podróż

  podróż

  Już niedługo majówka. Wystarczy wziąć trzy dni urlopu, by odpoczywać przez dziewięć dni. Co w tym czasie robić? Gdzie warto wyjechać? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła specjalistka ds. PR Klaudyna Mortka z portalu wakacje.pl.

  Hiszpańskie przysłowie głosi, że "Katalończycy są Polakami Hiszpanii". Dlaczego? Natalia Kliszczyk, Polka pracująca w Barcelonie, twierdzi, że to miasto, z którego zawsze wyjeżdża się z poczuciem niedosytu. Razem ze swoim chłopakiem Adrianem Laiseca oprowadziła Dzień Dobry TVN po nieuczęszczanych przez turystów ulice Barcelony.

  Homnath Sapkota pochodzi z Nepalu. W Polsce mieszka i gotuje już od 20 lat: "Tam zawsze jest wojna, dlatego jestem w Polsce. Jest cicho, spokojne, a ludzie są mili". Mikołaj Rey wybrał się do jego restauracji, żeby spróbować jak smakuje Nepal.

  Posiadanie dzieci nie jest przeszkodą w podróżowaniu - tak twierdzą Wojciech i Eliza Łopacińscy. Udowodnili to zabierając dzieci w roczną podróż dookoła świata. Przez rok pokonali ponad 114 tysiące kilometrów i ponad dwa razy okrążyli Kulę Ziemską. Do studia Dzień Dobry TVN przyszli oczywiście z dziećmi: synem Wojtkiem i córką Łucją. Jakie rady mają dla rodziców dzieci, które wkrótce wyruszą na ferie zimowe? Poznajcie sposoby Łopacińskich na udane ferie!

  Ruszają na Syberię, ... "żeby znaleźć zimno". Ich celem jest wioska Ojmiakon, gdzie temperatury spadają nawet do - 70 stopni Celsjusza. Z Walerianem Romanowskim, który zamierza ustanowić nowy rekord Guinnessa i Wawrzyńcem Kucem, koordynatorem ekstremalnej wyprawy na Syberię, rozmawiała Ula Chincz. Gdzie przygotowywali się do syberyjskich warunków i dlaczego rower, na którym będzie jechał Walerian nie ma przerzutek ani hamulców?

  Kiedy Joachim miał 19 lat, lekarze postawili diagnozę: guz mózgu. Po udanej operacji jego ojciec, Robert Czerniak, został rehabilitantem na pełen etat. Kiedy Joachim zaczął chodzić, postanowili, że wyruszą do Australii (rozmawialiśmy z nimi przed samym wyjazdem). Przejechali na rowerach 10 tys. kilometrów. Napisali książkę "Podróże do granic". Ojca i syna zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN.

  Delhi to dawna stolica Indii. Drugie co do wielkości miasto po Bombaju, w którym oficjalnie mieszka 25 milionów ludzi. Dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Chętnik zabierze Was w swoim reportażu w podróż po egzotycznych Indiach i Delhi.

  Nauczyciel matematyki Gordon Wilson przeszedł ok. 1500 km w niecałe 80 dni. Jego podróż zaczęła się w Leeds a skończyła w Poznaniu, gdzie czekała na niego stęskniona żona Ela. Parę gościliśmy w Dzień Dobry TVN, by powiedzieli nam o tym niezwykłym wyczynie, no i oczywiście o swojej miłości. Długo przygotowywał się do tej podróży? Jakich ludzi spotkał na swojej drodze?

  Po zamachach, które wstrząsnęły Tunezją w 2015 roku, polskie ministerstwo turystyki odradza ten kraj jako cel wyjazdów turystycznych. Jak dziś wygląda sytuacja w Tunezji, zwłaszcza jeśli chodzi o bezpieczeństwo turystów? Naszym gościem była Selma Elloumi Rekik - tunezyjska minister turystyki i rzemiosła. Z panią minister rozmawialiśmy również o zmianach jakie zaszły w tamtejszej polityce. Jaka jest rola kobiety w Tunezji? Czy kobieta minister ma jakieś specjalne prawa albo ograniczenia?

  Janusz Chabior jest bardzo związany ze swoim psem Batmanem. Z tego też powodu aktor zabiera swojego pupila w niemalże każdą podróż. Gdzie bywali? Dowiecie się już w najbliższą sobotę w Dzień Dobry TVN.

  Hanna Lis i Łukasz Jemioł w ostatnim odcinku wygrali immunitet w programie "Azja Express" i możliwość wymieszania par podróżujących razem z nimi po Azji. W ten sposób Maria Konarowska została kompanem Ludwika "Rozumu" Borkowskiego. Czy ucieszyła ich ta zmiana? Czy to prawda, że mają się ku sobie? Maria i Ludwik byli gośćmi Dzień Dobry TVN.

  Prowadzącą "Azja Express" jest Agnieszka Woźniak-Starak. O swoich relacjach z uczestnikami programu powiedziała w Dzień Dobry TVN. Z kim miała największy problem? Odniosła się też do plotki, według której osoby biorące udział w "Azja Express" miały bardziej luksusowe warunki niż to pokazywano.

  Już dziś wieczorem zobaczycie kolejny odcinek programu „Azja Express”. Czy ekstremalne sytuacje, jakim uczestnicy byli poddawani w programie, przekładały się na relacje między przyjaciółmi? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Pascal Brodnicki, jego przyjaciel Paweł Dobrzański oraz Agnieszka Włodarczyk i Maria Konarowska. Jak wspominają swoją podróż po Azji?

  Było wiele wypraw na rowerze przez Polskę, dlatego Marcin Jakub Korzonek postanowił poszukać innej koncepcji na swoją podróż. Wpadł więc na pomysł przejechania naszego kraju w linii prostej – z południa na północ, od granicy polsko-czeskiej do Bałtyku. O swojej podróży Marcin powiedział w Dzień Dobry TVN. Jakiego sprzętu używał podczas wyprawy? Jak pokonywał rzeki i inne przeszkody? Do czego służyła mu maczeta? Czy Marcin planuje kolejne podróże?

  Bella i Sito połączył Madryt - ona przyleciała z Tajwanu studiować stosunki międzynarodowe, natomiast on pochodzi z południowej części Hiszpanii. Poznali się podczas studenckiej imprezy. Teraz marzą o ślubie w ojczyźnie Belli. Ale nie chcą tam dotrzeć samolotem, tylko autostopem. Jednym z krajów, przez który przejeżdżali była Polska. Co im się podoba w naszym kraju? Ile jest jeszcze kilometrów przed nimi? Kiedy dotrą do Tajwanu?

  Już dzisiaj będziecie mogli zobaczyć na antenie TVN pierwszy odcinek programu "Azja Express", w którym gwiazdy wyruszają do południowej Azji i tam, z jednym dolarem w kieszeni, muszą sobie zorganizować wyżywienie, nocleg oraz transport. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy kilku uczestników programu: Weronikę Budziło, Radka Majdana, Leszka Stanka, Darka Kuźniaka i Łukasza Jemioła, by zapytać o wrażenia z wyjazdu. Jakie zadania musieli wykonywać? Jakie cechy charakteru pomogły im przetrwać? Jakie błędy popełniali? Z jakiego powodu Marcin Prokop mógłby odpaść już w pierwszym programie?

  Woda, przyroda, smażona ryba i relaks... Czego chcieć więcej? Wcale nie trzeba jechać setki kilometrów z Warszawy nad morze, by wypocząć. Dziennikarz Marcin Sawicki wybrał się nad Zalew Zegrzyński, który znajduje się zaledwie 40 kilometrów od stolicy.

  W kolejną podróż Monika Mariotti udała się do Hiszpanii, dokładnie do Kastylii-La Manchy. Co urzekło ją w tym miejscu? Kto był jej przewodnikiem? Jakie legendy skrywa okolica? I czego nauczyła się tu Monika?

  W swojej książce o Dubaju opisuje te miejsca, do których "zwykły turysta" zazwyczaj nie dociera. Jego zdaniem sednem wakacji jest znajdowanie "miejsc niezadeptanych". Czy rzeczywiście, jak uważa nasz gość Jacek Pałkiewicz: "Czas prawdziwych podróży dobiegł końca"? Czym jego zdaniem różni się podróż od wyjazdów turystycznych oferowanych nam przez biura turystyczne? A Wy, wolicie "prawdziwie podróżować" czy wyjechać na wakacje z opcją all-inclusive?

  Dla miłości można zrobić wiele, wywrócić do góry nogami całe swoje dotychczasowe życie, a nawet zdecydować się na "miłosną emigrację". O tym z czym wiąże się taka rewolucja, co pozwala ją przetrwać i jak silna potrafi być miłość rozmawialiśmy z naszymi dzisiejszymi gośćmi: Basią Ritz i jej mężem Ulim oraz z Ireneuszem Ciarą i Daviną Reeves, która z powodu miłości przeprowadziła się z Nowego Jorku … na Śląsk.

