Nadchodzi era lotów kosmicznych dla wszystkich. Ile kosztuje taka wyprawa?

Dzień Dobry TVN
Richard Branson kilka tygodni temu doleciał do granicy kosmosu. Podobny lot wykonał też Jeff Bezos. Czy to oznacza, że już niedługo loty w kosmos będą dostępne również dla "zwykłych" ludzi? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Karolem Wójcickim, popularyzatorem nauki.

Kiedy zaczną się komercyjne losy w kosmos?

Zarówno Richard Branson, jak i Jeff Bezos od lat marzyli o tym, żeby polecieć w kosmos. Teraz kiedy to marzenie udało się ziścić, obaj panowie zapowiadają, że zamierzają wystartować z ofertą komercyjnych lotów w kosmos. - Choć ten pierwszy lot kosztował ich niemało, to kolejne osoby, które będą chciały polecieć, muszą zapłacić trochę mniej, ale wciąż dużo. Taka wyprawa może kosztować ok. 250 tysięcy dolarów, czyli milion złotych - mówił w Dzień Dobry TVN Karol Wójcicki, popularyzator nauki.

Co ciekawe, brak dużych pieniędzy wcale nie musi zaprzepaścić marzeń o wyprawie w kosmos. Bilet na lot można też wygrać. - Miliarderzy robią wszystko, aby je wypromować. Richard Branson ogłosił konkurs, w którym główną nagrodą był właśnie lot w kosmos. Natomiast Jeff Bezos jeden z biletów wystawił na aukcję - mówił.

Warto dodać, że komercjalizacja lotów w kosmos zmusiła specjalistów do zmiany definicji astronauty. - Dawniej była nim osoba, która po prostu leciała w kosmos. Teraz, aby podkreślić prestiż tego zawodu, uznano, że astronautą jest tylko ta osoba, która leci w kosmos i ma do wypełnienia jakąś misję - mówił.

Noc perseidów - kiedy oglądać?

Mimo że na lot w kosmos nie każdy może sobie pozwolić, to w najbliższych dniach fani kosmosu będą mieli powody do zadowolenia. Już niedługą na niebie pojawią się perseidy, czy spadające gwiazdy. Największy rój perseidów będzie można obserwować w nocy z czwartku na piątek (czyli z 12 na 13 sierpnia).

- W Polsce mamy świetne warunki do tego, żeby je obserwować. Najlepiej widoczne będą między 21.00 a północą. Aby dobrze je zobaczyć, warto wybrać się za miasto, do miejsc, gdzie nie będzie sztucznych świateł - mówił w Dzień Dobry TVN Karol Wójcicki.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

podziel się:

Pozostałe wiadomości