Mimo że haluksy najczęściej rozpoznawane są kobiet, to czasem zdarza się, że dotykają również dzieci. Co przyczynia się do powstawiania? Jak leczy się tego rodzaju deformacje u młodych osób? Zapytaliśmy o to dr Konrada Słynarskiego, ortopedę.
"Tego już nie chcemy".
Dr Artur Biel jest chirurgiem i ortopedą. Niedawno podjął się ekstremalnego wyzwania - samotnie przepłynął skuterem wodnym Morze Bałtyckie, Morze Północne i Fiordy Norweskie. Tym samym stał się pierwszym człowiekiem, który w dwa tygodnie pokonał trasę 3100 km. Co więcej, zrobił to w szczytnym celu.
Jak przygotować się do sezonu narciarskiego?
Emmanuel Papacostas i Konrad Słynarski to ortopedzi sportowi, którzy niejednego piłkarza postawili na nogi. W rozmowie z Robertem Stockingerem, dziennikarzem Dzień Dobry TVN, opowiedzieli o swoim fachu.
Wielu z pacjentów ma problem, by po rekonwalescencji powrócić do aktywności fizycznej. Podłożem tego zjawiska najczęściej są zaburzenia psychiczne. Jak możemy sobie pomoc, by przełamać traumę i lęk? O tym opowiedział nam ortopeda, dr Konrad Słynarski.
Z czym udać się do ortopedy lub fizjoterapeuty?
Wkładki lub półwkładki żelowe do butów to pomoce ortopedyczne zapewniające wygodę noszenia obuwia oraz przynoszące wiele korzyści dla zdrowia stóp i układu kostno-mięśniowego człowieka. Czym charakteryzują się wkładki żelowe do butów roboczych, a jak wyglądają wkładki żelowe do butów na obcasie? Warto posiadać wiedzę o tym, jak dobrać wkładki do różnego rodzaju butów.
Lavie Kwizera ma 11 lat, ale nigdy dotąd nie chodził. Chłopiec urodził się z łamliwością kości i z tego powodu doszło u niego do około 50 złamań. W październiku wraz z mamą przyleciał do Polski. Wybitni ortopedzi przeprowadzili skomplikowaną operację, która dała mu nowy początek. Teraz potrzebne są pieniądze na rehabilitację.
Przyjęło się, że 10 tysięcy kroków to zalecana dawka ruchu, który powinniśmy wykonywać na co dzień. Jednak czy dla każdego taka liczba będzie odpowiednia? Ortopeda wskazuje, że aktywność fizyczna musi być dostosowana indywidualnie i nie ma jednej sztywnej reguły.
Alina i Jan Blacha są bohaterami niezwykłej historii miłosnej. Małżeństwo połączyła pasja do wspólnego zawodu. Świetnie czują się przy sobie nie tylko w domowym zaciszu, ale także na sali operacyjnej. Bycie razem daje im możliwość rozumienia się bez słów.
Gdy twoje dziecko unika aktywności fizycznej i dużo czasu spędza siedząc przed telewizorem, komputerem lub przy biurku, może nabawić się wad postawy. Jak prawidłowo dbać o kręgosłup dziecka? Jak siedzieć przy biurku, by nie uszkodzić sobie kręgosłupa? Jak powinien być ustawiony monitor komputera? Czym jest skolioza, lordoza, a czym kifoza? Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy ortopedę Adriana Rymarczyka.
Osoby z przepukliną krążka międzykręgowego (inaczej dyskopatią) odczuwają umiarkowany lub silny ból, miewają też poważne trudności z poruszaniem. Co jest przyczyną tego schorzenia? W których odcinkach kręgosłupa najczęściej występuje przepuklina? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN ortopedę Adriana Rymarczyka. Nasz gość powiedział również o małoinwazyjnej endoskopowej metodzie leczenia przepukliny, która jest alternatywą dla zabiegów klasycznych lub mikrochirurgicznych. Na czym dokładnie polega ten zabieg? Jakie ryzyko związane jest z tą operacją?
Haluks to choroba polegająca na zniekształceniu stopy. Dotyczy głównie kobiet. Co jest jej przyczyną? Jak się pozbyć haluksów? Czy po operacyjnym usunięciu haluksów mogą powrócić? O tym w Dzień Dobry TVN mówił ortopeda, chirurg stopy dr Krzysztof Bryłka.
Zosia Biecek urodziła się z niepełnymi kośćmi śródstopia, wygiętymi piszczelami, bez kości strzałkowych i więzadeł krzyżowych w kolanach. Z powodu tych wad dziewczynka nie może chodzić. Niestety lekarze w Polsce nie potrafią jej pomóc, a jedyną nadzieją jest kosztowna operacja w klinice sławnego amerykańskiego ortopedy dra Paleya. Rodzice Zosi - Karina Grabiańska-Biecek i Jakub Biecek robili wszystko, aby zebrać potrzebną kwotę. O swoim wysiłku w poszukiwaniu specjalisty, zbieraniu funduszy i darczyńcach mówili w Dzień Dobry TVN. Czy jest szansa na pełne wyleczenie wady? Kiedy zostanie przeprowadzona operacja?
Bolą Was plecy albo szyja, kiedy wstajecie rano z łóżka? Gość Dzień Dobry TVN ortopeda dr Adrian Rymarczyk podpowiada, jak układać się na łóżku, aby rano nic nas nie bolało. W jakiej pozycji najlepiej odpoczywają kolana? Na co zwracać uwagę przy zakupie materaca? Kto powinien wkładać poduszkę między nogi? Dlaczego podczas snu drętwieją nam ręce? Czy spanie na brzuchu jest zdrowe?
Skuszony wizją pięknego ciała, które będzie robiło wrażenie na wszystkich plażowiczach w Chałupach wybrałeś się na siłownię, ale o ćwiczeniu nie masz zielonego pojęcia? Ten materiał jest dla Ciebie! W Dzień Dobry TVN ortopeda Adrian Rymarczyk powiedział jak nie ćwiczyć. Zobacz najczęstsze błędy popełniane podczas treningu.
Anna Kurek, mama Dominika: "Zaraz po urodzeniu dowiedziałam się, że jest krótsza nóżka. Szok, płacz, niedowierzanie. Podczas ciąży nie było tego w ogóle widać. Bałam się czy w ogóle będzie chodził". To była pierwsza taka operacja przeprowadzona w Polsce. O metodzie Paleya opowiedzieli nam prof. Tomasz Kotwicki, kierownik Katedry oraz Kliniki Ortopedii i Traumatologii w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. W. Degi w Poznaniu i dr Milud Shadi , chirurg-ortopeda. Małemu pacjentowi życzymy sukcesów w piłce nożnej!
Za oknem śnieg, warto więc przygotować się do sezonu narciarskiego. Jak to zrobić? O tym w Dzień Dobry TVN ortopeda Adrian Rymarczyk. Zobaczcie, jakie ćwiczenia warto robić, jak Marcin Prokop rozruszał swoje bioderka i jak wyglądają przysiady na gumowych beretach ;)
Długie siedzenie przy biurku, przed komputerem, ciężkie plecaki i mało ruchu mogą mieć wpływ na wadę postawy dziecka. Bagatelizowanie zaburzeń tego typu może spowodować w przyszłości powikłania ze zdrowiem. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy traumatologa i ortopedę dra Roberta Śmigielskiego, aby powiedział, jak rodzice powinni dbać o poprawną postawę swoich pociech. Zobaczcie, co się dzieje z ciałem dziecka, które nosi plecak na jednym ramieniu.
Skakanie na trampolinie jest teraz bardzo popularne, dlatego widać je w wielu ogródkach i parkach rozrywki. Zaletą jest to, że taka zabawa aktywuje nasze pociechy do aktywności fizycznej, ale wadą, że jest dość kontuzjogenna. O plusy i minusy skakania i zasady korzystania z trampoliny zapytaliśmy gości Dzień Dobry TVN ortopedę dra Daniela Kopko i trenera akrobatyki Sebastian Perko.
W kobiecych torebkach jest wszystko i zawsze za mało. Dlatego na ulicach często widuje się powyginane na boki panie, które walczą z ciężarem własnej torebki. O to, jak prawidłowo nosić torebki zapytaliśmy gościa Dzień Dobry TVN ortopedę Roberta Śmigielskiego. Jak torebki wpływają na kregosłup?
Fani dwóch kółek wybierają ten środek transportu ze względu na zdrowie. Ale źle dobrany rower może zaszkodzić! Jak zatem dobrać rower do wzrostu, potrzeb i stanu zdrowia? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN ortopedę Adriana Rymarczyka.
Aż 80 proc. ludzi na świcie cierpi na bóle pleców. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu pleców? I kiedy ten ból powinien nas zaniepokoić? Oznaką jakich chorób są bolące nas nieustannie plecy? Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy ortopedę Adriana Rymarczyka.
Trzyletni Bartek urodził się bez kości piszczelowych w obu nóżkach. Chłopca zoperował amerykański lekarz. Dziś dziecko wraca do pełni sił. Na czym polega operacja wydłużenia kończyn? Czy metoda Amerykanina jest uznawana w środowisku lekarskim za kontrowersyjną? Czy jest to jedyna alternatywa dla amputacji kończyn? Ile dzieci w Polsce choruje na tę rzadką chorobę? Czy wykonanie skomplikowanego zabiegu będzie kiedykolwiek możliwe w Polsce i refundowane przez NFZ? Na kanapach Dzień Dobry TVN gościliśmy Joannę Bułat, mamę Bartka, oraz Małgorzatę Nowotnik, prezes Fundacji Zdrowia i Kultury „Kochaj Życie".
Jak rozpoznać płaskostopie u dziecka i czy może je wyleczyć? O tym rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z ortopedą dziecięcym dr. Tomaszem Rawo i fizjoterapeutą Michałem Grzesiukiem. Co jest przyczyną płaskostopia u dzieci? I do czego może doprowadzić nieleczone płaskostopie?
Ortopeda dziecięcy, rehabilitant i specjalista od doboru wkładek ortopedycznych spotkają się z naszymi małymi widzami w TVN Cafe na rogu ulic Hożej i Marszałkowskiej w Warszawie! Porad będą udzielali w środę, 1 października, od godz. 8:00 do 11:00! Zapraszamy rodziców z dziećmi do TVN Cafe!
Deformacja stopy i ból. To schorzenie dręczy wiele Polek. Czym są tzw. halluksy i, czy za ich powstawanie odpowiedzialne są tylko zbyt ciasne buty lub buty na wysokim obcasie? Do studia Dzień Dobobry TVN zaprosiliśmy Pawła Kołodziejskiego, chirurga stopy oraz ortopedę Krzysztofa Bryłkę.