  Bartek Jędrzejak postanowił oderwać swojego siostrzeńca - Huberta od komputera. Zafundował mu intensywne spotkanie z naturą! Zobaczcie czy udało mu się zainteresować młodzieńca czymś innym niż gry na tablecie! :) A Wasze pociechy, wolą siedzieć przed komputerem, czy ruszyć w nieznane, na spotkanie z przyrodą?

  Wraz z rozpoczęciem urlopów wzrasta liczba psów porzuconych przez swoich właścicieli. Co zrobić ze zwierzakiem w czasie wakacji? Pupila można zostawić np. w specjalnym psim hotelu lub zabrać go ze sobą. Gościem Dzień Dobry Wakacje była dziennikarka Katarzyna Świerczyńska, która zawsze podróżuje ze swoim psiakiem. Jak zaplanować wakacje z psem? Jakim środkiem transportu najlepiej jest podróżować? I co jest niezbędne w czasie takiego wyjazdu?

  Andrzej Meller w Wietnamie spędził trzy lata. Nam dziennikarz pokazuje te miejsca w Wietnamie, o których przeciętny turysta nie ma zupełnego pojęcia. Tym razem byliśmy z kamerą w Da Lat - wietnamskim Paryżu. W czym tkwi wyjątkowość tego miejsca?

  Z końcem maja Aleksander Doba chciał po raz trzeci przemierzyć Atlantyk na swoim kajaku. Niestety przez awarię sprzętu wyprawę trzeba było przerwać. Na kiedy podróż została przełożona? I w jakiej formie jest obecnie podróżnik? Z Aleksandrem Dobą rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  Okazuje się, że piłka nożna to w Japonii popularna dyscyplina sportowa. Jedną z czołowych gwiazd tamtejszego footballu jest Polak - Krzysztof Kamiński. Jego partnerkę Natalię Grębowicz gościliśmy w studiu Dzień Dobry TVN. Natalia pisze w Japonii bloga, który stał się popularny. Jak żyje im się w kraju kwitnącej wiśni? Czy para jest rozpoznawalna na ulicy? I czy ciężko było im się przystosować do tamtejszej rzeczywistości?

  Arkady Paweł Fiedler wyrusza do Azji i to nie byle czym, bo rumakiem rodem z PRL - fiatem 126p. Przed wyjazdem spotkał się z nim Marcin Sawicki. Dziennikarz Dzień Dobry TVN chciał wiedzieć, czy podróżnik jest przygotowany na ewentualne awarie auta, czy trasa, którą zamierza jechać jest trudna i ile zabiera bagażu. Arkademu życzymy szerokiej drogi.

  Izabela Bagińska i Jan Srokowski tworzą niezwykłą parę - połączyła ich nie tylko miłość, ale także pasja podróżowania. W kilka miesięcy odwiedzili 16 krajów, realizując przy tym niecodzienny projekt. Zobaczcie, jaki.

  Gościem Dzień Dobry TVN był Andrzej Meller. Podróżnik i reportażysta od kilku lat mieszka w Wietnamie. Jego pierwsze wrażenia wcale nie były przyjemne. Dlaczego? Pomimo traumatycznych przeżyć Andrzej zdecydował się zostać w Wietnamie na dłużej. Co urzekło go w tym miejscu?

  Wiedeń to jedno z najpiękniejszych miast na świecie. Po stolicy Austrii oprowadziła nas Małgorzata Nowak, która mieszka tam od 20 lat. Polka pokazała nam urokliwe miejsce, które są mało popularne wśród turystów. Małgorzata zaprowadziła nas w do restauracji, gdzie serwują najlepsze golonki oraz na bazar, skąd niektóre produkty ze względu na swoją jakość wysyłane są do aż Hollywood. Jakie jeszcze atrakcje skrywa stolica Austrii?

  Austria to nie tylko Wiedeń. Pozostałe austriackie miasta również tętnią życiem kulturalnym. Nie brakuje tam teatrów, oper ani muzeów. Sprawdzić to postanowił dziennikarz Jakub Porada, który zwiedził między innymi jedno z najnowocześniejszych muzeów w Europie - Ars Electronica Center, ale nie tylko. co jeszcze ujęło go w Linz?