusiającego chłopca.

  Gdzie nocował i czym podróżował po Londynie? Jak udało mu się zwiedzić British Museum zupełnie za darmo? Tylko dla Dzień Dobry TVN Jakub Porada zdradził tajemnice taniego podróżowania.

  Korzenne przyprawy i ogon bobra. Jaka była staropolska kuchnia magnacka i szlachecka? Nasz podróżnik kulinarny Maciej Nowak cofnął się w czasie.

  Ubrania szyją na miarę, ale można dostać już uszyte od ręki. Są w stanie stworzyć każdą sukienkę o jakiej marzy dziewczynka, nawet najbardziej oryginalną. Inga Sosna i Dominika Krzewińska spełniają marzenia tak księżniczek jak i królowych. Zapraszamy na kolejny odcinek cyklu "Kobiecy biznes".

  Niezmordowany w wyszukiwaniu okazyjnych podróży - Jakub Porada znalazł kolejną świetną okazję. Zobacz, ile zapłacił za podróż do Białegostoku i co udało mu się zwiedzić!

  Zobacz, jak wyglądała podróż do Hanoi, gdzie najpopularniejszych środkiem transportu jest skuter.

  4 lipca upadłość ogłosiło biuro podróży Sky Club, psując wakacje około 20 tysiącom osób. W studiu Dzień Dobry Wakacje - ekspert branży turystycznej - Jan Korsak radził jak zabezpieczyć się przed plajtą biura podróży? Jak można sprawdzić czy biuro podóży jest godne zaufania?

  Reżyser Bartosz Dąbrowski i Błażej Kafarski, operator dźwięku opowiedzili w Dzień Dobry TVN o projekcie Six Degrees, czyli eksperymentalnej podróży przez świat, w której wzięli udział. Twórców filmu nurtuje odpowiedź na pytanie: czy jesteśmy tak zaabsorbowani swoimi sprawami, pracą i problemami, że nie dostrzegamy ludzi wokół siebie? Czy dbamy o zawierane znajomości? Kim są bohaterowie tego ich filmu?

  Wakacje tuż tuż, a biura podróży kuszą nas ofertami typu "last minute". Urlop na Teneryfie czy w Tunezji można spędzić taniej niż nad polskim morzem. Dlaczego w naszym kraju musimy więcej wydać, by się zrelaksować i odpocząć oraz częściej sięgać do portfela niż np. w Egipcie? Gościem Dzień Dobry TVN był Prezes Polskiej Izby Turystyki Jan Korsak.

  Rogi nosorożców to cenny produkt nie tylko dla łowców zwierząt. Dlatego w Zimbabwe powstał rezerwat dla nosorożców, który chroni te zwierzęta przed żądnymi zysku kłusownikami. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy: dziennikarza, fotografa i podróżnika Tomasza Michniewicza oraz Agnieszkę Krotecką, która wyjechała wraz z Tomkiem do Zimbabwe, by tam otoczyć opieką nosorożce. Czy obawiała się tego wyjazdu? Jakie wrażenia przywiozła z podróży do Zimbabwe?

  Tunezja to miejsce malownicze i popularne wśród turystów. Joanna Jabłczyńska odkryła te tereny Tunezji, które są mniej znane, ale równie atrakcyjne i frapujące. Zobacz nurkowanie w stylu Joasi Jabłczyńskiej i niecodzienne metody podrywania kobiet przez smagłych Tunezyjczyków.

  Okazuje się, że na jednego pasażera kolei przypada tylko jeden pies. A co, jeśli ktoś ma dwa? To sprawdził reporter Dzień Dobry TVN Filip Chajzer w asyście Diesela i Tequili.

  Ceny wycieczek do Grecji spadły. Według ostatnich raportów znów stały się popularne. Jeśli nie boimy się nieprzewidzianych przygód to właścicielka biura podróży Joanna Gocławska-Mazur rekomenduje podróż do Grecji. Jeśli natomiast jesteśmy przezorni to Przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich Ryszard Petru nie poleca wycieczek w te rejony. W studiu Dzień Dobry TVN nasi goście omówili wszystkie za i przeciw. Wybór należy jak zwykle do Was.

