Styl życia

Czarna dziura w centrum naszej galaktyki. Po raz drugi w historii udało się zrobić jej zdjęcie

Styl życia

Autor:
Daria
Pacańska
Czarna dziura w centrum naszej galaktyki!
Czarna dziura w centrum naszej galaktyki! Dzień Dobry TVN
wideo 2/11

Po raz drugi w historii naukowcom udało się zrobić zdjęcie czarnej dziury. Znajduje się ona w centrum naszej galaktyki. W Dzień Dobry TVN o tym, co to dla nas oznacza, opowiedział Karol Wójcicki, astronom i popularyzator nauki o kosmosie.

Zdjęcie czarnej dziury w centrum naszej galaktyki

Naukowcy zrobili zdjęcie czarnej dziury, ale to było niezwykłe wyzwanie, bo czarnych dziur nie widać. Pochłaniają wszystko i nie emitują niczego. To, co zostało uchwycone na zdjęciu, jest niezwykle małe na niebie.

- Żeby to było możliwe, trzeba było stworzyć taki wirtualny teleskop, rozmiaru całej naszej planety poprzez fakt, że na kilku kontynentach były różne teleskopy, które zsynchronizowały swoją pracę tworząc coś na wzór wielgachnego teleskopu - powiedział Karol Wójcicki.

Przy fotografowaniu czarnej dziury wziął udział Polak, Maciej Wielgus. Dzisiaj astronomowie intensywnie ze sobą współpracują i łączą się w międzynarodowe zespoły.

Czym jest czarna dziura?

Czarna dziura, to jak powiedział Karol Wójcicki, gwiazda zombie albo nawet gwiazda duch. Kiedyś była najpotężniejszą gwiazdą, ale skończyła swój żywot i zapadła się w sobie.

- Wtedy bardzo się zmniejszyła, a jej grawitacja wystrzeliła w nieskończoność. To sprawia, że grawitacja czarnej dziury pochłania absolutnie wszystko. Nie jesteśmy w stanie od niej nie tylko odlecieć, ale nie jest w stanie od niej odlecieć światło. W związku z czym nie możemy tego obiektu zobaczyć, bo nic się od niego nie odbija. To, co widzimy na fotografii, to tak naprawdę jej cień, bo czarną dziurę otacza dysk bardzo gorącej materii - tłumaczył Wójcicki.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości