Sport i fitness

Lekarze gwiazd sportu. "Staramy się traktować tych słynnych zawodników jak zwykłych pacjentów"

Sport i fitness

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
Robert Stockinger
Lekarze gwiazd sportu
Lekarze gwiazd sportu Dzień Dobry TVN
wideo 2/15

Emmanuel Papacostas i Konrad Słynarski to ortopedzi sportowi, którzy niejednego piłkarza postawili na nogi. W rozmowie z Robertem Stockingerem, dziennikarzem Dzień Dobry TVN, opowiedzieli o swoim fachu. Czy trudno jest współpracować z gwiazdami sportu? Ile warte są stopy zawodnika?

Emmanuel Papacostas leczył największe piłkarskie gwiazdy

Emmanuel Papacostas jest ortopedą sportowym z Grecji. Jego pacjentami byli tacy piłkarze jak: Kylian Mbappé czy Neymar.

- Gwiazdą na tym poziomie jest się przez krótki czas. Mogę być chirurgiem przez 50 lat, a niestety ci zawodnicy mają dużo krótsze kariery i muszą być wtedy zdrowi. To nakłada na lekarza dużo większą odpowiedzialność, ale z drugiej strony staramy się traktować tych słynnych zawodników jak zwykłych pacjentów, a tych zwykłych pacjentów - jak gwiazdy. To jest mądre podejście do medycyny - tłumaczył specjalista w rozmowie z Robertem Stockingerem.

Po świecie krąży plotka, że nogi najsłynniejszych graczy są ubezpieczone na miliony euro. Dlatego dziennikarz Dzień Dobry TVN zapytał wprost - czy jest w niej odrobina prawdy? - Osobiście nie widziałem tych umów, ale tak. Oni w ten sposób ubezpieczają swoje źródło dochodu. Tak samo my chirurdzy ubezpieczamy ręce, którymi pracujemy. Tak nakazuje rozsądek - odpowiedział dr Emmanuel Papacostas.

Lekarze gwiazd sportu

Kiedy piłkarze doznają kontuzji podczas meczu transmitowanego w telewizji, rozmówcy Roberta Stockingera są w stanie przez ekran postawić diagnozy. Potrzebują do tego maksymalnie dwóch powtórek. - Większość ludzi upada tak samo. Większość ludzi upadając tak samo układa kolano, rękę. W związku z czym w 90 proc. już nawet po samym upadku możemy zorientować się, co się mogło uszkodzić - mówił Konrad Słynarski, ortopeda sportowy.

Jak podkreślił lekarz, bardzo często sportowcy, czy ich trenerzy, lub kluby podejmują decyzje, które nie zawsze są zgodne z duchem medycyny. - Spotykam się z tym, że sportowcy podejmują decyzje, które są wbrew ich zdrowiu. Tylko po to, by dociągnąć jeszcze jeden sezon. Zagrać dwa lata i potem po skończonej karierze przejść operację - zauważył dr Konrad Słynarski.

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2022 odbędą się w Katarze. Klinika Emmanuela Papacostasa będzie dbała o zdrowie sportowców podczas turnieju. Co na temat rozgrywek sądzi lekarz? Jak się przygotowuje? Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: Robert Stockinger

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości