Starość? Tak, ale na własnych warunkach. "Płyniemy rzeką, która kończy się wodospadem"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak się starzeć bez godności?
Jak się starzeć bez godności?
Inspirujące Kobiety Olga Legosz
Inspirujące Kobiety Olga Legosz
Dorota Wellman Inspirujące Kobiety - zapowiedź
Dorota Wellman Inspirujące Kobiety - zapowiedź
Angelika Wątor walczy szablą i jest żołnierzem
Angelika Wątor walczy szablą i jest żołnierzem
"Inspirujące kobiety": Elena Pawęta
"Inspirujące kobiety": Elena Pawęta
"INSPIRUJACE KOBIETY" z Katarzyną Fetter
"INSPIRUJACE KOBIETY" z Katarzyną Fetter
Magdalena Grzebałkowska i Ewa Winnicka to autorki książki "Jak się starzeć bez godności". To przepełniona dystansem do siebie i humorem publikacja o kryzysie wieku średniego oraz dojrzewaniu po swojemu. Reporterki odpowiadają w między innymi na pytanie jak nie dać się kryzysom i żyć na własnych zasadach.

Czy istnieje godna starość?

Reporterki Magdalena Grzebałkowska i Ewa Winnicka w zabawny sposób rozprawiają o starości oraz o tym, jak w ogóle postrzegana jest w naszym kraju.

- Właściwie nie wiemy jak się starzeć, bo ta książka wynika z naszego podcastu "Jak się starzeć bez godności?". My po prostu mamy 50 lat. Państwa też to kiedyś dotknie - powiedziała Magdalena Grzebałkowska. - My nie wiemy, co nas czeka. Zobaczcie, że starość w naszym kraju, ale nie tylko w naszym kraju, podobno we Francji jest lepiej, starości się nie zauważa. Starość jest albo śmieszna, albo się ją ukrywa, albo jest chora, w sensie, że ludzie chorują i się tym przejmujemy - dodała.

Ewa Winnicka podkreśliła, że w pewnym wieku przychodzi czas na refleksję.

- Wykonałyśmy pracę intelektualną i zrozumiałyśmy, że wszyscy niedługo zginiemy w zupie i płyniemy rzeką, która kończy się wodospadem. Teraz chodzi o to żebyśmy płynęły jak powiedział mistrz Beksiński, że "lepiej płynąć na wygodnym fotelu niż na kaktusie" - powiedziała Ewa Winnicka.

Książka dla 50-latków

Książka zawiera rozmowy reporterek. Najważniejszym przesłaniem, które z nich wynika, jest to, że warto znaleźć swój sposób na radzenie sobie z upływającym czasem.

- Chodzi o to, żeby się starzeć na własnych warunkach, jedziemy tak, jak chcemy. Żeby ktoś nam nie mówił, że czegoś nie wypada w naszym wieku. Chcemy być śmieszne, bądźmy śmieszne, chcemy być poważne, bądźmy poważne. Chcemy medycyny estetycznej, proszę bardzo - powiedziała Magdalena Grzebałkowska.

I dodała:

- To nie jest poradnik, to jest nieporadnik, bo to nawet nie jest antyporadnik. Myśmy napisały nieporadnik, jesteśmy nieczułymi przewodniczkami.

Na koniec rozmowy Anna Kalczyńska zapytała, czy Polska to jest kraj dla starzejących się ludzi?

- My to zrobimy, żeby to był kraj dla starzejących się ludzi - zaznaczyła Ewa Winnicka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl. Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości