Newsy

Naukowcy pokazali supermasywną czarną dziurę - Sagittarius A*, w centrum Drogi Mlecznej. Zobacz zdjęcia

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
New York Times, Rzeczpospolita
Supermasywna czarna dziura w centrum Drogi Mlecznej

Astronomowie w czwartek 12 maja po raz pierwszy przedstawili zdjęcie supermasywnej czarnej dziury, która znajduje się w centrum naszej galaktyki. Sagittarius A* ma ogromne przyciąganie grawitacyjne i pochłania każdą materię poruszającą się w pobliżu.

Supermasywna czarna dziura – Sagittarius A*

Badacze ogłosili, że przebili zasłonę ciemności i kurzu w centrum naszej Drogi Mlecznej, aby uwiecznić mieszkającego tam "łagodnego olbrzyma". Jest to supermasywna czarna dziura nazywana Sagittarius A* lub SgrA*. Jest ona dopiero druga czarną dziurą w historii, którą udało się zobrazować. Wcześniej, w 2019 roku zrobiła to ta sama międzynarodowa ekipa Event Horizon Telescope (EHT). Wtedy po raz pierwszy w historii zaprezentowali zdjęcie czarnej dziury, ale znajdującej się w sercu innej galaktyki.

Nauka

Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić? Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Sagittarius A* ma masę 4 miliony razy większą od masy Słońca i znajduje się w odległości około 26 000 lat świetlnych od Ziemi. Jest to odległość, jaką światło pokonuje w ciągu roku, czyli 9,5 biliona km.

Obserwacja supermasywnej czarnej dziury

Czarne dziury to niezwykle gęste obiekty o tak silnej grawitacji, że nie jest w stanie się z nich wydostać nawet światło. W efekcie ich obserwacja jest bardzo trudna. Naukowcy zajmujący się projektem poszukiwali pierścienia światła - rozgrzanej materii i promieniowania, krążącego z ogromną prędkością na granicy horyzontu zdarzeń, czyli wokół obszaru ciemności reprezentującego właściwą czarną dziurę. Nazywa się to cieniem lub sylwetką czarnej dziury.

Naukowcy stwierdzili, że Sagittarius A*, mimo że znajduje się znacznie bliżej naszego Układu Słonecznego niż M87, jest trudniejszy do zobrazowania, ale wreszcie się to udało.

Obraz, opublikowany podczas sześciu jednoczesnych konferencji prasowych, pokazywał emisję radiową kadrującą pustą przestrzeń. Zachwyty wybuchły w National Press Club w Waszyngtonie, kiedy Feryal Ozel z University of Arizona pokazała to, co nazwała "pierwszym bezpośrednim zdjęciem łagodnego olbrzyma w centrum naszej galaktyki". Dodała również, że "wygląda na to, że czarne dziury przypominają pączki".

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: New York Times, Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: Baac3nes/Getty Images

Pozostałe wiadomości