  Prosto z Doliny Kościeliskiej, baca zdradza Bartkowi Jędrzejczakowi tajniki wypasu owiec!

  Za nimi kolejny dzień pełen wrażeń. Musieli wstać wcześnie rano, by płynąc na połów koralowca. To zajęcie tylko dla prawdziwych twardzieli, ponieważ trzeba zejść pod wodę nawet 130 metrów. Po wyjściu z wody nurek musi od razu wejść do komory dekompresyjnej. Ich przewodnikiem po świecie poławiaczy koralowców był Francuz Jean Yves, który zajmuje się tym od 15 lat. Koral z Morza Śródziemnego występuje na ogół w kolorze ciemno czerwonym, a rzadziej blado różowym.

  To już trzeci dzień wyprawy do Tunezji. Nasza ekipa, razem z Joanną Jabłczyńską, dotarła do Tunisu. Wszyscy przekonali się, jak dobrze smakuje tunezyjskie wino. Mieli także okazję "przytulić" się do beczek z tym czerwonym trunkiem! Sidi Bou Said to romantyczne miasteczko założone w XV wieku przez hiszpańskich Maurów. Położone jest na lazurowym wybrzeżu Morza Śródziemnego. Joasię zachwyciło niebiesko - białym pejzażem. Na koniec aktywnego dnia Joasia udała się do tunezyjskiej telewizji i tym samym zostaliśmy pierwszą ekipą telewizyjną, która miała okazję zobaczyć jak TO się robi w porewolucyjnej Tunezji! Jeszcze dwa lata temu nie byłoby możliwe, by wkroczyć za kulisy tamtejszych mediów. Nasza podróżniczka spotkała się z prowadzącą serwis informacyjny Hanene Gasmi.

  Dziś Joanna Jabłczyńska wraz z ekipą Dzień Dobry TVN zwiedzała Hammamet. Jej przewodnikiem była Galia Boukef - pół Polka, pół Tunezyjka, która urodziła się w Warszawie, ale wychowywała się w Tunezji. Galia opowiedziała jej o życiu w Tunezji więcej niż można przeczytać w jakimkolwiek przewodniku. Jutro czeka ją wizyta w winnicy, gdzie planuje degustację tunezyjskich win. W planach ma także zwiedzanie stolicy Tunezji - Tunisu i starożytnej Kartaginy, założonej w IX w p.n.e. przez Fenicjan. Noc spędzi w Bizercie.

  Joanna Jabłczyńska wyruszyła w egzotyczną podróż do Tunezji. Towarzyszymy jej w tej wyprawie. Dziś dostaliśmy od niej maila z pierwszymi zdjęciami i pierwszymi wrażeniami z podróży. Hammamet powitał naszą ekipę i Joasię pięknym słońcem. Niebawem ruszają dalej na północ. Pod koniec tygodnia chcą dotrzeć przez Kartaginę do Bizerty, potem odwiedzić Tabarkę oraz El Kef.

  Kitesurfer Jan Lisewski wrócił do Polski. W Dzień Dobry TVN rozmawailiśmy z jego żoną. Jakie było przywitanie małżonków? Jak bardzo cierpiał od mocnego słońca i czy jeszcze kiedykolwiek wyruszy w taką podróż?

  Afrykański busz to jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie, ale może być też śmiertelnie niebezpieczny - mówi podróżnik i dziennikarz Tomek Michniewicz, który radzi jak nie zginąć w buszu. Dlaczego akacjowiec może nam zagrażać? Jak smakuje kopiec termitów i, co zrobić, gdy nie mamy przy sobie kremu do opalania?

  W rezerwacie Imire w Zimbabwe wystrzelano w zagrodach nosorożce i okaleczono ich opiekunów. Zabija się je dla rogów. - To straszna historia i dlatego postanowiliśmy pomóc Imire - pisze na swojej stronie internetowej Tomek Michniewicz, dziennikarz i autor bestsellerowej książki "Samsara. Na drogach, których nie ma". Tylko w RPA zginęło w tym roku ponad 400 nosorożców. Jeśli nie zaczniemy ich ratować, te zwierzęta wyginą.